Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bravóóó armádo!

Prý zavládlo ve vládě zděšení: na veřejnosti se dostal výzkum, který měl být utajený. Výzkum o náladách a postojích příslušníků Armády České republiky.

Vyplývá z toho, mj., že 13% má mít až xenofobní a rasistické názory, (dle posuzovatelů, berme s rezervou), že většina má negativní postoj k islámu a dokonce se zjistilo, že to s tou tupou poslušností k našemu největšímu spojenci vůbec není žhavé, než spíše, tak určitě naopak.  A to prosím, již před dvěma lety. Jaké by byly výsledky dnes?

Že výzkum nepotěšil pana Stropnického, t. č. ministra obrany a jeho šéfa pana Babiše, t. č. ministra financí s aspirací výše, je jasné. Americký orel na evropském bidýlku silně pelichá a teď do toho armáda má stejné názory jako občanská většina! Horší sen se nemohl vládě naplnit! Je nabíledni, že je naši spojenci, hlavně ten zaoceánský, nepochválí. To je zatraceně špatně.  Pro ně.

V sobotu 26. září jsem se s bývalými spolužáky jako divák zúčastnil oslav 80. let od založení školy a slavnostního slibu žáků Vojenského gymnázia v Moravské Třebové, za nás Vojenské školy J. Žižky z Trocnova, dnes Vojenského gymnázia Čs. obce legionářské.

Tehdy, před 50. lety, to bylo bez vládního proslovu. Bralo se to věcně, vojna byla ještě vojnou, pro nás neméně. Navlečeni ještě do kopřiváků, jsme na tu parádu ve velkých vedrech celý měsíc až do zblbnutí cvičili na rozpáleném asfaltu mezi dřevěnými garážemi natřených vyjetým olejem a térem. Vzduch se dal krájet, tehdy. Teď to bylo ve volnějším stylu, ale i tak jsme těm novým skorovojákům fandili a záviděli jim hlavně tu něžnější část – tedy kolegyně vojenské žákyně.

Jak signifikantní jsou ty změny názvů! Nejdříve škola Jan Žižka z Trocnova, svého času lapka, později „povýšený“ na zemského škůdce, mezitím nájemný válečník a dvořan Václava IV, postava zužitkovaná ve státních ideologiích obou ideologicky protichůdných státních útvarů, teď zase legionáři. Z hlediska přísahy, kterou skládali, vlastně vlastizrádci, na jejichž kostech a válečného utrpení se zrodil nový stát, který jim zradu posvětil a zároveň svojí mizernou životaschopnosti jejich oběti zrelativizoval.  A byli zavrženi ti, jež přísahu ctili. To pro pořádek. Co je pravda a co je lež? Co je zrada a co je čest?

A co takhle Jan Radecký z Radče? Český původ, loajalita, kariéra od píky. Je to málo?

Holt jsme neměli to štěstí jako francouzská armáda, která bojovala vždy jen za Francii nebo německá vždy jen za Německo. Králové, císaři a ti ostatní byli podružní. Přísaha se plnila. Tak němečtí vojáci pobírali své válečné veteránské důchody, zatímco přeběhlíci, i rakouští, bylo jich ostatně málo, několik desetiletí ten nárok nemělo.

Spíše mi náš, pomalu stoletý státní osud, evokuje Jiráskův román „V cizích službách“. Smutkem, elegií nad všemi těmi na obou stranách, kteří měli, nebo neměli, důvod žít život tak, jak se to v různých údobích od nich vyžadovalo. Historii dělit nemůžeme. Je naše. Se všemi důsledky. Snaha o dělání čar a popírání minulosti vede jen k tomu, že v těch „cizích službách“ jsme stále. Ať jsme uvnitř nebo vně. Nevymaníme se.

„…. Aby vojenské hodnoty jako je obětavost, odvaha a kamarádství nežily pouze v historických odkazech, ale staly se přirozenou součástí vašeho života,“ řekl ministr obrany ve svém projevu. I my jsme to tak tehdy cítili, pane ministře. To je neměnné. Cítí to určitě i noví adepti vojenského řemesla v nové době. Co ta jim přichystá? Co vy, politici, jim přichystáte? Jen slova? Roli komparsistů, jako již několikrát v minulosti?

Snad je nepotká stejný osud jako vojáky Bundeswehru, kteří vyklizují kasárna a stahují se do stanových městeček, aby uvolnili místo invazní migrantské vlně. No, mohou si sebou vzít své zbraně. U nás se v minulosti také vyklízeli kasárna: naši dědové v 38., my v 68. V prvním případě beze zbraně, v druhém případě už zbraně nebyly nic platné. V 90. letech většina kasáren osiřela úplně. O to se také politici postarali. Vývoj pokročil. Čtenář si laskavě doplní dál …..

Takže, bravo armádo, pokud přemýšlíš, jak průzkum ukázal.

Otto Černý

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Otto Černý | pátek 2.10.2015 8:59 | karma článku: 28,77 | přečteno: 912x
  • Další články autora

Otto Černý

Řád neřád...

Nebo neřádstvo v řádech. Ústavní soudce Rychetský nedostane řád, který už mu byl navržený. Ne proto, že by mu patřit neměl, ale kvůli jeho soudcovské iniciativě ohledně změny volebního zákon.

13.2.2021 v 16:47 | Karma: 19,89 | Přečteno: 758x | Diskuse| Politika

Otto Černý

(Ne)Sebevražda Anety R. – mičurinství policie a soudních znalců

Mičurinské pokusy patří do jiného ranku než policejní vyšetřování, znalecké posudky, ale když se práce neprovádí do důsledku, čert ví, co z toho vykvete.

8.8.2020 v 20:48 | Karma: 36,20 | Přečteno: 1978x | Diskuse| Společnost

Otto Černý

Franta Sauer z Prahy 6

Obrazoborci jsou zvláštním typem lidí, kterým se daří nejvíce v situacích, kdy je nic neohrožuje. Takové parádní hrdinství, co nestojí víc než nějakou tu motyku nebo provaz, případně jeřáb.

4.4.2020 v 18:17 | Karma: 41,28 | Přečteno: 1908x | Diskuse| Politika

Otto Černý

Bolševník velkolepý a Karla Maříková

Bolševník velkolepý! Impozantní, dravá, životaschopná rostlina. Superlativy dostanou trhliny, když zjistíme, že jde o obtížný, těžko zničitelný nepůvodní invazní druh, který se musí likvidovat už u kořenů, nenechat vykvést.

9.3.2020 v 14:57 | Karma: 38,29 | Přečteno: 1370x | Diskuse| Politika

Otto Černý

„Přišel čas, si vzít naši zemi zpátky!! (V. Klaus ml., 10.06.19)

Málokdy se stane, že můžeme nahlížet do vlastní budoucnosti. Před pér desetiletími bylo Švédsko zemí dveří bez klíčů, bez plotů, vstřícných klidných sousedů, vzor slušnosti a příklad národní hrdosti. To bylo Švédsko minulosti.

5.7.2019 v 9:42 | Karma: 43,26 | Přečteno: 2367x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1709x
zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabonu až po Vladivostok.

Aktivní člen Trikolora hnutí občanů-

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik