Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Obrázky ze Šumavy - Gloriet Klobouk, jasnovidectví nebo bitva u Domažlic 14. srpna 1431

Kdy stavba vznikla a kdo ji nechal postavit, není úplně jasné. Jedna z pověstí říká, že v těchto místech bydlel slepý mládenec, který proslul jasnovidectvím. Podle jiných stavba souvisí s bitvou, která se odehrála nedaleko odtud.

Jihovýchodně od Domažlic se nachází obec Kout na Šumavě, ze kterého vede žlutě značená zpevněná polní cesta do Spáňova. Příjemná procházka stromořadím do mírného kopce přivede člověka na návrší zvané Kolébka, kde stojí jedna velice zajímavá a ojedinělá stavba. Gloriet, který je pro svůj tvar nazýván Klobouk, lze spatřit zdaleka. Čtyři kamenné sloupy s hlavicemi a patkami podpírají dřevěnou konstrukci střechy (klobouku) krytou šindelem.

Pravděpodobně si Gloriet nechala postavit v období romantismu koutecká vrchnost jako okrasnou stavbu pro příjemný odpočinek při svých vyjížďkách. Je odsud totiž krásný výhled na obec i okolní krajinu. Patrně se tak stalo okolo roku 1824 a uváděno je jméno Jan Filip František Josef Stadion, který byl majitel panství. Více údajů o této stavbě jsem nenašel. Při opravě roku 1973 byl údajně na trámech nalezen letopočet 1723, který měl dokládat použití prvků z původní dřevěné stavby. Ale ani toto není jasně doloženo. Kompletní rekonstrukcí prošel Gloriet v letech 2006 - 2007.

Husitství. Někým je zatracováno, jinými vychvalováno. Rozhlížím se a zkouším si představit, co se to tady a v okolí před 585 lety událo. Období husitské revoluce v letech 1419 až 1436 bylo důsledkem hluboké společenské i hospodářské krize. Odkazem myšlenek Jana Husa na nápravu církve i celé feudální společnosti se inspirovaly široké vrstvy české chudiny, měšťanstva i šlechty a odmítly v roce 1419 po smrti krále Václava nástupce na trůn, jeho bratra Zikmunda. Ten však na to nebral ohledy a rozhodl se získat moc za každou cenu. Kališníci (husité) to však myslili vážně a tak přišla reakcí z jejich strany v podobě vytvoření mohutné vojenské síly. A také vymyšlení efektivní taktiky boje, se kterou se jim podařilo odrazit křížové výpravy v letech 1420, 1421 – 1422 a 1427. Posledně zmíněné tažení skončilo vítěznou bitvou u Tachova a vojenská i psychická síla husitů se ocitla na vrcholu. Nenašel se protivník, který by se jim odvážil postavit. A tak husité podnikali výpravy do okolních zemí, kde je však nezajímala krásná příroda, nýbrž propagace jejich myšlenek a také tučná kořist. Nebyl to zcela takový boj za ideály a mravní čistotu, jak jsme se někteří z nás učili ve škole.

Tyto spanilé jízdy se samozřejmě církvi nelíbily a tak další křížová výprava (čtvrtá kruciáta proti českým kacířům) na sebe nedala dlouho čekat. U bavorského města Weiden se již od jara roku 1431 začala shromažďovat armáda pro válku s husity, jejíž organizací byl papežem pověřen jeho vyslanec, kardinál Guiliano Cesarini. Křižáci se rekrutovali především z uherských, německých a italských vojáků a jejich velitelem byl určen braniborský markrabě Fridrich, i přesto že měl za sebou neúspěšnou předchozí křížovou výpravu. Tentokrát se však rozhodl použít taktiku husitů a tak pořídil pro stotisícovou armádu okolo devíti tisíc bojových vozů.

1. srpna 1431 překročili křižáci hranice a vydali se k Tachovu. Tam však opět neuspěli a tak se přesunuli k Domažlicím. Místo se jim zdálo strategicky výhodnější. Husité vše bedlivě sledovali a o postupu a patrně i záměrech křižácké armády měli dobré informace. V celkem krátké době shromáždili své, do této doby zatím největší vojsko, které čítalo 40 tisíc mužů. Sice věděli, že mají podstatně méně bojeschopných lidí, ale důležitá byla jejich morálka, organizovanost a odhodlání. A samozřejmě vojevůdce, výborný stratég Prokop Holý.

Husité nechtěli nechat dobýt Domažlice, jelikož pád města a jeho hradby by znamenaly velkou výhodu na straně protivníka. Proto se 12. srpna vydali na pochod. A to pěkně rychlý! Údajně ušli během dvou dnů asi 80 km, což značně zaskočilo a vystrašilo křižáky.

