Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Průzkum agentury Median za září

Nejnovější průzkum agentury Median ukazuje na zvětšující se rozdíl ve volebních preferencích opozičních a vládních stran, tedy pokud by se volby do sněmovny konaly v posledním měsíců.

Zdá se, že je to prakticky nezadržitelný proces, kde tendence k posilování hnutí ANO  trvá, stejně tak jako tendence k oslabování volebních preferencí vládních stran v souhrnu.

Přitom volební preference vládních stran svědčí spíše o tom, že voliči preferující  v minulosti ve volbách tyto strany spíše než aby přebíhali k opozici, tak by při volbách zůstávali doma. Hlasovali by tedy nohama.

 

Výsledky průzkumu popularity politických lídrů

Jedná se o zatím poslední zjišťování ratingu politických lídrů řady zemí agenturou Global Leader Approval ve dnech 18. – 24. října. Nejlépe z politických lídrů světa jsou na tom indický premiér Módi se 78% popularity a mexický levicový prezident Obrador. Skvělá čísla popularity má také švýcarský prezident Berset (56%) a vcelku nepřekvapivě brazilský prezident Lula da Silva (52%). Před časem jsem komentoval průzkum provedený touto agenturou, podle kterého český premiér Fiala s 18% podpory veřejnosti uzavíral peloton politických lídrů zemí s pluralitní demokracií. Nyní má Fiala již jen 17% podpory, podle tohoto průzkumu a 77% je proti němu. Což není příliš překvapivé, neboť vláda, kterou řídí, má pouze 21% podpory. Mezi nejméně populární lídry zemí ve sledovanem souboru počínaje 25% podpory a níže jsou francouzský prezident Macron (25%), rakouský premiér Nehammer (21%), Fumio Kishida z Japonska také s 21% (jeho vláda se těší na Japonsko rekordně nízké podpoře 29% občanů), následují jihokorejský prezident Seok-youl s 20%, norský premiér Store s 18%. Fialova pozice, ale také pozice jeho vlády, je prostě dlouhodobě neudržitelná.

 

Volební preference politických stran dle Medianu v září

Hnutí ANO se dostává zřejmě do zatímního apogea svých preferencí se 34% podpory.

ODS zažívá trvalý pokles, takže nyní je na 13% volebních preferencí, nicméně je na druhém místě pelotonu. Pokud jde o preference, má ještě kam sestupovat, neboť pevné voličské jádro této strany dosahuje 7,5%.

Na třetím místě jsou mezi stranami podle Medianu Piráti s 11,5% preferencí. Ti nedělají nic a jsou zřejmě pro voliče vládního tábora právě proto nejpřijatelnější. Je to až překvapivý výsledek Pirátské strany s ohledem na to, že zejména její šéf jako ministr pro místní rozvoj, tedy kromě jiného ministr pro oblast bydlení, nedělá v této oblasti vůbec nic. Za dva roky nedokázal připravit žádný smysluplný návrh, který by umožňoval v době závažné nerovnováhy veřejných financí, hledat udržitelný model financování výstavby komunálních nájemních bytů. Nicméně těm voličům, kteří již nechtějí volit např. ODS či jinou z vládních stran a nechtějí volit ani strany opozice, je to jakýsi hlas ze zoufalství.

Na čtvrtém místě ve volebních preferencích je hnutí SPD s 9,5%, jehož volební podpora tak spíše stagnuje. Je zvláštní, že SPD v této situaci výrazně neposiluje. Možná je to tím, že se její politika v dosavadním pojetí poněkud vyčerpala.

Na pátém místě za SPD je s 6,5% volebních preferencí hnutí STAN. Je otázka, jak budou voliči STANu v příštích měsících, ale zejména ve volbách do sněmovny, reagovat např. na kauzu Dozimetr, která se v krátké době dostane k soudu. A zopakují se všechny kauzy a nechutnosti, které s ní souvisí, počínaje lumpárnami finančního charakteru na pražském magistrátu a konče zašifrovaným telefonem předsedy Rakušana, pořízeným prý proto, aby si s ním hrály  děti ministra vnitra Rakušana.

