Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Řád neřád...

Nebo neřádstvo v řádech. Ústavní soudce Rychetský nedostane řád, který už mu byl navržený. Ne proto, že by mu patřit neměl, ale kvůli jeho soudcovské iniciativě ohledně změny volebního zákon.

Volebního zákona, který v té minulé podobě sám iniciativně prosazoval.

Pokud by si Pavel Rychetský onen řád zasloužil, rozhodně bych nesouhlasil s tím, aby mu nebyl udělený jen proto, že kdysi podporoval v rámci své soudcovské činnosti něco, co se někomu dnes nemusí líbit.

Stručně shrnuto, řády se udělují za význačné činy, ne za službu sociální demokracii, což mě napadá v případě pana Rychetského, protože jinou záslužnou činnost, která by stále za zmínku než službě socialismu, prostě nevidím. I po podpisu Charty 77 zůstával na atraktivní pozici právníka SBD.

Nechci soudit, možná opravdu měl zásluhy za něco o čem nevíme. V odůvodnění návrhu na udělení řádu to nenajdeme. Za výrok, že bývalý prokurátor Vaš, kterého jeho otec kdysi hájil, je vlastně politický vězeň, to také nebude. Za spisky o úloze Ústavy v socialistickém právním řádu, také ne.

Na pomyslném opačném konci zásluhovosti v této rovině, mám-li posuzovat, bych postavil osobu Petra Uhla, s kterým jsem seděl na Mírově a později spolupracoval v samých počátcích Charty 77 při rozšiřování a rozmnožování textu Prohlášení CH77 a prvních Informacích o Chartě. Působili jsme v poloilegalitě, každý den jednou nohou v kriminále. Poznal jsem ho jako zásadového a charakterního člověka, který byl motorem aktivit Charty 77, a který si s minulým režimem ani v nejmenším nezadal. Byl pokládán za nepřítele režimu č. 1, což dokládá i 9 let vězení. Nejvyššího ocenění se Petrovi Uhlovi dostalo od Francie v podobě rytířského řádu Čestné legie a Národního řádu za zásluhy. V Česku byl oceněný medaili Za zásluhy 1. stupně. Asi tak.

Ono to neřádstvo v řádech a vyznamenáních prolíná celou polistopadovou érou, kdy jsou na piedestal vyzdvihováni často lidé, jejichž prvotní zásluhou bylo, že byli něčí kamarádi.

Ano, nebyli to jen oni, na pořad se dostali i váleční hrdinové, političtí vězni a protikomunističtí odbojáři 50. let, ale ne všichni a vesměs bohužel in memoriam, tedy lidé, kteří se s vědomím tragických důsledků pro sebe i rodinu plnili svoji povinnost jako vojáci, jako občané tohoto státu, jako lidé, kteří považovali za osobní povinnost se postavit proti jakékoliv zvůli, ať měla zabarvení takové nebo onaké. Zvůle nemá barvu.

Je však období v historii našeho státu, které stále stojí v mlhavém nezájmu, třebaže mnozí účastníci by svým odhodláním i praktickými kroky plnit svoji povinnost občana a vojáka mohli být postaveni na roveň všem, jimž československá státnost a nezávislost byla prioritou a stála nad stranickými zájmy.

Bohužel, nikdo si nevzpomněl se státním oceněním na řadu odvážných velitelů a vojáků bývalé ČSLA, kteří byli ochotni se za svoji vlast bít navzdory nepříznivé vojenské situaci a poměru sil.

Tito velitelé a vojáci cítili vlasteneckou povinnost bránit se vojenskému zásahu, vlastně válečnému aktu, který naši zemi ponížil a vtisknul jí status bezmocného satelitu. Bez ohledu na svojí politickou příslušnost, službě v armádě, kterou ovládala politická doktrína vlády jedné strany, byli ochotni splnit úlohu, ke které byli jako vojáci předurčeni, to je bránit svojí zem.

Na ten pomyslný piedestal hrdinů své doby patří i čin plk. Chadalíka, který na letišti v Havlíčkově Brodě rozdal vojákům ostré náboje a 21.8.1968 odletěl vrtulníkem do tehdejšího Západního Německa s nadějí, že se vytvoří exilová vláda. S plk. Chadalíkem jsem se krátce potkal ve vězení na Borech a po počáteční opatrnosti mi celou anabázi vyprávěl. Ani tento hrdina se nedočkal státního vyznamenání.

