Proč se nebát krize
Ekonomové nás varují, že návratu ke stabilnímu růstu, srovnatelného k růstu před krizí, se v nejbližších letech s největší pravděpodobností nedočkáme. Růst nezamestnanosti se navíc očekává i v příštím roce. Stabilizace světové ekonomiky může trvat i několik let. Pro mnohé z nás to znamená, že můžeme přijít o práci, pokud jsme zaměstnáni, a někteří z nás dokonce i o náš byt či dům. I když to zní hrozivě, ztráta zaměstnání či bydlení nemusí vždy znamenat katastrofu, ale naopak novou, někdy i lepší příležitost. To nejsou jen prázdná slova, to jsou mé vlastní zkušenosti z dob, kdy jsem sama v minulosti o obé přišla.
Své první skutečné zaměstnání jsem si v Kansas City začala hledat v době, kdy jsem ve Státech žila poměrně krátkou dobu. S podprůměrnou znalostí angličtiny, maturitou a pouze několikaletou praxi jsem měla dost omezené možnosti si najít slušné místo. Po několikaměsíčním hledání se na mně usmálo štěstí - jedna místní firma mi díky naší sousedce nabídla pozici zástupce výrobního managera se slušným nástupním platem. Pohovory proběhly v prosinci, a já jsem na nové místo nastoupila 2. ledna. Byla jsem vážně nadšená. Práce zajímavá, šéf byl skvělý, spolupracovníci příjemní lidé. Jen jsem netušila, jako netušil ve firmě téměř nikdo, že nás 1. ledna koupili Japonci, kteří během dvou týdnů zhodnotili naše hospodářské výsledky a rozhodli o propuštění asi 50 lidí. Jako nejnovější zaměstnanec jsem byla samozřejmě mezi nimi!
Přiznám se, že to byl pro mně docela šok. Byla jsem zpět na začátku, navíc jsem investovala do koupě staršího auta a nového oblečení, což mě stálo víc než výplata za dva týdny. A to ani nemluvím o tom, že jsem po dvou týdnech práce neměla samozřejmě nárok ani na dolar odstupného, natož na nějaké dávky v nezaměstnanosti. Přemýšlela jsem, co dál. Věděla jsem, že bez dalšího vzdělání si dobře placenou práci budu hledat těžko, a tak jsem se rozhodla pro studium. Udělala jsem zkoušky na univerzitu a zároveň jsem začala pracovat na volné noze: hlídala jsem děti, šila dekorativní polštářky, obsluhovala u baru a pomáhala s reklamou stavebním firmám. Tyto práce mi umožnily mít více času a flexibility s učením a přednáškami, a zároveň jsem si vydělala dost peněz na zaplacení celého studia v hotovosti.
Po získání diplomu a díky výraznému zdokonalení se v angličtině i nabyté praxi se mi otevřely úplně nové možnosti pro další kariéru. Vždy jsem si mohla vybrat z několika nabídek a určitě to za to stálo. Ztráta mého prvního zaměstnání bylo vlastně to nejlepší, co mě v té době mohlo potkat - částečně mě donutila k prvnímu kroku začít něco nového.
Ztráta domova byla úplně jiná zkušenost, a mohu dnes s jistotou říct, že to byla ztráta velice bolestná. Aniž bych zacházela do zbytečných soukromých podrobností, pokusím se okolnosti vysvětlit jednou větou: nepěkný (jako konecne asi většinou) rozvod v cizí zemi, po kterém mi zůstalo prázdné konto, pár kusů nábytku a tři skvělé děti. A navíc - museli jsme opustit dům, do kterého jsme investovali v předchozích letech několik desítek tisíc dolarů.
Nejhorší období bylo, když jsem začala shánět bydlení. Nejen že jsem před relativně krátkou dobou změnila zaměstnání, ale navíc jsem prostě neměla peníze na zálohu a nájem na první měsíc. A na vystěhování jsem měla jenom pár dní. V té době se ale objevili mí přátelé a další andělé strážní hned z několika stran. Kamarádka v práci mi nabídla zadarmo na přechodnou dobu pokoj v jejím domku. Další známí nabídli pomoc se stěhováním a hlídáním dětí. Moje šéfová a majitelka firmy mi nejen nabídla lepší pozici i výdělek navíc, ale ještě nám v době stěhování vařila večeře. Díky všem těmto dobrým lidem jsme nakonec na ulici neskončili.
Nikdy nezapomenu na tu první noc v malém pokoji, kdy jsem seděla v jednom rohu, pozorovala své děti, jak spí jen na zemi na matracích, a přemýšlela, co nás čeká. Moc jsem toho tehdy nevymyslela, ale ten pocit zodpovědnosti za jejich dětství, bezpečí a budoucnost mi dodal nové síly. Trvalo nám měsíce, než jsme se mohli přestěhovat a začít nový život, ale v tom malém pokojíku jsem je za tu dobu poznala daleko lépe než dřív, a ještě více jsme se sblížili.
