Ať žije Kocourkov

Asi před osmi lety se u nás ve městě partě lidí (dodnes na ně nepřišli) podařilo dovést k dokonalosti recesi, když ve stejnou chvíli přelepili všechny cedule na všech výjezdech z města jedním výstižným nápisem Kocourkov, dodnes lituji, že tam nezůstal, protože dnes bych ho spíš umístila už na všechny naše hranice.

Formuláře na sčítání lidu už jsou konečně hotové. Uff, no tak si milý občane můžeš oddechnout. Sice ta sranda bude stát 2,5 miliard korun, ale to jsou přece účelně vynaložené peníze, stát musí vědět vše o každé zbloudilé ovečce.

Protože poměrně často využívám při psaní svých článků veřejných údajů ze statistického úřadu a také nežiji ve vakuu a sem tam na nějaký ten úřad s papírem musím, přemýšlela jsem, jakou novou informaci může sčítání lidu státu přinést. A k čemu vlastně slouží takové sčítání a slídění po všech možných informacích o nás? Dozvím se poté alespoň z nějaké databáze v kolika městech ještě neteče teplá voda po 22 hodině, stejně jako u nás? V kolika městech se ještě vypíná v zimě na noc topení, či podobné informace, které v současné době nelze nikde dohledat?

Vytiskla jsem si poctivě všechny tři formuláře a pokusila se i o zodpovězení toho, kde lze každou požadovanou informaci dohledat.

 

Sčítací list osoby:

Matrika
matrika
matrika

 

Bytový list a domovní list:

téměř všechny podstatné informace lze získat na evidenci obyvatelstva, příslušném finančním úřadě, katastrálním úřadě, případně stavebním úřadě.

 

Takže když si shrnu veškeré dotazy, zjistím, že jediné co stát nemá šanci zjistit jinak než ode mě je, jakého jsem vyznání (což stejně uvádět nemusím), kde bydlela moje matka v době mého narození a jakým způsobem a jak dlouho se přesouvám z místa bydliště do místa výkonu povolání.

Ostatní informace už stát dávno má na některém ze svých úřadů a nemyslím si, že jsem daleko od pravdy když napíšu, že většina z nich stejně končí na statistickém úřadě při zpracování různých ročních statistik. Možná jsem naivní, ale v době krize, kdy se na nás valí ze všech stran nutnost šetření mě, chtě nechtě, napadá otázka, zda by nebylo mnohem účelnější a levnější vytvoření jedné centrální databáze, která by sdružovala veškeré informace roztroušené po ostatních institucích. A žádné sčítání lidu a vynakládání dalších zbytečných miliard by nebylo nutné. Počet obyvatel je z tabulek statistického úřadu znám každý rok, stejně tak počet narozených dětí, počet zemřelých osob, počet uzavřených manželství a mnoho dalších informací rozčleněných na okresní, krajské a nakonec i celkové státní úrovni. Už zde se dá databáze sčítání lidu z velké části vytvořit z dostupných statistických tabulek.

Jak dlouho to ještě bude trvat, než dorazí novinka o výhodách výpočetní technologie v plném rozsahu i do Čech, kdy nebude problém propojení jednoho úřadu s druhým, abychom nemuseli oběhnout pět šest institucí kvůli jedinému daňovému přiznání za fyzickou osobu? Kdy bude konečně pro úřad jednodušší vyhledat si na internetu stránky katastrálního úřadu a přesvědčit se o majiteli bytu na vlastní oči místo požadavku na to samé v papírové podobě?

V době, kdy zřizujeme centrální internetové databáze i na sbírání dat o našem zdravotním stavu, množství koupených léků, v době kdy internet umí používat už většina obyvatelstva, se pořád motáme na úrovni archů A4, tužek, papírů a kulatých razítek. Ačkoliv k jednomu pokroku konkrétně při sčítání již došlo a to možnosti vyplnit formulář elektronicky (pokud tedy bude vše fungovat), což ale nic nemění na tom, že se budou jen dodávat informace, které již jsou v různých databázích uložené.

A jen malý poznatek na závěr, myslela jsem si, že takové sčítání lidu slouží především ke zjištění celkového počtu obyvatel a také jak početné zde žijí národnosti, zvláštní je, že právě otázka národnosti je v tomto formuláři nepovinná. Mě napadá jen jediné - ať žije Kocourkov.

Autor: Ivet Palasiewicz | středa 3.11.2010 19:57 | karma článku: 24,02 | přečteno: 1782x