Další známý příkladný čin byly postoje velitelů 7. výsadkového pluku v Holešově v roce 1968, který se chystal na aktivní obranu a vojáci byli rozhodnutí bránit se za každou cenu.

A tak, když budeme nastavovat ono pomyslné zrcadlo, a chválit se, přemýšlejme, jestli ho především nenastavujeme sami sobě. Jestli docela věrně nevypovídá o nás, o společnosti, která vynáší do čela politiky osoby, jež jsou jen další věrnou karikaturou těch, kteří nás periodicky dovedli k morálnímu marasmu.

Stále budeme součástí vlastní historie, to nikdy nezmizí. Tím, že ji budeme v něčem popírat a v jiném přikrašlovat, zbavujeme se náhledu do budoucna, zbavujeme se vidění souvislostí a cestu nám budou ukazovat jiní.

 

Otto Černý

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Otto Černý | sobota 13.2.2021 16:47 | karma článku: 19,89 | přečteno: 758x
  • Další články autora

Otto Černý

(Ne)Sebevražda Anety R. – mičurinství policie a soudních znalců

Mičurinské pokusy patří do jiného ranku než policejní vyšetřování, znalecké posudky, ale když se práce neprovádí do důsledku, čert ví, co z toho vykvete.

8.8.2020 v 20:48 | Karma: 36,20 | Přečteno: 1975x | Diskuse| Společnost

Otto Černý

Franta Sauer z Prahy 6

Obrazoborci jsou zvláštním typem lidí, kterým se daří nejvíce v situacích, kdy je nic neohrožuje. Takové parádní hrdinství, co nestojí víc než nějakou tu motyku nebo provaz, případně jeřáb.

4.4.2020 v 18:17 | Karma: 41,28 | Přečteno: 1908x | Diskuse| Politika

Otto Černý

Bolševník velkolepý a Karla Maříková

Bolševník velkolepý! Impozantní, dravá, životaschopná rostlina. Superlativy dostanou trhliny, když zjistíme, že jde o obtížný, těžko zničitelný nepůvodní invazní druh, který se musí likvidovat už u kořenů, nenechat vykvést.

9.3.2020 v 14:57 | Karma: 38,29 | Přečteno: 1370x | Diskuse| Politika

Otto Černý

„Přišel čas, si vzít naši zemi zpátky!! (V. Klaus ml., 10.06.19)

Málokdy se stane, že můžeme nahlížet do vlastní budoucnosti. Před pér desetiletími bylo Švédsko zemí dveří bez klíčů, bez plotů, vstřícných klidných sousedů, vzor slušnosti a příklad národní hrdosti. To bylo Švédsko minulosti.

5.7.2019 v 9:42 | Karma: 43,26 | Přečteno: 2367x | Diskuse| Politika

Otto Černý

Odkaz Stiega Larssona – Po stopách vraždy O. Palmeho

Před týdnem proběhl v knižním obchodě Dobrovský křest knihy Jana Stocklassy: „Odkaz Stiega Larssona – Po stopách vraždy Olofa Palmeho.

14.3.2019 v 13:27 | Karma: 12,53 | Přečteno: 368x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Poslanci rozhodují o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  10:52

Přímý přenos Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky, nejen pro...

Chalupu v Jizerských horách pohltily plameny, hasiči s ohněm bojovali šest hodin

22. května 2024  10:50

Hasiči v noci z úterý na středu likvidovali požár chalupy v Albrechticích v Jizerských horách. Část...

Muž se zastal kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Útočník se policii přihlásil

25. dubna 2024  13:42,  aktualizováno  22.5 10:41

Pražským policistům se přihlásil agresor, který letos v březnu v Karlíně napadl jiného muže....

Je to „škrabák“, zažaluji ho, psal útočník o Ficovi. Masové vrahy chápal

22. května 2024  10:30

Muž, který spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, chtěl předsedu vlády zažalovat....

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1708x
zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabonu až po Vladivostok.

Aktivní člen Trikolora hnutí občanů-

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik