Jak jsme kdysi cestovali s Fatratourem
A to víte, jaké to tenkrát za reálného socialismu bylo s cestováním. Na zájezdy a o dovolené se jezdilo jen po vlasti české, a když do zahraničí, tak leda na odborářský poukaz do spřátelených zemí, a to jen jednou za pět let – tedy pokud jste platili řádně příspěvky ROH a byli jste kádrově přijatelní.
A tož těsně „sametové“ se chtěli všichni zaměstnanci Fatry (včetně mne) podívat o ciziny, hlavně do té dosud zapovězené - na „západ.“ Českých cestovek bylo poskrovnu, v úvahu připadal leda Čedok, a to nestačilo. Proto se vedení podniku Fatra spolu s odbory moudře rozhodlo, že si zřídí vlastní podnikovou cestovní kancelář s názvem Fatratour. Tak se i stalo a pro její potřeby byl zakoupen i starší autobus značky Karosa. Z tohoto následného cestování s podnikovým Fatratourem bych se s vámi chtěla podělit o několik bizarních zážitků.
První jednodenní zájezd byl do italských Benátek – a "na otočku." Brzičko ráno tam a v noci zase zpátky. A proč na otočku? To proto, že nikdo z fatrováků, účastníků zájezdu, neměl na delší zájezd, nebo na nocleh v cizině dost peněz v cizí měně.
Ve čtyři hodiny ráno jsme nastoupili do autobusu s nápisem Fatratour, stojícího před branou Fatry, a vydali se na dobrodružnou cestu. Zaujala mne skupinka starších důchodkyň v šarmantních slaměných kloboučcích na hlavách, vypadaly opravdu roztomile. Autobus se rozjel směrem na jih, v Mikulově přejel hranice a šupajdil si to přes Rakousko do Itálie. To bylo radosti, když jsme konečně dorazili do starobylých Benátek, proplouvali taxi-lodí Vaporetem po Grandkanále kolem Zlatého domu až k Dóžecímu paláci, procházeli se po klenutém „mostě nářků“ Rialto, a přitom jsme se zájmem pozorovali ladné pohyby fešáckých gondoliérů převážejících turisty na štíhlých gondolách - i když nikdo z nás neměl bohužel finance si něco takového dopřát. U Baziliky Sv. Marka jsme zase pozorovali hejna stříbřitě šedých holubů, peroucích se o drobky pečiva, které jim házeli turisté. Pak jsme posedávali na kamenných schůdkách a po prve zkoušeli jak chutná pravá italská zmrzlina nebo piza. Já jsem si dala žampionvou, a nelitovala jsem.
Moji povznesenou náladu kazila jen zrovna začínající rýma - neustále mě štípalo v nose a slzely mě oči... Ze zájezdu jsme se vrátili pozdě v noci, já se spoustou fotografií, pořízených na mém zánovním poloautomatu Fujika.
Další náš zájezd autobusem Fatratour byl již delší a odvážnější, až do Paříže. Ten byl výborem ROH, zejména jeho předsedou Ivanem J... pečlivě naplánován a připraven. “Děcka,“ pravil, "nemějte obavy, všecko bude OK. Průvodce Paříží, plynně hovořícího francouzsky, jsem již zajistil, bude jím bývalý profesor uherskobrodského gymnázia pan Lekeš, jídlo a pití si povezeme s sebou. Zájezd bude opravdu špica, o to se postarám. Tady Mirka (jako já), bude vedoucí zájezdu, její manžel - technik, který prý jezdí služebně po světě, se vyzná - bude jí pomáhat.“ „Doufám, že s tím budeš souhlasit,“ obrátil se na mne, „za tu starost ti slevíme z ceny zájezdu 300 korun.“ Protestovala jsem, ale nebylo mi to nic platné, odboráři si to prý předem odhlasovali.
Zrovna jak o Benátky, tak i o zájezd do Paříže byl ve fabrice velký zájem, jeho účastníků byl plný autobus. V zavazadlovém prostoru jsme si vezli kromě kufrů a baťohů i několik beden piva, minerálky, jeden propan-butanový vařič, kostkový cukr, kávu, masové konzervy, několik pecnů chleba, rohlíky a dva smaltované hrnce. Ten menší byl na vaření kávy, ten velký, dvacetilitrový, byl po okraj naplněný vepřovým gulášem, který nám uvařili v závodní jídelně. Povinností každého jednotlivce zase bylo, aby si s sebou vzal ešus, hrnek na kávu, a k tomu velkou a malou lžíci. Tak perfektně vybaveni jsme se vydali poznávat krásy slavné francouzské metropole, Paříže. Brzy ráno, po čtvrté hodině, jsme vyrazili karosou Fatratour z Napajdel.
