Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

EXEKUCE: Zatáhněte za záchrannou brzdu!

Systém vymáhání dluhů nabobtnal nad kritickou hranici a žije si svým vlastním životem. Skuteční dlužníci už mu nestačí – musí si je sám generovat. Nikomu nic nedlužíte? Nevadí - je to jen otázka času kdy na Vás tento systém něco najde a když ne, tak si to sám vygeneruje. *****************

Často se při popisování excesů při exekucích daný příběh odvíjí od situace, kdy postižený člověk o dluhu ví, nijak jej nerozporuje a jenom VĚDOMĚ doufá, že se na dluh zapomene – tedy kombinuje ve svém jednání postoj pštrosa a mrtvého brouka. Není divu, že část veřejnosti tak k problému exekucí zaujímá stanovisko ve stylu „dobře jim tak dlužníkům – dluhy se mají platit“, halasně podporované některými mediálně známými advokáty, jimž tento postoj už po léta zaručuje obrovský a téměř bezpracný zisk. O takových příbězích však tento článek NENÍ.

Současný systém exekucí byl vymyšlen v době, kdy dlužil prakticky každý každému a neplatit dluhy bylo "in". Tento systém však již zcela nad rámec svého původního záměru nabobtnal nad kritickou hranici a žije si svým vlastním životem. Skuteční dlužníci už mu nestačí – aby přežil, musí si je sám generovat. Nikomu nic nedlužíte? Nevadí - je to jen otázka času kdy na Vás tento systém něco najde nebo si to sám vygeneruje. Češi se tak dělí pouze do třech základních kategorií - ti, co již v exekuci byli, ti co v ní jsou a ti co v ní budou. Kyvadlo se již příliš vychýlilo na opačnou stranu. Je nutno vzít rozum do hrsti a razantně zatáhnout za záchrannou brzdu!

Hrozivý problém do něhož se (zatím) nezadržitelně řítíme, spočívá v umělém vytváření vymahatelných dluhů. Nejvíce je tímto neřádem ohrožena střední vrstva obyvatelstva, na které je nejvíce co si vzít. Na počátku jsou totiž korunové dluhy o kterých NEVÍTE a na kterých jsou obecně nejzajímavější právě ony poplatky za jejich vymáhání. Postupně je zájmům stále vlivnějších vymahačů kromě plíživé mediální manipulace („dobře jim tak – dlužníkům...“) přizpůsobováno i legislativní prostředí - například ještě na počátku 90. let minulého století byl věřitel povinen soudu doložit, že dlužníka vyzval k zaplacení. Tato povinnost ale z právní úpravy zmizela. Schválně si všimněte, jak často různí mediálně známí racketeeři používají v této souvislosti formulaci „Žádný předpis nám to neukládá“ či „Zákon nám to umožňuje“ - skoro už to vypadá jako nějaký medicínsky popsatelný symptom patologické mravní atrofie.

Je tedy téměř zákonité, že čím dál více dluhů bude vznikat tak, že se o nich dlužníci vůbec nedozví, nikdo je o zaplacení nebude upomínat a první kroky obrany proti zcela nespravedlivému obvinění jim bude reálně umožněno učinit teprve až po zahájení exekuce samotné.

Situace okolo vymáhání všeho možného dnes v Česku připomíná známý pokus se žábou, která si postupného zvyšování teploty vody v níž plave nevšimne až do svého uvaření. Toto se však nezbytně musí změnit!

Pokud se snad domníváte, že vám se v žádném případě nic takového stát nemůže, pak zřejmě patříte k těm, kdož po vzoru Marie Antoinnetty („Když nemají chléb – ať tedy jedí koláče!“) trousí knížecí rady kudy chodí a zcela opomíjejí realitu běžného života pracujícího člověka, kterou nikdy na vlastní kůži nezažili.

Prostřednictvím kteréhokoli vyhledavače na internetu lze nalézt řadu doporučení, jak předcházet nechtěným či nevědomým dluhům, například:

 • Pokud jste někdy v posledních cca 15-ti letech ztratili občanský průkaz nebo pokud jste jej někde nechali jako zástavu (například v nějaké půjčovně, protože by vám jinak nic nepůjčili), oslovte všechny dopravní podniky v republice a zjistěte, zda u nich nemáte pokuty, o kterých nevíte. Pokud ano, buď je zaplaťte a nechte si vystavit potvrzení že nic nedlužíte, případně je rozporujte. Pokud pokuty nemáte, nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti.
 • Stejně tak ve výše uvedeném případě oslovte všechny finanční instituce (včetně těch nebankovních – ty obzvlášť) v republice a zjistěte, zda u nich nemáte dluhy o kterých nevíte. Totéž učiňte v případě, že je někde ve veřejném prostoru na internetu dostupný nějaký dokument s Vaším vlastnoručním podpisem (např. ve Sbírce listin Obchodního rejstříku).
 • Pokud jste někdy u kterékoli z finančních institucí měli nějaký dluh, který jste řádně splatili, nechte si dodatečně vystavit potvrzení o bezdlužnosti.
 • Nad rámec daňového přiznání si nechte jednou ročně vystavit potvrzení o bezdlužnosti od svého místně příslušného finančního úřadu. Pokud jste se stěhovali – učiňte tak jednorázově i u všech finančních úřadů ve vašich minulých bydlištích.
 • Každoročně oslovte svého telefonního operátora, provozovatele kabelové televize a poskytovatele připojení k internetu a nechte si od nich vystavit potvrzení, že jim nic nedlužíte. Pokud jste kdykoli v uplynulých 15-20 letech některého z uvedených poskytovatelů měnili – oslovte jednorázově i ty minulé.
 • Nejméně jednou ročně si nechte potvrdit písemně od všech dodavatelů služeb spojených s Vaším bydlením (plyn, teplo, elektřina, nájem....), že jim nic nedlužíte.
 • U lékaře VŽDY vyžadujte podepsanou kopii potvrzení, že jste uhradili veškeré zdravotnické poplatky. Tato potvrzení si zakládejte alespoň 15-20 let.
 • Oslovte všechny zdravotní pojišťovny u kterých jste byli kdy pojištěni (včetně té současné) a nechte si od nich písemně potvrdit, že u nich nemáte žádný dluh.
 • Pokud vám někdy ukradli registrační značku vozidla, zašlete VŠEM obecním úřadům v obcích s rozšířenou pravomocí v republice dotaz, zda u nich není evidována nějaká pokuta, např. za špatné parkování či jiný přestupek spáchaný vozidlem s onou značkou.
 • Pokud jste se někdy v životě dohadovali o zaplacení nějakého správního (či obdobného) poplatku a byli jste přesvědčeni, že protistrana s Vámi přestala komunikovat proto, že uznala sílu vašich argumentů a vyřešila věc jinak, tak si honem rychle vzpomeňte kdy a kde to bylo, protože právě to „JINAK“ na vás někde může čekat v podobě „spící“ exekuce.
 • Zařiďte si, aby vám ze VŠECH adres, kde jste v životě bydleli někdo zajistil přeposílání pošty do vašeho stávajícího bydliště. Oslovte veřejné knihovny ve všech místech, kde jste kdy bydleli a jejich službu využívali.
 • Pokud jste někdy v posledních cca 15-ti letech dostali složenku na 0,- Kč, pak zpětně prověřte, zda se nejednalo o nesprávné zaokrouhlení. Někde totiž na vás může už léta čekat dluh v původní výši 49 haléřů, který bude na úrocích a poplatcích za vymáhání navýšen o desetitisíce - „zákon to totiž umožňuje“.
 • Všechna výše uvedená oslovení realizujte písemně a zasílejte s doručenkou tak, aby jste vždy měli k dispozici podpis a razítko osoby, která za adresáta zásilku převzala.
 • Jistě vás napadne ještě řada dalších míst kam by jste měli poslat písemný dotaz zda něco nedlužíte.........

V žádném případě se však nedomnívejte, že vás dodržování VŠECH výše uvedených opatření zcela ochrání od rizika překvapivé exekuce – pouze tím snížíte její nebezpečí do té doby, než to začnou dělat všichni ostatní a vymahači budou muset najít další cesty jak obnovit své tenčící se penězovody.

Jak musí být z přečtení výše uvedeného textu každému rozumně uvažujícímu člověku zřejmé, je opravdu účinná eliminace rizika překvapivé exekuce na základě dluhu o kterém nevíte, zcela nereálná. Je tedy nutno vyvolat silnou společenskou poptávku po řešení zachovávajícím účinnost systému vymáhání SKUTEČNÝCH dluhů, které SKUTEČNÍ dlužníci VĚDOMĚ neřeší. Tedy řešení, které odstraní současnou zvrácenost gangsterského šikanování poctivých a slušných lidí.

