Moje desítka kung-fu filmů
Proto se s vámi chci podělit o svůj žebříček s komentářem. Třeba budu někoho inspirovat.
1. Krvavé pobřeží (2008) - Pro mě prostě jednička. Není to klasický wu xia film hongkongského střihu s tolik milovanými doplněnými zvuky při úderech a kopech. Ale je kvalitní snímek hollywoodského provedení od tchajwanského režiséra (J. Woo), který točil i Mission Impossible. V prvé řadě to je strhující historický velkofilm, hrdinský epos s krásnou kamerou, skvělými výkony herců, jež hřejí u srdce a naplňují diváka východním klidem (mám slabost pro T. Leunga). Nechybí pochopitelně skvělé bojové a válečné scény. Trochu jako Pán prstenů, ale je to skutečný příběh z konce dynastie Chan, takže bez příšer a skřetů.
2. Shaolin (2011) – Film s jednoduchým názvem o Šaolinském klášteře. Kung-fu filmy mají často slabší příběh (často jde jen o boj a ostatní je výplň), ale zde to tak není. Děj je chytlavý a hlavně emotivní. Vše podbarvuje hudba a zpěv hongkongské hvězdy Andyho Laua, který hraje hlavní roli zlého vojáka, který se posléze stane mnichem. Ztratí dceru, ženu, umírá usmířen. Prostě doják. Ale tuhé boje nechybí, stejně jako syrová realita Číny 20. let 20. století (doby tzv. militaristů).
3. Obávaný bojovník (2007) – Jet Liho nejlepší film podle mnohých i mě. Povedený příběh inspirovaný skutečností (Čína na konci 19. století, příběh hrdiny zakladatele sportovního svazu) a hlavně skvělý boj bez zbraně i se zbraněmi.
4. Velký šéf (1971) – Těžko vybrat z filmů Bruce Leeho jeden nejlepší. Pro mě je to jeho kung-fu prvotina. Když tam ten nenápadný tichošlápek v továrně na led poprvé kopne svého protivníka, všem se musí zatajit dech. Bruce Lee nepotřebuje počítačové triky 21. století. On to prostě zvládne sám a je to působivé i nyní po skoro 50 letech.
5. 36. komnata Šaolinu (1978) – Hongkongská klasika mnichů Šaolinu s Gordonem Liu, který se mi moc líbil později i jako Pai Mei v Kill Bill 2. Milé, úsměvné, nápadité, vhodné i pro děti.
6. Ip Man (1-3) – Těžko vybrat jeden ze tří filmů o legendárním mistrovi a učiteli Bruce Leeho. Příběhy jsou malinko šroubované, ale bojové scény prvotřídní. Za všechny uvedu dokonalý boj Donnieho Yena s Mikem Tysonem v trojce. Už se těším na čtyřku na podzim 2019.
7. Muž taichi (2013) – Toto je klasický kung-fu akčňák, kde záporáka hraje Keanu Reaves. Jsou tam tuhé boje, trochu krvavé (ne pro děti), ale kvalitní. Doporučuji.
8. Dračí život Bruce Lee (1993) – Jak zbožňuji Bruce Leeho, tak se mi moc líbí i životopisný film o něm. Pozor, nesplést s „Birth of the Dragon“, ten je také o něm, ale je to slabota.
9. Sedm pěstí (1978) – Toto je trochu výjimka, objektivně asi ne tak dobrý film, ale je to dokonale hongkongsky přiblblé a vtipné. Moje děti ho zbožňují (když Jackie Chan čůral na kung-fu duchy, smály se, až se za břicho popadaly). A dobré kung-fu je v něm také.
10. Klan létajících dýk (2004) – Nemohu opomenout velkého režiséra Zhang Yimu. Mám rád i Hrdinu či poslední film Stín, ale tento je z mého pohledu asi nejzajímavější a nejdojemnější. Vizuálně krásný, zelený, plný barev. Boj v bambusech nemá chybu. V tomto žánru nelze opomenout ani úspěšný oskarový snímek tchajwanského režiséra Ang Lee Tygr a drak (2000). Se zmíněným Hrdinou je spojuje skvělá vizuální stránka a jedinečná melancholická hudba Tan Duna.
Mohl bych přidat další desítku. Třeba někdy příště, inspirace máte asi dost.
Lukáš Pachta
Čínská branná výchova
Vzpomínáte na brannou výchovu za komunismu? Pokusím se vám osvěžit paměť. Předkládám k přečtení svůj překlad hlavních pasáží nedávného úvodníku oficiálního stranického deníku Komunistické strany Číny (Lidový deník, Renmin Ribao).
Lukáš Pachta
Čínská lidová republika na Tchaj-wanu?
V poslední době světové politiky a veřejnost straší představa, že by se Čína mohla zmocnit silou Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii se separatistickou vládou.
Lukáš Pachta
Maoismus: podceňovaný hybatel světových dějin i současné Číny (recenze)
Britská sinoložka, Julia Lowell, která píše o Číně i pro deník The Guardian, nám nabízí fascinující alternativní historii 20. století s velký významem pro pochopení současné Číny.
Lukáš Pachta
Dodatek ke knize Sofiin svět
Patřím mezi velké množství lidí, kteří mají velmi rádi knihu Sofiin svět norského autora Josteina Gaardera. Nedávno jsem začal tohoto průvodce pro děti dějinami filosofie předčítat své dceři, která se jmenuje také Sofie.
Lukáš Pachta
Mulan: Disney na horké čínské půdě
Čína je na vzestupu, ať se nám to líbí, či ne. Projevuje se to i v kinematografii. Čína už má na filmovém plátně své vesmírné zachránce lidstva (The Wandering Earth) i „Jamese Bonda“ (Wolf Warrior) ve službách komunistické strany.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zemřela spoluzakladatelka neziskovky Czechitas Bühnová, podlehla dlouhodobé nemoci
Ve věku 43 let zemřela popularizátorka informačních technologií jako oboru vhodného i pro ženy a...
Doufám, že jsme ho přesvědčili, řekl Fiala po jednání s Pavlem o rozpočtu
Prezident Petr Pavel jednal s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou kvůli...
Žena a dvě děti spadly na Rychnovsku do řeky, z vody je vytáhli kolemjdoucí
Policie a záchranná služba zasahují v Českém Meziříčí na Rychnovsku, kde spadli tři lidé do řeky....
Do O2 areny příští rok zamíří zpěvačka Katy Perry a komik Ricky Gervais
V říjnu 2025 čekají Prahu vystoupení režiséra, herce, scenáristy a stand-up komika Rickyho...
Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas
Pojďme si říct, že plně samoobslužný vysavač, co se sám vysype, vypere si hadříky a doplní vodu, je gamechanger! Nebo ne? Museli jsme to zjistit a...
- Počet článků 49
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 995x
Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyň Jany Hybáškové a Michaely Šojdrové. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.