V Mikulově jsme přejeli přes rakouské hranice a hned na prvním dálničním odpočívadle v Rakousku se osazenstvo autobusu začalo dožadovat kávy. Ze zavazadlového prostoru byl vytažen propan-butanový vařič, na něj se postavil hrnec s vodou, zájemci o kávu vystoupili z autobusu, postavili se do fronty a já jsem jim do nastavených hrnků zalívala „turka.“ Po skončení této bohulibé akce se pokračovalo v jízdě.
Cesta po francouzské dálnici byla celkem příjemná, počasí nám přálo, pozorovali jsme ubíhající krajinu s vesnicemi, s lesíky a loukami, na kterých se pásly ovečky a bělavé krávy... K večeru jsme dorazili před turistický hotel na okraji Paříže. Naše karosa zastavila před ním a všichni z ní vystoupili. Zatím co průvodce zájezdu šel vyřizovat ubytovací formality, ze zavazadlového prostoru byl vytažen propan-butanový vařič, který a byl umístěn v rohu na nádvoří hotelu. Dva maníci přinesli z autobusu červený dvacetilitrový hrnec s gulášem, postavili ho na vařič – a hladoví účastníci zájezdu se svými ešusy postavily do fronty. Manžel stál u hrnce a já z něj každému naběračkou nalévala guláš do ešusu, a k němu přidávala po dvou krajících chleba. A to vše za veselého přihlížení hostů z oken hotelu. Připadalo mi to poněkud trapné, ale ne tolik jako manželovi, ten se za tu podívanou, kterou jim poskytujeme, vyloženě styděl...
Ach jo, ale to jsme ještě netušili, jaké nesnáze nás čekají večer. Ten turistický hotel – ubytovna, nám nabídl jen dva dvojlůžkové pokoje, ty ostatní byly pouze třílůžkové. Třetí lehátko bylo umístěno nahoře napříč nad těma dvěma. Rozhodli jsme se, že jeden z těch dvojlůžkových pokojů bude patřit předsedovi Ivanu J. a průvodci zájezdu, a ten druhý mně a mému manželovi.
Všem se dalo na vědomí, že ubytování je možné jen po trojicích, a to v pokoji budou vždy tři muži nebo tři ženy, a proto se musí rozhodnout kdo s kým bude spát. Na zájezdu byly sice většinou manželské páry, a všichni na to přistoupili. Bohužel až na jednu čipernou důchodkyni, vdovu, která si na zájezd přibrala svého přítele. Ta prohlásila, že její přítel je nemocný, bere léky, a ona musí být v noci s ním. Když jsme s tím nesouhlasili, vytrhla klíč od dvojlůžkového pokoje manželovi z ruky a nechtěla mu ho vrátit. Manžel se s ní nechtěl přít a ustoupil jejímu požadavku. A pak nastal problém - stále nám to po těch trojicích na pokoji nevycházelo...
Já jsem se nakonec na noc přidala ke dvěma dívkám, učenkám z rytebny, , a manžel musel vzít zavděk pokoj se dvěma mladičkými novomanžely, kteří si prý do Paříže vyjeli na svatební cestu.
A jak to dopadlo? Já jsem strávila noc v pohodě, ale manžel? Asi kolem jedné hodiny v noci jsem vyšla ne chodbu (na WC) a co nevidím? Manžel tam sedí a klimbá v křesle. "Proč tu sedíš oblečený a nespíš?", ptám se ho. "Ále..." povídá, "Já mám lehátko nahoře, jako pánbůh tam trůním nad těmi novomanželi, a oni pořad nespí, a nespí.. Nechci je rušit - a tak tu čekám až oba konečně usnou." .Ach jo, tož tak dopadne člověk, vedoucí zájezdu, když je slušný a ohleduplný k druhým...
A to je několik mých bizarních zážitků z našich prvních zájezdů do „kapitalistické ciziny.“ Nebylo to vůbec jednoduché, jezdili jsme tam bez peněz, bez zkušeností, bez znalosti jazyků. Není se co divit, že nás, Čechoslováky, tenkrát považovali za „paštikáře,“ za ty, co si sebou vozí na dovolenou pecny chleba, masové konzervy, paštiky a řízky.
Ty doby jsou již naštěstí dávno za námi a my se již od ostatních turistů asi příliš nelišíme. Přežili jsme to – a buďme rádi, že dnes již nemusíme jezdit do světa jen virtuálně, prstem po mapě.. Ještě aby už nás ten covid-19 přestal zlobit...
Krásnou letošní dovolenou vám přeji.
Mirka Pantlíková
Navštívili jsme Muzeum J. A. Komenského v Uh. Brodě

