Zbláznili se Britové? Ne, to se zbláznila EU.

Čtvrteční britské referendum ohledně vystoupení z EU skončilo výsledkem, který asi příliš mnoho lidí nečekalo. 

Byť se očekávalo, že výsledek referenda bude velmi těsný, přece jen se předpokládalo, že mírná většina britských občanů se nakonec vysloví pro to, aby jejich země v Evropské unii zůstala. Očekávalo se totiž, že obavy z následků Brexitu budou u většiny britských občanů silnější než jejich odpor k Bruselu. Jak je však asi všem čtenářům známo, skutečnost byla taková, že 51,9% lidí hlasovalo v referendu pro to, aby Velká Británie z Evropské unie odešla.

Zbláznili se Britové nebo se nechali opít rohlíkem, když uvěřili lživé kampani, vedené euroskeptikem Borisem Johnsonem? Projevili svou politickou nevyzrálost, která nyní způsobí oslabení celé demokratické Evropy a naopak posílení nebezpečného Ruska? I takové komentáře se záhy po zveřejnění výsledků referenda objevily.

Dle mého názoru se však chyba nestala na straně „neuvědomělých“ Britů, ale na straně Bruselu. Na rozdíl od některých lidí si přitom nemyslím, že projekt sjednocené Evropy, jehož základ položilo 6 zemí již v roce 1952, byl od začátku špatný. Ovšem nynější podoba Evropské unie, která sdružuje 28 zemí se zcela rozdílnou výkonností jejich ekonomik i se zcela odlišnými národními tradicemi, již spíše připomíná velký kolos, centrálně řízený z Bruselu.

A zvláště v posledních letech se především na příkladu krachujícího Řecka čím dál názorněji ukazovalo, že tento kolos je především z ekonomického hlediska nefunkční. Když k tomu přibyla neschopnost čelit masivní migrační krizi, kterou se politické špičky v Bruselu spolu s politiky z nejvlivnějších zemí EU pokoušely řešit tím, že začaly jednotlivým zemím nařizovat, kolik imigrantů budou muset povinně přijmout (bez ohledu na ekonomické možnosti jednotlivých zemí či toho, do které země chtějí migranti ze severní Afriky či Středního východu skutečně jít), bylo logické, že odpor nejenom britských občanů k Bruselu bude stále narůstat.

Pokud se pánové v Bruselu, německá kancléřka Merkelová i další vlivní evropští politici z výsledku britského referenda nepoučí a neprovedou jakýsi restart své centralistické politiky, je velmi pravděpodobné, že odcházející Velkou Británii budou brzy následovat další země. A původně dobrý nápad volně sjednocené Evropy tak díky své zcela špatné realizaci přijde vniveč.

Autor: Josef Nožička | neděle 26.6.2016 10:10 | karma článku: 41,61 | přečteno: 2259x