Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nedělejme ze spotřebitelů nesvéprávné jedince

V červenci se v Evropském parlamentu bude projednávat nový legislativní návrh pravidel pro označování potravin, který před několika týdny úspěšně prošel ve druhém čtení výborem ENVI (Výbor pro životní prostředí a bezpečnost potravin). Navrhované změny v označování můžeme rozdělit na ty přínosné a ty, kde se EU snaží myslet za občany. Většinou na podnět sociálnědemokratických poslanců.

Cílem navrhovaných změn je pomoc spotřebitelům, aby z obalu potravin získali všechny důležité informace o výrobku, jako je jeho složení, způsob uchovávání, příprava a v neposlední řadě i jeho původ – např. u živočišných produktů. Proto se také u hlasování o povinném uvedení informací o zemi původu u několika druhů masa jednalo takřka o jednomyslnou volbu. Je totiž správné, zejména po zkušenostech s německou dioxinovou aférou, informovat spotřebitele o původu masa a být tak nápomocen při jeho rozhodovací volbě. Kromě hovězího tak nyní kupující získá informace o původu také u masa drůbežího, skopového nebo ryb. Zemi původu vystopuje také na obalech ovoce a zeleniny nebo třeba medu či olivového oleje. Společnou řeč nalezli europoslanci také v otázkách uvádění nutričních hodnot a časových údajů zamražení respektive u uvádění výživových hodnot na základě konkrétních jednotek/porcí.

Naopak problémy nastaly až s požadavky, ve kterých se EU snaží za spotřebitele i myslet a nejraději by na obaly potravin velkým písmem uvedla – toto jezte, a toto už ne.

Návrhy na uvádění nutričních hodnot na předních obalech, případně využití barevného semaforu indikující prospěšnost potraviny, jsme proto zamítli. Není to transparentní řešení a pro spotřebitele by to bylo ve většině případů obzvlášť matoucí. Nelze jednoznačně ukázat, že konkrétní potravina je nezdravá, nezdravá je až její nestřídmá konzumace. A dá se očekávat, že by výrobci kouzlili i s ideálními porcemi. Zadní strana potravin je již léta celosvětově zavedená jako zdroj informací, přední funguje jako reklamní poutač. A pokud se spotřebitel bude zajímat o složení a výživové hodnoty, nalezne tyto informace tradičně na zadní straně.

Přestože dle průzkumu Evropské organizace spotřebitelů nutriční hodnoty zajímají až 75 % všech nakupujících, dle České zemědělské a potravinářské inspekce tyto informace nečte 56 % z nich. Je to také tím, že tyto údaje nedokáží správně interpretovat, téměř většina (84 %) neumí vysvětlit, co je to například uhlovodan. Není proto důvod zatížit spotřebitele dalšími údaji na přední straně. Naopak chápu požadavky na větší písmo, které by mělo uvádět složení výrobku. Nicméně z čistě praktických důvodů ani tento požadavek nebyl přijat. Množství uváděných informací je dnes již tak vysoké, že by pro jejich plné uvedení mnohdy nestačil ani celý obal – jako například u malé láhve Coca Coly.

Všechna legislativa směřující k tomu, aby rozhodovala za občana respektive spotřebitele je špatná. Viz zákaz prodeje žárovek. Svoboda spočívá i ve svobodě volby. Nechme proto rozhodovací proces na spotřebitelích samotných a po producentech potravin raději požadujme střídmější marketingové slogany, kterými občanům slibují často nadsazené skutečnosti.

Zaměřme se raději také na to, proč při přímém srovnání s původními státy EU, nalezneme v nových členských státech různou kvalitu potravin prodávaných pod stejným označením. Tuším sice, že za vším stojí velký tlak obchodních řetězců na cenu produktu, ale to neospravedlňuje to, že stejně označené zboží stejné značky má různou kvalitu dle místa prodeje. Pod stejným zbožím by měl spotřebitel nalézt vždy stejný výrobek stejné kvality, v opačném případě to musí být na obalu názorně vyznačeno.

Autor: Miroslav Ouzký | čtvrtek 9.6.2011 10:30 | karma článku: 9,63 | přečteno: 821x
  • Další články autora

Miroslav Ouzký

Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %

Neuplyne rok, aniž by se neobjevila nová mezinárodní studie upozorňující na skutečnost, že ve srovnání s klasickými fosilními palivy má použití biopaliv až o 167 % horší dopad na životní prostředí. K získání plochy na pěstování sóji či řepky se totiž kácejí lesy a vysoušejí mokřady, takže v souhrnu se do ovzduší dostane víc skleníkových plynů. Na tuto negativní stránku upozorňují odborníci se stále větší intenzitou již od roku 2008, kdy se začalo s povinným přidáváním biopaliv do pohonných hmot v USA a EU. Použití biopaliv škodí nejen přírodě, ale také majitelům vozidel, odčerpává potřebné finance z veřejných peněz a způsobuje růst ceny potravin.

30.3.2012 v 10:35 | Karma: 16,07 | Přečteno: 739x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Ouzký

Smlouva o fiskální zodpovědnosti není v zájmu ČR a jejích občanů

Když jsem pročítal komentáře k postupu Petra Nečase v otázce ratifikace smlouvy o fiskální unii v českých médiích, dýchl na mě pocit jakéhosi nového Mnichova či Bílé hory. Mluví se opravdu o „té“ smlouvě? Mluví se opravdu o jejích skutečných důsledcích, o historickém kontextu vzniku eurozóny? Znají kritici premiéra všechna zákoutí a specifika fungování evropské politiky? Zmínil někdo, že povinností předsedy české vlády je hájit zájmy České republiky?

7.3.2012 v 10:35 | Karma: 43,61 | Přečteno: 5622x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Ouzký

Fotovoltaika - raději pozitivní motivaci než povinnosti

Debata ohledně novely zákona o podporovaných zdrojích energie mezi zástupci provozovatelů tuzemských fotovoltaických elektráren se vyostřuje a ve vzduchu opět visí evergreen v podobě hrozby arbitráží. Sporným bodem se tentokrát ukázala povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů. Přestože k dotovaným zdrojům energie mám své výhrady, volil bych v tomto případě jinou – otevřenější cestu.

30.1.2012 v 7:45 | Karma: 8,17 | Přečteno: 810x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Ouzký

Čeká nás symbióza elektromobilů s jadernými elektrárnami?

Elektromobil je vize nejen daleké budoucnosti, ale naopak budoucnosti velmi blízké. Elektromobilita získala před několika týdny důležitou mezinárodní podporu ze strany zástupců EU, USA a Japonska. Mezinárodní dohoda o úzké spolupráci na konvergenci regulačních požadavků v oblasti elektromobilů může být právě tím klíčovým rozhodnutím, které do budoucna zvýší potenciál této technologie a zaručí potřebný společný přístup v této oblasti.

21.12.2011 v 21:35 | Karma: 9,27 | Přečteno: 813x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Ouzký

Kdo pomůže EU s Itálií, získá Nobelovu cenu

Krize eurozóny přes výrazné snahy ze strany ECB, představitelů Německa a Francie neodeznívá, ale naopak stále nabírá na síle. Dle prognostiků se blíží druhá vlna. Ta by mohla za současného stavu napáchat ještě více škod, než předchozí krize, kdy byla EU ještě poměrně stabilní. A protože pozici největšího strašáka eurozóny, kterého doposud zastávalo výhradně Řecko, začíná přebírat Itálie, začínají pomalu sílit hlasy připouštějící tzv. „dvourychlostní“ Evropu. Itálii, v případě problémů, už totiž nikdo nezachrání.

1.12.2011 v 9:20 | Karma: 9,90 | Přečteno: 694x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1332x
Miroslav Ouzký se narodil 18.8 1958 v Chlumci nad Cidlinou. Vystudoval lékařskou fakultu UK, do roku 1994 působil jako lékař v Kadani. V roce 1991 se stal členem ODS, politickou kariéru začal jako člen Městského zastupitelstva Kadaň, v roce 1998 byl zvolen poslancem za ODS. Aktuálně působí v Evropském parlamentu, kde je členem a koordinátorem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), místopředsedou Delegace ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU, náhradním členem Výboru pro zahraniční věci (AFET) a členem grémia ODS.

Seznam rubrik