Muzeum J. A. Kose Komenského v Uh. Brodě je zaměřené na dokumentaci a studium jeho života a díla, a na historii a etnografii regionu Uherskobrodska. Fotografie tam pořízené, se týkají osobnosti a a díla J. A Komenského.
Mirka Pantlíková
Znáte moravská města?

Uherský Brod, jedno z nejstarších sídel jihovýchodní Moravy., Leží v oblasti Karpat, v podhůří jejich nejvyšší hory Javořiny Původní název „Na Brodě“ (10, - 12..stol.), připomíná brod přes zdejšá řeku. Olšavu, .
Mirka Pantlíková
Zamilovaný dopis

Často bývám na rozpacích o čem psát. O politice psát nechci, inspirací je poskrovnu. Až na jednu. Často mě inspirují úsměvné články naší nejlepší vyprávěčky Zděňky Ortové Toto je jeden z nich. Dopis ženatému milenci. Doporučuji.
Mirka Pantlíková
To jsem já...

Přiznám se, že mě k tomuto krátkému článku inspiroval úsměvný příběh blogerky paní Zdeňky Ortové, její vzpomínka na někdejší oslavu MD0Z v jejich městě. Doufám, že ji i ta moje potěší, zrovna jako ta její vzpomínka mě.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (2)

Vážení přátelé, dvanáctého prosince (2024), při příležitosti znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame, jsem na blogu zveřejnila článek o naší společné návštěvě (s manželem) Paříže v červenci roku 1968.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Ukrajina podepsala stěžejní dohodu o nerostném bohatství s USA
Spojené státy podepsaly dlouho očekávanou dohodu o nerostných surovinách s Ukrajinou, oznámil...
Test jarních pugétů: Nabídnou vám kytici plnou lásky, ale i předražené koště
Premium Test MF DNES zaměřený na nabídku tuzemských květinářství ukázal, že za pětistovku si z nich lze...
Z outsidera prvním mužem obchodní války. Kdo je čínský vicepremiér Che Li-feng
Do právě probíhající obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy začíná čím dál hlasitější...
Motoristé chtějí 160 km/h na dálnici. V Česku hazard, mají jasno ostatní strany
Premium Na obranu svého čestného prezidenta Filipa Turka, který schytal kritiku za extrémně rychlou jízdu...
- Počet článků 346
- Celková karma 13,82
- Průměrná čtenost 714x
mpantlikova@seznam.cz