Teoretická východiska pro posuzování zamlčené informace
V současné době v návaznosti na masivní rozvoj informačních technologií posledních let a vzhledem k podstatným změnám vyvolaných informační revolucí (hovoří se o třetí průmyslové revoluci) dochází i k podstatným změnám v práci s informacemi.
Nyní je mnohem jednodušší tyto informace, které mají zůstat utajeny, publikovat důmyslně maskované množstvím informačního balastu, čímž lze dosáhnout totožného nebo i účinnějšího efektu (tedy jejich zamlčení) než jejich fyzickým skrýváním. Tento jev je jednoduché vysvětlit tím, že skrytá informace zanechává obvykle stopy v ostatních (blízkých) informacích a informační mezera je tak mnohem nápadnější a to, že tam něco podstatného chybí, lze často odhalit snáze, než pokud je informační linie kompletní – byť včetně informace, kterou chceme skrýt.
V oblasti fyzické lze ekvivalent nalézt například ve vojenském maskování – tedy v používání maskovacích sítí, nátěrů či klamných cílů.
Popsaný jev se nazývá „informačním smogem“ a studie na toto téma zpracované ve světě (Al Gore a jeho pojem „exformace“, Robert Skidelsky a studie o „asymetrických informacích“, apod.), ale i u nás (prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, CSc.) hovoří jednoznačně o tom, že nadbytek informací paradoxně vyvolává pocit jejich nedostatku. V teoretických kruzích panuje taktéž obecná shoda v tom smyslu, že objektivně není v silách byť sebevzdělanějšího jednotlivce zpracovat veškeré informační podněty, které k němu přicházejí neboť objem vstupních informací mnohonásobně převyšuje stupeň mentálního rozvoje lidstva. Tzv. „informační znečištění“ je též považováno za jednu z příčin současné ekonomické krize - ekonomické subjekty zveřejňují množství ověřitelných informací, ale banky jim prostě nevěří - a nepůjčí. Proč? Co kdyby někde v tom množství byla informace, kterou lze přehlédnout?
Pokud se subjekt se zločinným úmyslem rozhodne zamlčet konkrétní informaci, může tak v současné době učinit způsobem, který je mnohem nenápadnější, než kdyby ji například zamykal do trezoru. Stává se tak pouze věcí procentuální pravděpodobnosti, zda protějšek (potencionální oběť) tohoto subjektu se zločinným úmyslem zamlčenou informaci získá či nikoli. Toto procento lze na jedné straně zvyšovat dovedností při ukrývání a maskování klíčové informace a na druhé straně lze absolutní množství úspěchů zvyšovat počtem oslovených, což je opět tím jednodušší, čím vyšší je stupeň rozvoje informačních technologií.
I zpravodajské služby mění v tomto smyslu svůj styl práce - jen orgány činné v trestním řízení zůstávají informačně stále v polovině 50-tých let.
Právě na změnách v informační společnosti narostly do neuvěřitelných rozměrů tzv. Katalogové podvody. Ale o nich zase někdy příště.
David Ondrejkovič
A co když je to s těmi Blažkovými bitcoiny celé jinak?

Čím více poslouchám a čtu o cause Blažkových bitcoinů, tím více se mi vkrádá do hlavy myšlenka, že nám k celkovému obrazu chybí ta nejpodstatnější část. Bude nakonec Pavel Blažek místo joudy hrdinou? Možná... anebo taky ne.
David Ondrejkovič
Otevřený dopis české Sociální demokracii

Česká Sociální demokracie již není sociální demokracií. Hodnotově vyprázdněný a negativní populismus není politickým programem. Falešné dilema „Bydlení NEBO zbrojení“ bylo tou poslední kapkou.
David Ondrejkovič
Jak psát o elektromobilech snadno a rychle

Umělá inteligence vstoupila do našich obýváků tak rychle, že se ani nestihla přezout. A když už je tu, tak ať platí ono baťovské „Lidem myšlení - stojům dřinu“. Novinářům teď stačí jen u kávy vymyslet správný prompt. Pojďme na to!
David Ondrejkovič
Historické paralely - Čtěte než to smažou!

V souvislosti se současnou mezinárodní situací jsem vcelku nedávno narazil na velmi zajímavý projev. Je to vážně bomba! Čtěte až do konce, protože to nejdůležitější je až na úplném závěru.
David Ondrejkovič
Proč ty elektromobily sakra nikdo nechce?

Vždy mne hrozně baví, když mne někdo, kdo v elektromobilu nikdy neseděl ani jako spolujezdec, poučuje o tom, jak se mi jezdí v mém autě a co všechno s ním zažívám. Kdybych mu uvěřil, asi bych se elektromobilů bál jako on očkování.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Nové dači a vinice. Medveděv proválečnou nenávistí vydělal miliardy rublů
Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...
Nemají na nás nic kromě nálepek. Hřib Piráty vycentroval, říká Olga Richterová
Premium Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová mluví o volebních šancích Pirátů, možných povolebních...
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a vyjádřil ochotu jednat s Ukrajinou
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3772x