Albert Einstein - 138. výročí narození
Albert Einstein, génius první hvězdné velikosti, přírodovědec, filosof a mystik. Přišel na svět 14. března 1879 v jihoněmeckém Ulmu, na základní škole ani na gymnáziu však žádné příznaky výjimečnosti nevykazoval. Jeden z učitelů mu dokonce řekl: „Vy narušujete respekt třídy k mé autoritě už pouhou svou přítomností.“ Mladý Einstein měl odpor k biflování a velmi svobodomyslného ducha, a tak v posledním ročníku gymnázia jednoduše přestal chodit do školy. Poté přece jen vystudoval polytechniku v Curychu, požádal o zrušení německého občanství, stal se Švýcarem a v r. 1940 ještě Američanem.
Na otázky novinářů stran své geniality odpovídal: „Jako dítě jsem se vyvíjel velmi pomalu a věcmi kolem časoprostoru, které mají ostatní děti vyřešeny v šesti letech, jsem se začal zabývat až v dospělosti, avšak o to důkladněji.“ Další otázka: „Co je to ta obecná teorie relativity?“ Odpověď: „Hodinka na klíně vašeho milého se zdá být minutkou, minutka na horké peci se zdá být hodinou. To je relativita“. Na dotaz má-li ještě nějakou naději v lidstvo, řekl: „Nemůžeme ztrácet naději v lidstvo, když víme, že Mozart byl člověk.“
Jaké hluboké a tajemné vědění asi v sobě nosil, když tvořil svoji vesmír popisující teorii relativity s poznáním, že: „Skutečnost o tomto světě a vesmíru je ještě překvapivější než to největší překvapení.“ Einstein byl též velký mystik, zajímal se o metafyziku a parapsychologii, přičemž pochopil, že materialistické vidění světa je jen malá část zatím neprozkoumaného celku. Jeho vědecká kariéra byla skvělá a závratná. Pětadvacet čestných doktorátů, nepočítaně medailí a uznání, Nobelova cena, jeho jméno nese mnoho pojmů, teorií a zákonů moderní fyziky, přednášel na univerzitách celého světa. Bez kvantové teorie, ke které položil základy, by neexistovaly počítače, neměli bychom kyberprostor, virtuální realitu ani mobilní telefony.
Einsteinova pražská epizoda začala, když ho František Josef I. jmenoval přednostou Ústavu teoret. fyziky Karlo-Ferdinandovy univerzity. Neboť měl pracovnu s výhledem do zahrady ústavu pro duševně choré, říkal o náměsíčných postavách bloumajících pod okny, že se mu podobají, avšak s tím rozdílem že tamty blázny nezajímá kvantová teorie. O svůj zevnějšek mnoho nedbal, zájem dam mu zajišťoval jeho geniální mozek a stávalo se, že než jako německý univerzitní profesor, vypadal spíš jako italský virtuos a jindy zas na recepci v luxusním hotelu si ho spletli s řemeslníkem. O Pražanech soudil že jsou vynikající kuchaři a nepostrádají půvab, avšak posteskl si, že jsou bez špetky dobré vůle ke svým bližním.
Albert Einstein nejen, že dokázal nahlédnout do tajemství vesmíru a přírody, ale projevil se i jako prozíravý politik a velký pacifista, což se mu málem stalo osudným, neboť po emigraci do USA nacisté vypsali za jeho hlavu odměnu 50 tisíc říšských marek. V r. 1952 dostal nabídku aby se stal izraelským prezidentem, jeho věhlas po celém světě byl ohromný. Jeden z největších fyziků dějin zemřel 18. dubna 1955, operaci odmítl s tím, že svoje už vykonal...
Olga Hrdinová
Postřehy z archeologického výzkumu D 11

Téměř rok probíhaly na budoucím úseku dálnice D 11 z Hradce Králové do Jaroměře archeologické výzkumy. Jaké je pozadí záchranného výzkumu a s čím se mistři lopatky a štetce potýkají?
Olga Hrdinová
Fejeton o jaru

„Už je tu zase to pitomý jaro“ a „pro samý kuřata není kam plivnout“ – zpívá škarohlíd svérázným způsobem v jedné písni o jaru. Onomu škarohlídovi však unikají všechny další rozměry tohoto pro něj tak nevlídného jarního času.
Olga Hrdinová
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna

Podívejme se na životní příběh českého šlechtice, generalissima a mystika, od jehož smrti dnes uplyne 384 let. Z bezvýznamného zemana a skromných začátků se postupně vypracuje na nejmocnějšího a nejvlivnějšího šlechtice v zemi.
Olga Hrdinová
Výročí české královny Elišky Rejčky

Dnes, 19. října, je to přesně 682 let od smrti významné české královny Elišky Rejčky. Proto se sluší připomenout si dramatické osudy této pozoruhodné ženy ...
Olga Hrdinová
Šumavský masakr motorovou pilou II

Plánovaný masakr se, bohudík, konat nebude. Nebezpečí bylo přehlasováním prezidentského veta zatím odvráceno.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Jehovista odmítl vojnu a Stříž ho poslal do vazby. Nezákonně, rozhodl nyní soud
Uvalení vazby na Milana Tomise, který v roce 1989 skončil téměř na dva měsíce ve vazbě za to, že...
Senátoři si přejí omezit tlumiče na zbraních, vrátili návrh poslancům
Přímý přenos Lékaři budou povinně ověřovat, zda mají zbrojní průkaz jejich pacienti s nemocí, vadou nebo stavem,...
Neschopná Maláčová a všehoschopný Zaorálek stranu zabíjejí, vře bašta SOCDEM
Místní organizace SOCDEM v Bohumíně na Karvinsku není spokojená se směřováním strany a vyzvala...
Padly první tresty v kauze Dozimetr. Dovhomilja zaplatí dva miliony, Nemrah tři
Obvodní soud pro Prahu 9 ve středu rozhodl o vině a trestu pro dva obviněné spolupracující...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 319x