Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropský parlament velmi otevřeně o Číně

Evropský parlament si připomíná patnáctileté výročí navázání strategického partnerství mezi EU a Čínou.

V roce 2003 v Číně vládl sotva rok prezident Chu Ťin-tchao, z dnešního pohledu relativně liberálnější lídr, který navíc působil v rámci kolektivního vedení. Změn a proměn ve vztazích EU-Čína od té doby si dobře všímá usnesení Evropského parlamentu, které bylo minulý týden projednáno a schváleno, a to velkou většinou napříč stranami.

Text Parlamentu je velmi komplexní. Zabývá se mnoha oblastmi spolupráci i vnitro-čínského vývoje: od investic, obchodu, přes životní prostředí až po spory v Jihočínském moři, otázku lidských práv, Tibetu, Tchaj-wanu i Hongkongu. Usnesení je velmi důrazné a hodnotově zakotvené. Mohlo by být povinným čtením pro české politiky, včetně prezidenta Zemana.

ČLR je druhým největším obchodním partnerem EU. Přesto Evropský parlament nezavírá oči před složitostmi vzájemných vztahů a neváhá kriticky nazírat vývoj uvnitř Číny. Volí přitom velmi explicitní dikci. Evropský parlamentu např. „doufá, že Čína oddělí hospodářský růst od ničení životního prostředí“.  

Zvláštní pozornost pochopitelně zaujímá čínský projekt „Jeden pás, jedna cesta“ (OBOR), který je považován za zatím nejambicióznější čínskou iniciativu vůbec. Čísla této úvaze dávají za pravdu: podle některých odhadů by rozpočet OBOR měl být až 60krát větší než byl objem prostředků v rámci Marshallova plán, a to při dnešních cenách. EU nechce stát stranou v procesu propojování Číny se světem a tento proces chce kontrolovat prostřednictvím iniciativy s názvem „EU-China Connectivity Platform“. Postoj EU vůči tomuto projektu ale není naivní. Všímá si razantnosti, s jakou Čína využívá tyto prostředky k šíření svého politického a ekonomického vlivu, a netransparentnosti celého procesu. To se týká i např. čínské iniciativy 16+1, tj. spolupráce 16 středo a východoevropských zemí, včetně ČR, a ČLR. EU v této souvislosti vyzývá k jednotnému postupu a ochraně citlivých strategických odvětví před rizikovými čínskými investicemi (zatím formou tzv. screeningu rizikovosti). Zpráva uvádí, že od roku 2008 Čína nakoupila v Evropě aktiva za 318 mld. dolarů, přičemž toto číslo nezahrnuje fúze a společné podniky (joint ventures).

Pokud jde o postoj EU vůči vnitřnímu vývoji v Číně, užívá usnesení velmi jasná a přímá slova: „Bere na vědomí, že přestavba politického systému v Čínské lidové republice je provázena dalším posunem politického důrazu na politiku založenou na přísném dohledu ve všech oblastech“. Mnozí poslanci z evropské pravice se k této věci vyjadřovali tak, že postavení a počínání současného čínského prezidenta vnímají jako návrat do éry Mao Ce-tunga. Usnesení si všímá i takových věcí, jako je vytvoření „sociálního kreditu“ občanů (lustrování a černá listina problematických jedinců) či vytvoření Státní kontrolní komise (National Supervisory Body), jejíž právní postavení je stejné jako postavení soudů a státního zástupce, přestože se jedná o stranický orgán. Také připomíná, že v Číně je blokováno osm z 25 celosvětově neoblíbenějších webových stránek, včetně webových stránek některých velkých podniků.

Evropští poslanci se v tomto usnesení rovněž nebývale razantně postavili za Tibet a Tchaj-wan. V případě Tibetu vyzývají ČLR, aby obnovila jednání s tibetskou exilovou vládou a umožnila přístup do Tibetské autonomní oblasti mezinárodním pozorovatelům. Pokud jde o Tchaj-wan, Evropský parlament vyzývá k uzavření dohody o investicích mezi EU a Tchaj-wanem a naléhá na Čínu, aby přestala s vojenskými a politickými provokacemi vůči ostrovní zemi. Tyto agresivní kroky z poslední doby zahrnovaly čínská námořních cvičení v úžině, pokračující diplomatickou ofenzívu  a izolaci Tchaj-wanu či vyvíjení nátlaku na aerolinky, aby při letech na Tchaj-wan uváděly jako destinaci Čínu.

Debata v Evropském parlamentu a přijaté usnesení se tak velmi realisticky, přímo a se zřetelem na západní hodnoty staví k situaci složitých vztahů s narůstající globální mocností Čínou, se všemi riziky, které z těchto vztahů a chování Číny dovnitř i navenek vyplývají.

 

Psáno pro server Sinopsis.cz

Autor: Lukáš Pachta | úterý 18.9.2018 11:46 | karma článku: 9,53 | přečteno: 274x
  • Další články autora

Lukáš Pachta

Spor o sirotky je jako hilsneriáda

V celé debatě o přijetí syrských dětí z řeckých táborů jde o něco víc než o pomoci těm dětem samotným. Pochopitelně, každé dítě, kterému dokážeme pomoci, v ČR i v Řecku a kdekoli, je investice do budoucnosti lidstva a planety.

5.12.2019 v 14:39 | Karma: 14,14 | Přečteno: 644x | Diskuse| Společnost

Lukáš Pachta

Moje desítka kung-fu filmů

Tentokrát jsem si ke svému blogu vybral netradiční téma. Jsem totiž milovníkem kung-fu filmů. To je velmi specifický žánr a po desítkách shlédnutých filmů jsem na něj již tak trochu odborník.

11.9.2019 v 16:20 | Karma: 13,53 | Přečteno: 3077x | Diskuse| Kultura

Lukáš Pachta

Dvě kulatá čínská výročí Náměstí Nebeského klidu - 1919 a 1989

Přesně před sto lety se na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu shromáždilo několik tisíc studentů, aby protestovali proti podle nich nespravedlivému přístupu západních velmocí a Japonska vůči Číně ve Versailles.

3.5.2019 v 10:28 | Karma: 11,91 | Přečteno: 233x | Diskuse| Politika

Lukáš Pachta

NATO slaví 70 a je ve skvělé formě

Když před 20 lety hlasovala česká Poslanecká sněmovně o našem vstupu do NATO, bylo to jedno z nejdůležitějších hlasování v historii českého parlamentu.

9.4.2019 v 11:00 | Karma: 12,87 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politika

Lukáš Pachta

Výročí masakru Tchien-an-men se blíží, Čína zostřuje kontrolu na školách a univerzitách

Letos v červnu uplyne 30 let od masakru studentů na náměstí Tchien-an-men v Pekingu. Touto smutnou událostí skončila hnutí studentů, které navazovalo na období volnějšího myšlení na univerzitách v 80. letech

2.4.2019 v 10:51 | Karma: 16,45 | Přečteno: 256x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1013x
Politolog, specialista na mezinárodní politiku a Evropskou unii.

Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyně Jany Hybáškové. Nyní pracuji v Evropském parlamentu. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.

Kontakt: lukas.pachta@ep.europa.eu

 

Seznam rubrik