Do poslanecké sněmovny by se dostala ještě TOP 09 s 5,5% volebních preferencí. „Nominace“ této strany podle jejích preferencí do pozice strany, která by prošla do sněmovny,  je poněkud odvážná s ohledem na kontroverzní vystupování předsedkyně této strany nebo na právě u soudu probíhající kauzu bývalého poslance za tuto stranu Feriho. A např. nejrůznější výstřední doporučení bývalého předsedy této strany Kalouska (to poslední z nich na snížení počtu policistů a hasičů může pochopit opravdu jen politický Einstein naruby).

 

Možnosti politické levice

Pro věc „spojené levice“, na kterémžto projektu pracuje dnes KSČM, tři nekomunistické levicové strany a spolek Nespokojení, je dobré, že KSČM má volební preference těsně pod hranicí 5% hlasů nutných pro účast v příští poslanecké sněmovně. Myslím, že to ukazuje slušný potenciál levicového projektu uvedeného charakteru. SOCDEM v zásadě zůstává sedět na 4% preferencí. Je jen škoda, že její lídři odmítli účast v projektu „spojené levice“. Ukazuje se, že společně by mohly levicové strany vytvořit slušné gravitační pole pro voliče, od kterého by se mohli odrazit k společnému volebnímu výsledku 10 – 15% ve sněmovních volbách. Ale rádcové Šmardova vedení sociální demokracie, pod taktovkou podnikatele Barty si ovšem takovéto spojení nepřejí. Oni potřebují krotkou, protibabišovskou, proválečnou sociální demokracii, která bude otevřena spolupráci s pravicí. Opravdu velmi „perspektivní“ strategie v situaci totální nespokojenosti českých občanů s touto vládou. A v situaci, kdy sílí volání po míru na Ukrajině a v Gaze a kdy tato vláda bláznivě napomáhá eskalaci konfliktu na Ukrajině. Tato vláda v přímém přenosu hodlá zvýšit ceny elektrické energie od příštího roku, dosti realisticky odhadnuto zřejmě mezi 20 až 30%, podle druhu jejich smluv u energetických společností. A nárůsty cen dalších položek v základním spotřebním koši budou nejspíše následovat. Fantazie centrálních bankéřů, že se podaří snížit inflaci na konci příštího roku ke 2%, jsou naprostou chimérou. Vláda vede, pokud jde o české hospodářství,  nezadržitelně k poklesu sice ne velkému, ale přesto citelnému. Zatím se česká ekonomika nedostala na úroveň, kterou vykázala v předcovidovém roce 2019. Vláda nedělá nic pro to, aby oživila chřadnoucí ekonomiku státu. Sedmnáct měsíců trvá pokles spotřeby obyvatelstva. Tedy pokles v důležité složce HDP. A tento pokles bude po Novém roce v důsledku uplatnění tzv. ozdravného balíčku a růstu cen f dále pokračovat.

Vláda tedy projevuje kolosální neschopnost v řízení země, a protože „nehrozí“, že by se vzpamatovala, pokles její podpory bude pokračovat. A z průzkumu tak, jak jej zpracoval Median, vyplývá, že zde existuje určitý prostor pro vytvoření alternativy jak vůči vládě, tak vůči současné opozici, jejíž volební potenciál je, zejména u hnutí SPD, v zásadě vyčerpán.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 2.11.2023 17:34 | karma článku: 26,71 | přečteno: 660x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 19,99 | Přečteno: 539x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 452x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 307x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 676x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce

11. září 2024  18:05,  aktualizováno  12.9 11:31

V řadě krajů se rozhodli zrušit víkendové akce, protože na Česko se ženou extrémní srážky....

Na Šumavě sněžilo, déšť do neděle neustane. Vyjasní se až příští týden

12. září 2024  6:36,  aktualizováno  11:26

Přímý přenos Až do neděle přinese tlaková níže nad Česko vydatné srážky. Na nejvyšších vrcholcích Šumavy dokonce...

Putin a Hitler v jedné americké talkshow. Na koho míří pořady Tuckera Carlsona?

12. září 2024  11:22

Americký moderátor Tucker Carlson měl kdysi svůj moment jako podvratný vtipálek a komentátor, který...

V elektrárně Chvaletice hořelo. Několik dní nebude dodávat proud do sítě

12. září 2024  11:22

Hnědouhelná elektrárna Chvaletice nebude několik dní dodávat elektřinu do sítě. Kvůli požáru...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik