Kdo nepije není Čech! Ale i za volantem?!

Autorkou článku je JANA NUNOVÁ, stážistka v Evropském parlamentu, které tuto zkušenost v EP umožnil europoslanec Oldřich Vlasák:

V závěru minulého roku se v krásném hotelu Silken Berlaymont v Bruselu konala Drinking driving conference, která se snažila nastínit fenomén jménem „Alkohol za volantem“. Ku mému velkému překvapení jsou standardně v Evropě tolerované promile alkoholu v krvi o dost vyšší, než je u nás povolená nula. Ve velké Británii mají například 0,8 promile, průměrně se povolená hladina pohybuje v Evropě okolo 0,5. Během konference postupně vystupovali odborníci, ale i laikové z některých členských států se svojí státní legislativou nebo jen s nápady, které fungují.

 První vystoupila komisařka Maria Christina Marolda, která zastává diametrálně odlišné sankce pro recidivisty, je pro stejný level legislativy a sankcí ve všech členských zemích. (Po konferenci jsem se s ní bavila u oběda a říkala jsem jí, že v Čechách máme nulovou toleranci. Podle paní komisařky to je velká hloupost, protože když si dá člověk k obědu dvojku bílého nebo dortík s krémem, ve kterém je cognac, ovocný salát, který je připravený ráno a do odpoledne lehce zkvasí, nemůže být přeci penalizován. A tak jsme si přiťukly dvojkou bílého a já jí vysvětlila, že běžný Čech, pokud by věděl, že v sobě může mít nějaký alkohol, pilo by se ještě více, a toho že se zákonodárci nejvíc bojí.)

O další zajímavé vystoupení se postarala Ilona Butler z polského Institutu motorového transportu. V Polsku je tolerovaná hranice alkoholu 0,2‰. Mají hodně přísné tresty. Ale podle paní Buttler nejsou stejně přísně vynucovány soudy, což působí zbytečným dojmem. Na produktech obsahujících alkohol mají Poláci napsáno "Neřiďte po požití alkoholu."

 Na přednášce německé účastnice  Agnes Reikl se ukázala typická německá „Puntlichnost“, protože jsou pro speciální couchingy a vzdělávání než člověk dostane řidičák. Dále skládání následných testů z výuky o alkoholu za volantem a pak další testování po získání řidičáku, řada omezení pro začátečníky.

Nejzajímavější a zároveň nejvtipnější se mi zdál belgický nápad, a to kampaň BOB. V Belgii bylo původně 13,1% testovaných za volantem pod vlivem. Nyní toto číslo spadlo na 3,7%. Původně kampaň byla vedená stylem "vystrašit", něco jako u nás "Nemyslíš, zaplaíš." Ale po čase zjistili, že kampaň nemá kýžený efekt. BOB je člověk, kterého si vybere skupinka lidí, jedoucích na párty. Pijí všichni kromě BOBa. BOB tu ale není chudák, který zůstane celý večer na suchu, ale jako borec, který doveze své kamarády ve zdraví domů. Je to na rozdíl od původního konceptu přátelská kampaň, plná humoru, praktické řešení a hlavě - lidi se můžou bavit. "BOB může být každý." Každopádně se neshoduje s paní Marolda, protože "jiný kraj, jiný mrav" a každá země má jinou cílovou skupinu, takže jednotná evropská úprava není v tomto případě košér.

Španělé zavedli nealkoholické točené pivo na všechny pumpy a do většiny restaurací. Člověk pak má na výběr a nedělá mu takový problém dát si to nealko, když je točené, myšlenka se ukázala nejen efektní, ale značně efektivní.

Se zajímavým nápadem přišli pánové z Nizozemí - Torben Kølbæk a Johnni Brun Bjerg. První jmenovaný je manažerem fotbalového klubu FC Mydtjylland a druhý je ve Výboru pro bezpečnou dopravu. Pánové nastínili kampaň, kterou vede fotbalový tým. Po internetu i hlavních zprávách koluje klip, kde si fotbalisti nasadí plavecké brýle a snaží se s nimi normálně hrát. Brýle zkreslují prostorové vidění, takže fotbalisti padají, netrefují se do míče a dávají tak jasnou zprávu, že stejné to je i s alkoholem v krvi. Jejich sportovní klub je druhý v nizozemské lize. Podle nich každá země má své sportovní hrdiny, kteří mají na lidi obrovský vliv a proto v kampani můžou pomoct víc, než neoblíbení zákonodárci. Úplně vidím toho Jardu, jak řiká: "To víš viď, dáš si jedno pivo - je to dobrý, dvě piva - je to dobrý a pak jedeš autem a pic viď, rána jak vod Ovechkina, a to není dobrý hele. To ti řikám."

 O nic míň zajímavý je projekt Tactus, který zahrnuje Program EMA a LEMA. EMA  je program pro řidiče, kteří byli chyceni policií a kterým byla naměřena nepovolená hladina alkoholu v krvi. LEMA je mírnější obdoba EMY. Terapie, která se dá přirovnat k odvykačce, akorát ne tak drsná. Tactus nabízí i online poradnu, kde si pacient může povídat a radit se se svým osobním doktorem. Projekt má prý velké výsledky.

 Ovšem jak s paní komisařkou, tak i s pánem z Rady jsme se shodli, že mít všude ve světě tak dobré pivo, jako je Plzeň, pili by ještě víc než Češi.

 

Jana Nunová, stážistka v Evropském parlamentu

------------

Na doplnění zajímavého příspěvku uvádíme alarmující čísla (Zdroj: Policejní prezidium ČR, Týden,   str. 13   Aktuálně: Jak loni zabíjel alkohol za volantem)

 

Pardubický, Moravskoslezský a Středočeský kraj.

Tam loni kvůli opilým řidičům přišlo o život nejvíce lidí.

 Více než absolutní čísla je pro policisty důležité srovnání s dalšími daty. Tak například ve Zlínském kraji se alkohol loni podílel „jen" na 268 nehodách, zatímco v Praze na 510. Jenže v hlavním městě jde o každou pětatřicátou nehodu, zatímco na Zlínsku o každou šestou. Podobně mohou mást i počty smrtelných tragédií způsobených alkoholem za volantem. V absolutních číslech figuruje Plzeňský kraj až na čtvrtém místě. Avšak opilí řidiči tam mají na svědomí bezmála čtvrtinu všech obětí dopravních nehod.

 ***

 Co zavinil alkohol?

 počet nehod (podíl na všech nehodách v %)

počet usmrcených (podíl na všech smrtelných nehodách v %)

 

Ústecký kraj:

423 (6,28 %)

10 (16,67 %)

 

Karlovarský kraj:

 178 (10,67 %)

 0 (0%)

 

Liberecký kraj:

259 (7,32 %)

3 (16,67 %)

 

Praha:

510( 2,85%)

2(6,9%)

 

Královéhradecký kraj:

269( 7,92%)

11 (19,3%)

 

Olomoucký kraj:

324 (8,61 %)

8 (18,18 %)

 

Plzeňský kraj:

 294 (10,81%)

 11 (22,45 %)

 

Středočeský kraj:

651(7,18%)

12(11,32%)

 

Jihočeský kraj:

282(9,94%)

5(6,94%)

 

Jihomoravský kraj:

443 (8,32 %)

4 (5,8 %)

 

Zlínský kraj:

268 (15,38 %)

4 (10,53 %)

 

ČR celkem:

5015 (7,06 %)

102 (13,64 %)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Oldřich Vlasák | úterý 1.2.2011 10:37 | karma článku: 4,95 | přečteno: 806x