Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náušnice

  Když mi bylo jednadvacet daroval mi  manžel zlaté náušnice. Chodili jsme spolu krátce, překvapilo mě to.  A nejen mne, ale i mé kolegy v práci.   

Pracovala jsem ve Filmových atelierech ve  Zlíně, tehdy v Gottwaldově - Kudlově,  v Krátkém filmu Praha  v oddělená filmového triku jako grafička. Bylo to malé oddělení o sedmi lidech, grafici jsme tam byli čtyři. Pracovní stoly jsme měli u oken za sebou  a starší kolega, co seděl za mnou, si jich všiml jako první: „ Mirko, jak vidím, vy máte nove náušnice? Od toho hocha, co na vás čekává dole u autobusu?" Zrudla jsem a on pokračoval:  "Tak bacha na něj, ten to s Vámi myslí vážně.“ Měl pravdu, do roka jsem se vdávala -  a brzy po tom vozila v kočárku synka...   

Propíchnuté uši se mi tenkrát brzy zahojily náušnice byly pěkné, i když poněkud nepraktické. Měly po okrajích zoubky, které mě při spaní píchaly za ušima, k čemuž jsem se manželovi, abych mu nezkazila radost,  nikdy nepřiznala.  A poctivě jsem je nosila až do dnešních dnů - a to už je opravdu pěkná řádka let...

Ale považte, z ničehož nic - i když měly  jakési háčky aby se nerozepínaly,  jedna z nich se mi rozepínat začala a já ji ustavičně  ztrácela. Někdy ležela  ráno na polštáři, jindy vedle postele nebo na zemi v kuchyni, dokonce mi ji jednou přinesla  sousedka, že prý ji našla na kovovém škrabáku u domovních dveří. Ještě že mi neupadla mezi dolů spadané listí nebo do popelnice,  to bych  ji  již nikdy nenašla.

A tak jsem začala přemýšlet, že by to chtělo pořídit si náušničky nové. A přiměla mě k tomu i masivní předvánoční reklama na internetu, která lákala velkou nabídkou náušnic z různých materiálů. Od těch drahých platinových, z bílého i normálního zlata, od těch stříbrných i z chirurgické oceli, až po bižuterii. Zálibně jsem si je prohlížela a nejvíc se mi líbily takové  jednoduché stříbrné  s blyštivým zirkonkem uprostřed. Zlaté jsem nechtěla, se zlatem jsem měla špatné zkušenosti. Ztratila jsem již zlatý prstýnek, náramek, a dokonce i přívěsek - pavoučka, který mi manžel daroval při narození syna.

Když se mě před vánoci ptal co bych chtěla pod stromeček, řekla jsem mu, že nové náušnice. Byl pro, prý ať si nějaké vyberu.  Řekla jsem mu, že je mám již vybrané a on na to  „no tak si je objednej...“  „Chtěla bych je dostat od tebe, pojď se na ně tedy aspoň podívat... “ Podíval se na ně, líbily se mu, a já jsem dostala nápad -  „co  kdybychom nějaké koupili i dceři?“ Souhlasil – ale já to později zavrhla. Vzpomněla jsem si totiž, že kdykoli jsme jí něco podobného koupili, málokdy byla spokojená. Ona si chce všecko vybrat sama, podle svého vkusu. A tak jsme se dohodli, že  jí náušnice koupíme až k narozeninám, a takové, jaké si sama vybere.

Při objednávání těch  stříbrných  náušnic v e-shopu  mi manžel u počítače asistoval a já jsem v kolonce kolik kusů, napsala jedničku,  jako jeden kus,  ale můj akurátní manžel pravil: „To si chceš objednat náušnici jen jednu, na jedno ucho? Uši máš dvě, objednej si náušnice dvě."  Bylo mi to sice nějaké divné - a nevím, kde zrovna lelkoval můj zdravý rozum že nebyl k dispozici,  ale  já jsem ho poslechla a do kolonky  jsem napsala dvojku.

Pak jsem z okna vyhlížela dobírkovou poštu, kdy mi náušnice přivezou.  Doručili mi je těsně před Vánocemi. Jejich dvojnásobná cena  mě sice překvapila, ale řekla jsem si, "no co, dárek je dárek, ať to stojí, co to stojí..."

Překvapení nastalo, když jsem otevřela balíček ve kterém to podezřele hrkalo. Nebyla v něm  jedna ozdobná krabička s náušnicemi, ale dvě.  Pak mi to teprve došlo...  Začala jsem se nahlas smát, a smála jsem se snad dobré tři minuty...  Představila jsem si - co kdybych například, podle takové teorie  napsala do kolonky objednávky papučí jeden kus,  a v balíčku mi přišla poštou papuče jen jedna? Řekla jsem to manželovi, ale  on pravil, že to není chyba jeho, ale chyba toho e-shopu. V objednávce náušnic nemělo stát  jeden  kus, ale jeden pár...  No jo, on je odjakživa důsledný - systematicky uvažující člověk (akurátní detailista), zato já - nedůsledně nesystematicky uvažující člověk,  bohém a chaotik... (No - je  to nakonec v pořádku, aspoň se v tom směru po celý život máme o co přít - a následně udobřovat, výborně se doplňujeme... ).  

No ale co teď - co s tím druhým párem náušnic? Nezbývá nám -  buď je vrátit, anebo je někomu věnovat. Navrhla jsem věnovat je dceři a tak se stalo,  našla je zabalené pod stromečkem. Radost z nich tedy měla - ale jen do té chvíle, než se vyjevilo, že jsou přesně takové, jaké jsem dostala i  já. Pravila: „Mami, že vy jste omylem koupili náušnice dvoje  namísto jedněch a ty druhé  jste darovali  mně?“ Byla to sice pravda, ale přece mě to trochu rozladilo. “A líbí se ti?“  "Líbí.“  pravila.  A tak jsme se tomu nakonec všichni zasmáli a to nedorozumění jsme začerstva spláchli skleničkou fernetu.

Tož i takové to někdy bývá s těmi dárky od Ježíška... A problémy byly i s některými dalšími  dárky, ale  o tom  zase až někdy jindy. Vnoučátkům se dárky od Ježíška líbily a to je hlavní, na nás, na dospělých už tolik nezáleží. 

Jo, mezi námi - mám radost, že už skončil  vánoční a silvestrovský shon,  a že zase nastal normální život... Bez nervozity a zbytečného rozčilování. Ještě aby i ten vlezlý coronavirus vzal roha -  už nás natrápil dost...  Šťastný a veselý nový rok 2021!

Pf 2021

 

Autor: Mirka Pantlíková | středa 6.1.2021 16:16 | karma článku: 24,31 | přečteno: 830x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,14 | Přečteno: 259x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,32 | Přečteno: 1149x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 247x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 475x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Moje vzpomínka na ten den...

Dne 12. dubna 2024 uplynulo 63 let ode dne, kdy vyletěl do vesmíru první člověk, sovětský pilot kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Bylo mu 27 let. Tehdy to byla veliká událost, která mžikem obletěla celý svět.

13.4.2024 v 15:04 | Karma: 25,68 | Přečteno: 899x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 335
  • Celková karma 18,60
  • Průměrná čtenost 719x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik