Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fukušima je rázným argumentem pro jadernou energetiku

Poslední události v Japonsku dle očekávání vyvolaly řadu tlaků na bezpečnost provozování jaderných elektráren všude ve světě, Evropu nevyjímaje. Zpravodajská média kontinuálně přinášejí jeden hrůzostrašný scénář za druhým a bulvární noviny se předhánějí s šokujícími titulky. Nějak se však zapomíná, že jaderné elektrárny dosud přečkaly nepředstavitelně drsnou hru přírody. Není naopak toto důkaz o bezpečnosti jaderných elektráren?

Západní část Japonska postihla přírodní katastrofa, která kromě lidských životů ovlivňuje také náš pohled na výrobu elektřiny v jaderných zařízeních. Pokud se však na celou záležitost podíváme s chladnou hlavou, zjistíme, že si japonské JE vedly naopak velmi dobře. Bezpečnostní systém zafungoval takřka bez chyby a opravdu vážnější problémy se vyskytly jen u jedné z nich  - JE Fukušima 1. I tak však tato elektrárna ustála zemětřesení 7krát vyšší (8,2 vůči 8,9) než na jaké byla konstruována! Do problémů se dostala až s příchodem nečekaně velké vlny tsunami, která vyřadila z provozu dieselové agregáty určené k pohonu chladícího systému po výpadku proudu.

Štěpná reakce v reaktoru byla zastavena již od prvního nahlášení nebezpečí zemětřesení, pracovníci elektrárny nyní bojují pouze se zbytkovým teplem, které bohužel doprovázejí lokální výbuchy nahromaděného vodíku v nejméně důležitých částech bloku. Avšak je předem kalkulováno i se situací, kdy by došlo k úplnému roztavení jádra a i personál je pro tuto situaci vyškolený. Dokonce i v nejhorší možné situaci, kdy by již nebylo možné havárii v JE Fukušima 1 zvládnout, by se nakonec jednalo o lokální záležitost a ne katastrofu celosvětového významu.

Rozpoutaná hysterie ohledně jaderné energetiky v Evropě tak není na místě a reakce některých představitelů osobně nechápu. Například Německo před několika měsíci schválilo prodloužení životnosti u 17 jaderných reaktorů, aby jej nyní opět pozastavilo. Rovněž z Rakouska se začínají množit hlasy, které volají po dalším testování našich jaderných elektráren „z obavy před vlnami tsunami“. A například Greenpeace samozřejmě nezapomíná strašit zamořením cesiem-137 a tradičně vyzývá k postupnému odstavení veškerých jaderných elektráren z provozu. O zralosti takových prohlášení lze snadno pochybovat, protože dosud neexistuje alternativa, která by dokázala JE nahradit. Podobně erudovaně vypadá i zmínka v prohlášení Greenpeace k Japonsku o izotopu 137Cs (pozn. s poločasem rozpadu 30 let), který dle nich bude v životním prostředí “strašit” 300 let.

Od havárie JE Fukušima 1 můžeme očekávat, že vysoká bezpečnostní opatření v jaderných elektrárnách po celém světě budou ještě navýšena a tím zvýšena reálná bezpečnost v tomto odvětví. Každopádně to v žádném případě nebude znamenat konec výroby energie v jaderných elektrárnách. Je to v současnosti jediný významný a rozumný zdroj “obnovitelné” energie.

Autor: Miroslav Ouzký | pondělí 21.3.2011 10:30 | karma článku: 22,96 | přečteno: 1123x
  • Další články autora

Miroslav Ouzký

Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %

Neuplyne rok, aniž by se neobjevila nová mezinárodní studie upozorňující na skutečnost, že ve srovnání s klasickými fosilními palivy má použití biopaliv až o 167 % horší dopad na životní prostředí. K získání plochy na pěstování sóji či řepky se totiž kácejí lesy a vysoušejí mokřady, takže v souhrnu se do ovzduší dostane víc skleníkových plynů. Na tuto negativní stránku upozorňují odborníci se stále větší intenzitou již od roku 2008, kdy se začalo s povinným přidáváním biopaliv do pohonných hmot v USA a EU. Použití biopaliv škodí nejen přírodě, ale také majitelům vozidel, odčerpává potřebné finance z veřejných peněz a způsobuje růst ceny potravin.

30.3.2012 v 10:35 | Karma: 16,07 | Přečteno: 739x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Ouzký

Smlouva o fiskální zodpovědnosti není v zájmu ČR a jejích občanů

Když jsem pročítal komentáře k postupu Petra Nečase v otázce ratifikace smlouvy o fiskální unii v českých médiích, dýchl na mě pocit jakéhosi nového Mnichova či Bílé hory. Mluví se opravdu o „té“ smlouvě? Mluví se opravdu o jejích skutečných důsledcích, o historickém kontextu vzniku eurozóny? Znají kritici premiéra všechna zákoutí a specifika fungování evropské politiky? Zmínil někdo, že povinností předsedy české vlády je hájit zájmy České republiky?

7.3.2012 v 10:35 | Karma: 43,61 | Přečteno: 5622x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Ouzký

Fotovoltaika - raději pozitivní motivaci než povinnosti

Debata ohledně novely zákona o podporovaných zdrojích energie mezi zástupci provozovatelů tuzemských fotovoltaických elektráren se vyostřuje a ve vzduchu opět visí evergreen v podobě hrozby arbitráží. Sporným bodem se tentokrát ukázala povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů. Přestože k dotovaným zdrojům energie mám své výhrady, volil bych v tomto případě jinou – otevřenější cestu.

30.1.2012 v 7:45 | Karma: 8,17 | Přečteno: 810x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Ouzký

Čeká nás symbióza elektromobilů s jadernými elektrárnami?

Elektromobil je vize nejen daleké budoucnosti, ale naopak budoucnosti velmi blízké. Elektromobilita získala před několika týdny důležitou mezinárodní podporu ze strany zástupců EU, USA a Japonska. Mezinárodní dohoda o úzké spolupráci na konvergenci regulačních požadavků v oblasti elektromobilů může být právě tím klíčovým rozhodnutím, které do budoucna zvýší potenciál této technologie a zaručí potřebný společný přístup v této oblasti.

21.12.2011 v 21:35 | Karma: 9,27 | Přečteno: 813x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Ouzký

Kdo pomůže EU s Itálií, získá Nobelovu cenu

Krize eurozóny přes výrazné snahy ze strany ECB, představitelů Německa a Francie neodeznívá, ale naopak stále nabírá na síle. Dle prognostiků se blíží druhá vlna. Ta by mohla za současného stavu napáchat ještě více škod, než předchozí krize, kdy byla EU ještě poměrně stabilní. A protože pozici největšího strašáka eurozóny, kterého doposud zastávalo výhradně Řecko, začíná přebírat Itálie, začínají pomalu sílit hlasy připouštějící tzv. „dvourychlostní“ Evropu. Itálii, v případě problémů, už totiž nikdo nezachrání.

1.12.2011 v 9:20 | Karma: 9,90 | Přečteno: 694x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1332x
Miroslav Ouzký se narodil 18.8 1958 v Chlumci nad Cidlinou. Vystudoval lékařskou fakultu UK, do roku 1994 působil jako lékař v Kadani. V roce 1991 se stal členem ODS, politickou kariéru začal jako člen Městského zastupitelstva Kadaň, v roce 1998 byl zvolen poslancem za ODS. Aktuálně působí v Evropském parlamentu, kde je členem a koordinátorem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), místopředsedou Delegace ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU, náhradním členem Výboru pro zahraniční věci (AFET) a členem grémia ODS.

Seznam rubrik