Vyhoštění ruských diplomatů - rázný počin nebo poslední Obamova křeč?

Spojené státy včera vypověděly 35 ruských diplomatů. Tento krok učinil dosluhující Obamův kabinet jakožto odvetu za údajné hackerské útoky, vedené před volbami na počítače Demokratické strany.

Informace o tom, že Rusko zasahovalo do letošních prezidentských voleb v USA, se objevily zhruba měsíc po jejich skončení – tehdy je publikoval známý americký deník The Washington Post s poukazem na výsledky vyšetřování americké zpravodajské služby CIA. Podle nich se zásluhou ruských hackerů dostaly na server WikiLeaks některé emaily kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové i šéfa její kampaně Johna Podesty (viz odkaz zde).

Nakolik je podezření vůči zapojení ruských diplomatů do ovlivnění výsledků amerických prezidentských voleb (v nichž, jak známo, zvítězil republikánský kandidát Donald Trump) hodnověrné, si říci netroufnu. Podle prohlášení dosluhujícího amerického prezidenta Barracka Obamy budou technické informace o hackerských útocích, řízených ruskými tajnými službami, zveřejněny a závěry vyšetřování  CIA nebo FBI zcela jistě brát na lehkou váhu nelze (byť tyto zpravodajské služby například kdysi tvrdily, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení a následně se to nikdy nepotvrdilo).

Nebezpečí hackerských útoků ohledně získávání citlivých informací, které mohou být vůči komukoliv zneužity, je samozřejmě odsouzeníhodné. Je to však bohužel realita dnešní doby a jedno z negativ, které informačně technologický pokrok lidstvu přináší. Stoprocentní ochrana proti němu asi neexistuje (tak jako v dnešní době například není možná stoprocentní ochrana proti teroristickému útoku), příslušné orgány by však měly dbát na co největší možnou prevenci. A to se právě v případě Hillary Clintonové, která jak známo používala během svého působení v čele amerického ministerstva zahraničí pro veškerou komunikaci soukromý email, nestalo.

Navíc asi nejenom já mám pocit, že vrcholní představitelé americké Demokratické strany se v první řadě stále nemohou smířit s tím, že jejich kandidátka Clintonová i přes mohutnou podporu téměř všech mainstreamových médií s podceňovaným Donaldem Trumpem prohrála. A opravdu si nejsem jist tím, že hlavní příčinou její překvapivé porážky byly aktivity ruských zpravodajských služeb…

Proto je otázkou, zda současné vyhoštění 35 ruských diplomatů je ze strany Obamova kabinetu správným počinem s nějakým reálným praktickým významem. Ostatně v lednu nastupující nový americký prezident Trump v reakci na Obamův krok ihned trefně prohlásil, že USA by se měly posunout kupředu a věnovat se větším a lepším věcem…

Autor: Josef Nožička | pátek 30.12.2016 14:24 | karma článku: 44,50 | přečteno: 4468x