Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čekají nás další průtahy při povolování staveb?

Již od roku 2006 se táhne spor mezi Evropskou komisí a Českou republikou ve věci zajištění účasti veřejnosti na posuzování vlivů na životní prostředí.

 Evropská komise koncem loňského roku vytáhla v tomto sporu těžký kalibr a hrozí finančními sankcemi. To, že se jedná o závažnou věc, potvrzuje i skutečnost, že Ministerstvo životního prostředí ČR ve svých evropských prioritách pro rok 2011 označuje přijetí nápravy v této záležitosti za zásadní.

V čem vlastně problém spočívá? Podle příslušné evropské směrnice se před povolením k zahájení projektů posuzují jejich možné účinky na životní prostředí. Tato směrnice rovněž zajišťuje účast veřejnosti na rozhodování již od samého počátku správního procesu. Cílem je umožnit autorům projekty upravit a omezit jejich negativní účinky ještě předtím, než dojde k jejich realizaci; prakticky se však často využití této směrnice zvrhává v blokování nových staveb.

Česká republika proto dlouho čelila silnému tlaku Bruselu, aby zharmonizovala své právo a novelizaci tuzemského zákona o posuzování vlivů na životní prostředí provázel velký odpor. V roce 2009 byla nakonec i přes veto prezidenta přijata novela příslušného zákona, která měla problém vyřešit. Evropská komise se však i nadále domnívá, že Česká republika své závazky neplní. Mimo jiné namítá, že se nové právní předpisy vztahují pouze na projekty, jejichž posuzování bylo započato po přijetí zákona, a požaduje rozšíření na všechny projekty, kde nebylo zahájeno samostatné schvalovací řízení. Na návrh komisaře Potočnika proto Evropská komise zaslala Praze formální výzvu k odstranění nedostatků. Pokud Česká republika do dvou měsíců neodpoví, hrozilo by jí nové řízení u Soudního dvora a finanční sankce. Ministerstvo životního prostředí proto v současné době s Evropskou komisí konzultuje návrh nové právní úpravy, která vyvrátí jakékoliv pochybnosti o souladu české právní úpravy s evropskou směrnicí.

Ve hře je přitom hodně. Jak jistě budou souhlasit všichni starostové,  stavitelé a  investoři , již dnes je zákon o posuzování vlivů na životní prostředí nesmírně komplikovaný a způsobuje neúměrné protahování staveb. Uplatňování legislativy způsobuje potíže při schvalování projektů z evropských i národních peněz a je často nepřekonatelnou překážkou pro stavbu nových významných a potřebných infrastrukturních projektů. Není třeba připomínat notoricky známé průtahy dálnice D8, problémy hlásí starostové z celé České republiky. Kvůli Evropské unii nás čeká v pořadí již osmá novela zákona přijatého před deseti lety. Tuto novelizaci je třeba bedlivě sledovat, aby v konečném důsledku neznamenala další průtahy při stavebních řízeních a omezení možnosti rozvoje našich obcí.

Ing. Oldřich Vlasák

Poslanec Evropského parlamentu
Předseda Svazu měst a obcí ČR

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oldřich Vlasák | pátek 28.1.2011 8:00 | karma článku: 6,32 | přečteno: 598x
  • Další články autora

Oldřich Vlasák

Europoslanci si přejí jedno sídlo parlamentu

Představte si, že byste měli v obci dvě radnice a každý měsíc byste se museli na týden se všemi úředníky stěhovat. Navíc účetní oddělení by bylo ještě na třetím místě a komunikovali byste s ním pouze interní poštou. Právě tak totiž funguje Evropský parlament, který zasedá ve Štrasburku a Bruselu a část administrativních pracovníků sídlí v Lucembursku. Za vítězství zdravého rozumu lze proto považovat, že se Evropský parlament v závěru minulého měsíce poprvé sám oficiálně postavil za ustavení jednoho sídla. Zrušením cest do Štrasburku by se totiž ušetřilo až 250 milionů eur ročně. Vyzval tak členské státy, aby konečně zastavily neustálé stěhování. Boj za jediné sídlo EP byl přitom běh na dlouhou trať. První skutečná změna nastala až v loňském roce, kdy naše skupina v tajném hlasování prosadila "technické" snížení počtu stěhování ze 12 na 11. Evropský parlament má totiž možnost upravovat svůj pracovní kalendář, slučovat zasedání ve Štrasburku a více jich pořádat v Bruselu. Může to vypadat malicherně, ale je to obrovský krok kupředu, protože i takový "detail" byl desítky let zcela nepředstavitelný. Lavina odporu proti neustálému stěhování se tak tehdy dala do pohybu a v souvislosti s přetrvávající ekonomickou krizí a potřebou šetřit získala nový politický impuls. Ovšem Lucembursko a Francie se nehodlají svého privilegovaného postavení za žádnou cenu vzdát. Toto jasně dokumentovaly podáním žaloby k Soudnímu dvoru na Evropský parlament právě v souvislosti s jeho rozhodnutím snížit počet plenárních zasedání ve Štrasburku. V základních smlouvách o Evropské unii je dáno, že Evropský parlament má sídlo ve Štrasburku, kde se konají plenární zasedání, která trvají 12 měsíců, včetně zasedání o rozpočtu. Doplňující plenární zasedání se konají v Bruselu a také výbory Evropského parlamentu zasedají v Bruselu. Generální sekretariát Evropského parlamentu a jeho útvary sídlí v Lucemburku. Toto nás nutí se stěhovat a změnit to mohou jen členské státy, a to jednomyslně. V době krize však musí šetřit každý a omezení či úplné zrušení stěhování, které podporuji, by bylo pro občany tím nejméně bolestným škrtnutím zbytečně vysokých veřejných výdajů. Oldřich Vlasák místopředseda Evropského parlamentu

25.4.2012 v 10:13 | Karma: 9,31 | Přečteno: 880x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Politika Evropské unie ve vztahu ke kultuře

Je všeobecně známo, že Evropská unie je především obchodní organizací. Podpora kultury jako takové je proto vnímána jako doplňková činnost. Nicméně i tak podporuje z evropských peněz kulturní rozvoj zejména v chudších regionech, čímž se snaží nastartovat místní ekonomiku, vytvořit pracovní místa v oblastech, jakými jsou například on-line služby či media, nebo usnadnit obcím přilákat turisty a podpořit cestovní ruch.

28.2.2012 v 14:43 | Karma: 5,50 | Přečteno: 560x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Premiér se zachoval zodpovědně

České stanovisko nepodepsat smlouvu o evropské rozpočtové unii vyvolalo roztržku ve vládní koalici. Z členských zemí Evropské unie se ke vznikající smlouvě kromě České republiky nepřipojila také Velká Británie.

3.2.2012 v 8:31 | Karma: 19,88 | Přečteno: 903x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Tak už v tom „máme jasno“! Rajče je ovoce a mrkev možná také!

Je zcela jistě zájmem spotřebitelů mít možnost při nákupu nápojů rozlišit, zda si kupují pravou ovocnou šťávu, nebo pouze nápoj vyrobený z koncentrátu, tzv. nektar. V tomto ohledu jde jistě o zpřesnění směrnice EU (týkající se ovocných šťáv a některých podobných produktů určených k lidské spotřebě) a jde to správným směrem...

19.12.2011 v 15:15 | Karma: 12,05 | Přečteno: 3685x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Rozdíly mezi východní a západní infrastrukturou se zase neřeší!

Odstraňovaní bariér ve volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu v Evropské unii je naší dlouhodobou prioritou. Z tohoto důvodu podporuji snahu Evropské komise o vytvoření jednotného evropského dopravního prostoru.

19.12.2011 v 13:56 | Karma: 7,79 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Přispěli straníci i známí miliardáři. Kdo dává politikům peníze na kampaň

16. května 2024

Premium Eurovolby se blíží a na sítích, v ulicích i debatách právě vrcholí boj o hlasy voličů. MF DNES se...

Honzu jsem neschovával, říká o partnerovi ředitel ČT Jan Souček

16. května 2024

Je brněnský patriot, ale když se stal generálním ředitelem České televize, musel se Jan Souček (49)...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Mluvit se bude o jednotě i Ukrajině. Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu

15. května 2024  22:42

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu. Sejde se mimo jiné se svým...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 795x
Oldřich Vlasák je konzervativní politik, který pevně věří, že rozvoj samosprávné demokracie je základní podmínkou prosperity státu. V současné době je místopředsedou Evropského parlamentu, místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky, výkonným prezidentem Rady evropských obcí a regionů (CEMR), členem Světové rady spojených měst a místních samospráv (UCLG)a zastupitelem města Hradec Králové.
Oldřich Vlasák je členem Výkonné rady ODS.

Seznam rubrik