Vlastní průběh bitvy, která se odehrála přesně před 585 lety - 14. srpna 1431, je zahalen tajemstvím. Jisté je, že tohoto dne porazila husitská vojska pod velením Prokopa Holého křižácké vojsko vedené markrabětem Fridrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim skoro bez boje. Často se toto střetnutí uvádí jako ideální příklad psychologického efektu v dějinách válek. Mohutný zpěv známého válečného chorálu „Ktož sú boží bojovníci“ a rachot husitských vozů udělal patrně své. Vystrašené křižácké vojsko zapomnělo na domluvenou taktiku a začalo se zmatečně přesouvat. K tomu se přidala špatná komunikace a vše brzy vyústilo v útěk prvních křižáků. Postupně se k nim přidali další a nakonec také velitel, kardinál Cesarini, který při svém úprku ztratil nějaké listiny, kříž a především kardinálský klobouk. Klobouk, který je spojován se zmíněným glorietem.

Z celé slavné armády se husitům postavila pouze pěchota v bojových vozech. S křižáckou vozovou hradbou si však husité poradili celkem rychle, i když je možné, že se nakonec bitva u Domažlic protáhla až do podvečerních hodin. Ale patrně je do toho započítáno i pronásledování prchajícího protivníka a především shromažďování nemalé kořisti, jelikož většina materiálních a zásobovacích vozů zůstala na místě. Kromě zmíněného kardinálského klobouku našli husité další cenné věci, například bulu, jíž papež Evžen IV. vyhlásil čtvrtou křížovou výpravu do Čech.

Počty mrtvých na straně husitů se neuvádějí, křižáků přišlo o život také jenom několik stovek. Zikmund Lucemburský, král Svaté říše římské sice výpravu podpořil, ale přímo se jí nezúčastnil a tudíž se šikovně vyhnul odpovědnosti za její výsledek. Tímto drtivým vítězstvím se husité vypořádali s poslední zahraniční intervencí a ubezpečili o své vojenské neporazitelnosti. Katolická strana poté zvolila taktiku diplomacie a přizvala v roce 1433 české vyslance k jednání na basilejském koncilu.

 

Pozn.: Vím, že bych určitě v souvislosti s danou bitvou měl zmínit minulý rok odhalený Pomník bitvy u Domažlic na Baldovském návrší, ale tam se teprve chystám.

 

Také hrad Sion pamatuje tuto dobu: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=495709

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Liprt | neděle 14.8.2016 8:56 | karma článku: 24,52 | přečteno: 1359x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Víkendový poměr se Sázavou a koketování s Želivkou

Když chce být muž šťastný několik vteřin, má políbit ženu, když několik minut, má se sní pomilovat, když několik let, má si jí vzít za ženu. Když chce být šťastný celý život, má jezdit na vodu.

18.5.2024 v 22:54 | Karma: 14,87 | Přečteno: 383x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Středověká Černá Hora, barokní lipová alej a Oborský rybník bez ryb a vodníka

Konec alejí a vodníků v Česku? Doufám, že ne. Jedno krásné stromořadí jsem spatřil nedávno na hrázi rybníka v Černé hoře. Vodníka jsem tam ale nepotkal. Asi byl v pivovaře. Ta jejich „hořká 11“ je totiž opravdu lahůdka.

7.4.2024 v 13:10 | Karma: 13,32 | Přečteno: 563x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Jan Svatopluk Presl a česky mluvící přírodopis

Jan Svatopluk Presl a nebesík, luník nebo kostík. To je ukázka názvů, které se nakonec neujaly. Avšak podstatně větší z odborného názvosloví přírodovědy, které vymyslel, se používá dodnes.

6.4.2024 v 9:08 | Karma: 14,70 | Přečteno: 583x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Nigromons – komorník Matouš, podkomoří Apard a Černé moře

V kopcovité lesnaté krajině na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny jsme objevili městečko Nigromons. Samozřejmě jsme nebyli první, komu se podařilo spatřit Černou Horu. Někdo musel přeci založit zdejší pivovar.

2.4.2024 v 11:19 | Karma: 14,78 | Přečteno: 693x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Smutný koncert před 50 lety (Plastic People Of The Universe , DG 307)

Dne 30.3. roku 1974 se měl v sále restaurace Na Americe v obci Rudolfov nedaleko Českých Budějovic uskutečnit koncert skupin Adept, Plastic People Of The Universe a DG 307.

30.3.2024 v 17:04 | Karma: 19,82 | Přečteno: 1017x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

  • Počet článků 488
  • Celková karma 15,65
  • Průměrná čtenost 1872x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.