Pro začátek by stačilo vtělit do zákona znovu a účinněji povinnost věřitele prokázat (pod sankcí zamítnutí návrhu na exekuci), že dlužníka o jeho dluh upomenul. Je to přeci logické – když už dlužníka najde exekutor, mohl jej najít i věřitel – například prostřednictvím matriky kteréhokoli obecního úřadu s využitím novely zákona o evidenci obyvatel platné od 1.7.2010 - a to za pouhých 500,- Kč, které lze následně dlužníkovi naúčtovat jako oprávněné náklady.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Ondrejkovič | pondělí 28.2.2011 9:09 | karma článku: 46,28 | přečteno: 12685x
 • Další články autora

David Ondrejkovič

Jak jsem nabíjel elektromobil

Předem odrazuji všechny hatery elektromobility - tento článek NENÍ o tom, že elektromobilita je špatně, ale snaží se jen tepat do běžného malého českého (ale i polského) šlendriánu.

25.2.2024 v 11:08 | Karma: 35,00 | Přečteno: 9395x | Cestování

David Ondrejkovič

Kdo jsou neočkovaní a proč se kvůli nim nadále (ne)omezovat

Z obou stran jedné z mnoha současných virtuálních barikád zaznívá (a sílí) společný hlas: "Kdo se naočkovat chtěl, ten už naočkován je! Tak už konečně zrušte všechna ta otravná omezující opatření!" Ale je to vážně tak jednoduché?

10.9.2021 v 7:00 | Karma: 18,92 | Přečteno: 1155x | Politika

David Ondrejkovič

ČSSD by se měla rozhodnout mezi obsahem a formou

Pojďme se na povolební situaci podívat v klidu a bez hysterie. Máme tu prostě "fait accompli", jak je teď módní říkat. Slovy klasika: "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím lze dělat".

22.10.2017 v 14:47 | Karma: 14,64 | Přečteno: 2355x | Diskuse| Politika

David Ondrejkovič

Já také nechci v ČR Islám!

Předpokládám, že ti, co četli mé předchozí články se z nadpisu překvapením posadí na zadek. A ti, které nalákal titulek ze zcela opačných názorových pozic, budou (oprávněně) naštvaní. Ale nevadí, alespoň mi zvýší čtenost.

2.7.2015 v 14:45 | Karma: 18,66 | Přečteno: 1581x | Diskuse| Společnost

David Ondrejkovič

A co když je Konvička ve skutečnosti agentem Islámského státu?

Čím více o tom přemýšlím v souvislostech, tím se mi zdá ta myšlenka pravděpodobnější. A čím zběsileji bude zástup fanatických konvičkovců v diskusi pod tímhle článkem útočit, tím jistější si budu, že jsem trefil do černého.

30.6.2015 v 8:00 | Karma: 17,10 | Přečteno: 1601x | Diskuse| Společnost
 • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Poslanci rozhodují o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  10:42

Přímý přenos Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky, nejen pro schvalují...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledala útočníka

25. dubna 2024  13:42,  aktualizováno  22.5 10:41

Pražským policistům se přihlásil agresor, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

Je to „škrabák“, zažaluji ho, psal útočník o Ficovi. Masové vrahy chápal

22. května 2024  10:30

Muž, který spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, chtěl předsedu vlády zažalovat....

Na mokré silnici nevybral zatáčku a auto utopil v rybníce, vylovil ho jeřáb

22. května 2024  10:24

Na dně rybníka skončila ranní cesta do práce řidiče červeného opelu. Ve Stříteži na Jihlavsku...

 • Počet článků 20
 • Celková karma 35,00
 • Průměrná čtenost 4225x
Přemýšlivý zaměstnanec středního věku, kterého štve šlendrián v každé oblasti, ačkoli ví, že se jej jako každý jiný člověk na zeměkouli také občas (nerad) dopouští. Nemám rád populismus zneužívající nízkou úroveň znalostí. Zcela nesmiřitelný postoj mám vůči křivdě v jakékoli podobě a dále vůči osobám se zločinnými úmysly zneužívajícím svou momentální převahu nad jinými lidmi v kterékoli oblasti. Štve mne občasná nízká úroveň vymahatelnosti práva v našem státě i to, že tento stav prospívá a vyhovuje především osobám s nečistými úmysly, které se tím navíc neváhají chlubit.