Ačkoli nás čekalo ještě pár větších překážek, vše se nakonec vždy vyřešilo. Zajímavé ovšem bylo, že v těch nejhorších chvílích se vždy objevila pomoc z naprosto nečekaných zdrojů. Také jsem se naučila si určitých věcí více vážit a radovat se z maličkostí. Měla jsem tu čest uvidět v lidech jejich nejlepší stránky a poznat, kdo jsou mí praví přátelé.A od té doby jsem také přesvědčená, že "někdo" kdesi nad námi držel a snad stále drží ochrannou ruku...
Jsem přesvědčená, že nejhorší ze všeho je strach z neznámého a pocit bezmoci. Změna ani ztráta zaměstnání nebo bydlení nemusí být vždy to nejhorší, co nás v životě potká, možná právě naopak. Dnes jsem samozřejmě mnohem opatrnější ve finančních záležitostech, ale hlavně mám několik plánů a možností schovaných pro případ, že by se zase něco někde zvrtlo, zejména v současné době. Na druhou stranu ale z toho strach nemám, protože již vím, že zítra zase vyjde sluníčko!
Mnoho sluníčka všem přeje
Pavlína O'Toole
Pavlina OToole
Pan prezident asi nemá angličtinu rád
Když jsem v neděli večer zhlédla záznam z čínského studia během prezidentovy návštěvy a pak si poslechla i záznam Hovorů z Lán, poléval mě místy studený pot z jeho výslovnosti, z nesrozumitelného povídání, ale zejména pak při jeho svérázném překladu z angličtiny do mateřského jazyka. Ráda bych mu nejen vysvětlila, v čem dělá chyby a v čem se mýlí, ale navrhla bych mu i rozumné řešení.
Pavlina OToole
Asi tomu rasismu špatně rozumím...
28. srpna uplyne padesát a jeden rok ode dne, kdy Martin Luther King Jr. přednesl ve Washingtonu svůj projev, který je znám pod názvem „Mám sen“. Jedna věta v jeho projevu mi utkvěla v hlavě obzvlášť výrazně: „Mám sen, že jednou budou mé čtyři děti žít v zemi, kde budou souzeny ne podle barvy jejich kůže, ale podle jejich charakteru.“ Přiznám se, že mám tu větu moc ráda a že s ní naprosto souhlasím. Každý z nás by měl být posuzován dle našich skutků a ne dle příslušenství k nějaké skupině, která je nám navíc dána geneticky.
Pavlina OToole
Potravinové lístky aneb sociální dávky v USA
Kolega Roman Šebl včera uveřejnil svůj blog s názvem „47,6 miliónů Američanů pobírá potravinové lístky“, který mě svým tématem zaujal. Přiznám se, že mě ale nemile překvapily základní neznalosti autora k tématu, o kterém s takovým zápalem píše. Vzhledem k tomu, že jsem v českém tisku zaznamenala nejeden článek či blog na téma "Food Stamps", a prakticky vždy se jednalo o velmi zjednodušené a jednostranné informace, ráda bych českým čtenářům přiblížila, co to jsou potravinové lístky, k čemu slouží, kdo je od státu dostává a jak jsou zneužívány.
Pavlina OToole
Ze zákulisí voleb na prvním stupni ZŠ
Náš Kevin se rozhodl, že se stane prezidentem, když mu byly tři roky. Nastoupil totiž právě do školky, ve které se kromě s novými kamarády, školním řádem a nepříliš oblíbenou ústavní stravou seznámil i s úlomky americké historie. Největší dojem na něj udělal první americký prezident, George Washington, a malý Kevin se stal nejen jeho velikým obdivovatelem, ale vzal si také do hlavy, že bude i jeho úspěšným následovníkem.
Pavlina OToole
Křik týraného člověka
Paní Irena Fuchsová napsala blog s názvem „Týrané ženy, týraní muži – musíte křičet!“, ve kterém popisuje situaci, které byla svědkem. Viděla na vlastní oči fyzické napadení ženy jejím manželem, a nyní doufá, že se jí žena ozve a ona jí poradí. Poradí jí jednu věc, že musí křičet.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Blockchain spasí USA, myslí si Musk. Chce ho na osekání vládních nákladů
Elon Musk zkoumá, jak by se technologie blockchainu dala použít pro zefektivnění práce amerických...
Ve Svitavách vlak srazil člověka, po koridoru na Brno se jezdilo po jedné koleji
Zhruba od půl čtvrté byl zcela zastaven provoz na hlavním železničním koridoru mezi Svitavami a...
Škoda 450 milionů korun. Jeseník vyčíslil řádění loňské povodně
Na 450 milionů korun vyčíslila jesenická radnice škody, které způsobila loňská zářijová povodeň na...
Válka na Ukrajině je jako druhá světová, chce Kreml vykreslit na přehlídce
Rusko se chystá na oslavy 80. výročí vítězství ve druhé světové válce. V centru pozornosti budou...
- Počet článků 64
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 5740x
...
Čas Robinsonů
A Time to Cast Off
...
geovisite
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- Jitka Gotterová
- Klára Mandausová
- George Novotny
- Libuše Čiháková
- Rudolf Havlík
- Lenka Leon
- Jana Krčová
- Iva Pekárková
- Miroslav Václavek
- Patrik Banga
- Tereza Boehmová
- Nikola Musilová
- Zuzana Hejná
- Phuong Thuy Do Thi
- Zdeněk Schwarz
- Ivan Suchel
- Lenka Veverková