Praha olympijská - tunel za 70 milionů!

Nebýt olympiády, asi bych si na tuto kauzu ani nevzpomněl. Už asi nikdo nezjistí, koho prvního napadlo uspořádat letní olympijské hry 2016 v Praze. Údajně to bylo v naší historii již potřetí, kdy nějaký zanícený vlastenecký megaloman, duševně chorý funkcionář nebo geniální podnikatel s podobným nápadem přišel. Tentokrát to byli zřejmě lidé okolo pražské ODS. A protože všichni známe aktivity lobbisty Romana Janouška, myslím si, že nejsem daleko od věci, když se domnívám, že praotcem myšlenky byl právě on. On a kluci, co spolu v té době chodili a chodí. Jenomže až do letošního zatčení MUDr. Davida Ratha byla Policie ČR a její speciální protikriminální útvary, včetně státních zástupců a pravděpodobně i soudců, paralyzováni "vyššími zájmy", nikdo nikoho nevyšetřoval a nezatýkal. Jóó, byly (jsou?) to pro "horních deset tisíc" zlaté časy.

Faktem však je, že 3. července 2003 na 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Praze na Žofíně si vzal slovo primátor Pavel Bém a užaslým přítomným oznámil radostnou novinu - Praha pojala úmysl kandidovat jako pořadatel LOH v roce 2016.

Pár týdnů nato, 12. srpna 2003, souhlasila Rada hl. města s účastí náměstků primátora Bürgermeistra a Hulínského a šéfky útvaru územního plánování Kubíkové v komisi pro přípravu projektu Praha olympijská. Předsedou komise se stal Pavel Bém.

Co se někde v přítmí mezi primátorem MUDr. Pavlem Bémem a prezidentem ČOV MUDr. Milanem Jiráskem upeklo, to Rada hl. města 13. března odsouhlasila a 27. března 2007 se zrealizovalo. Hlavní město Praha a Český olympijský výbor založily obecně prospěšnou společnost PRAHA OLYMPIJSKÁ.  Odkudsi z Monaka byl povolán člověk nejpovolanější, bývalý tenista, trenér a podnikatel Tomáš Petera, který blahosklonně souhlasil, že se stane šéfem tohoto bohulibého podniku s platem 100 tisíc korun měsíčně.

Tehdy se odhadovalo, že nás to mezinárodní sportovní skotačení příjde na 135 až 600 miliard korun. Podle toho, co se do nákladů započítá. Náklady by se prý vrátily a ještě by se nějaká ta miliarda vydělala. Já osobně si myslím, že tak jak znám naše politiky, kmotry, lobbisty a podnikatele, vyšplhaly by se naopak konečné náklady na bilion korun.

Nejprve ale bylo nutné zafinancovat "olympijskou předehru". Na zasedání Rady hl. m. Prahy 15. dubna 2008 se hovoří o 352 milionech pro dvě přípravé fáze: 1) uchazečská za 121 milionů, 2) kandidátská za 231 mil.

V červnu 2008 dal MOV přednost v pořádání LOH 2012 Londýnu a 14. 6. 2011 byla Praha olympijská, o.p.s. ve vší tichosti zrušena a projekt odložen ad acta.

Na různé studie, průzkumy, projekty, propagaci, nájmy, mzdy, odměny, služební cesty, stáže a další jistě nutné a "oddůvodněné" záležitosti bylo podle Magistrátu utraceno přes 70 000 000 korun, podle radního Petra Dolínka (ČSSD) to bylo přes 100 000 000 korun (ČT24 14. 6. 2011).

Připomenul jsem jednu z desítek, možná stovek zapomenutých a pod koberec zametených kauz. Nikdo ji nevyšetřoval, nikdo nebyl brán k politické a trestní odpovědnosti. Byla téměř zapomenuta a "převálcována" jinými aférami a skandály. Přitom již v roce 2007 byly zjištěny nestandardní styky pana Béma s lobbistou Janouškem. Na každého z nich najdete množství podivných a podezřelých kauz. Člověk by očekával, že budou oba ve vazbě a policie bude shromažďovat důkazy o jejich vině či nevině. Možná že ano, ale momentálně si Roman Janoušek užívá svobody v soukromé třípodlažní vile s luxusní jachtou Rosi II v chorvatském Zadaru (iDNES.cz 28. 7. 2012) a spoléhá na to, že lidé zapomínají. Má pravdu, zapomínáme. Bohužel.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oldřich Slováček | neděle 29.7.2012 10:00 | karma článku: 34,58 | přečteno: 2152x