V porovnání s íránskou státní televizí je na tom Česká televize přece jen dobře…

Íránská státní televize odvolala na poslední chvíli fotbalový přenos ze zápasu německé bundesligy. Důvodem bylo, že zápas řídila ženská rozhodčí.

Jsou na tom z hlediska možností sledovat kvalitní fotbalové zápasy lépe televizní fanoušci v České republice nebo v Íránu? Nezasvěcení na takovou otázku asi bez rozmyslu odpoví, že určitě čeští fotbaloví fanoušci a že srovnávat se zrovna s Íránem je téměř absurdní.

Jenže ono to není až tak jednoznačné. Fotbalový divák v České republice, který si nepořídil digitální televizi O2 TV, případně nechytá přes satelit nebo kabelovou televizi programy jak Nova Sport nebo Sport1 a spoléhá se jen na českou veřejnoprávní televizi, moc kvalitního fotbalu v současné době asi nevidí. Od sezóny 2018/2019 totiž diváci ČT nemohou na svých obrazovkách sledovat utkání Ligy mistrů (vyjma květnového finále) a neměli tak například možnost vidět ani jeden z podzimních zápasů českého mistra Viktorie Plzeň v této prestižní soutěži. Na mezinárodní scéně se musí spokojit jen s Evropskou ligou (zde má ČT právo vysílat jeden přímý přenos v týdnu) a se zápasy české fotbalové reprezentace. A pak ještě s jedním zápasem z každého kola české fotbalové ligy, přičemž jde o některé utkání v páteční předehrávce, obvykle ne moc atraktivní. Takže nic moc…

Naproti tomu íránská státní televize IRIB nabízí fotbalovým fanouškům kromě zápasů jejich domácí ligy i fotbalové přenosy z Evropy – ať už zápasy výše zmíněné Ligy mistrů nebo i z německé fotbalové bundesligy, která má, jak vám asi potvrdí každý, kdo fotbalu aspoň trochu rozumí, výrazně vyšší úroveň než česká fotbalová liga. Diváci íránské televize tak paradoxně nejspíš vidí více kvalitního fotbalu než diváci naší veřejnoprávní televize na kanále ČT Sport. Pokud ovšem íránským divákům nehrozí nebezpečí, že při fotbalovém přenosu dojde k „hrubému“ rozporu s jejich islámskou vírou…

Něco takového hrozilo i při pátečním utkání fotbalové bundesligy mezi mužstvy FC Augsburg a Bayern Mnichov. Řízením zápasu totiž byla pověřena žena a íránské státní televizi vadilo, že bude, tak jak je to u fotbalových rozhodčích zvykem, oděna v šortkách. V této islámské zemi je totiž přísně zakázáno veřejně zobrazovat ženy v oblečení, které odhaluje výraznou část jejich kůže. Přenos proto byl na poslední chvíli zrušen a místo něho zařazen náhradní program (viz odkaz zde).

Nebylo to ostatně poprvé, kdy došlo kvůli této absurditě k problémům s vysíláním nějakého sportovního přenosu. Když například íránská státní televize vysílala v listopadu 2017 přenos z losování fotbalového mistrovství světa v Rusku, hrozilo, že televizní přenos bude přerušen, pokud moderátorka slavnostního ceremoniálu bude „spoře oblečená.“ Íránští fotbaloví příznivci proto tenkrát na sociálních sítích dopředu apelovali na ruskou moderátorku, která pak kvůli jejich obavám zvolila na ceremoniál decentní garderobu (viz odkaz zde). Vloni pak při přenosu ze zápasu Ligy mistrů televize IRIB zamalovala část loga fotbalového klubu AS Řím, na kterém je kojící vlčice. 

Pro lidi v civilizované Evropě jsou takové problémy nejspíš naprosto nepochopitelné. Írán je však zemí, kde ženy až donedávna nesměly vůbec fotbalové zápasy navštěvovat, a i v řadě jiných, mnohem důležitějších záležitostech než je fotbal, jsou íránské ženy stále brány jako občanky druhé kategorie. Přičemž je zvláštní, že na tyhle skutečnosti většina našich aktivistů či bojovníků za lidská práva poukazuje mnohem méně častěji než například na problémy s dodržováním lidských práv v Rusku či Číně.

Ale abych se vrátil k otázce, položené na začátku článku: Česká televize sice přenosy z fotbalové Ligy mistrů nevysílá, a tak dnešní atraktivní zápas mezi Liverpoolem a Bayernem Mnichov ne každý uvidí. Ovšem na druhou stranu čeští sportovní diváci na rozdíl od těch íránských nejsou ochuzeni například o přenosy z ženského tenisu, plážového volejbalu či gymnastiky, a také při přenosech z atletiky nemusí na ČT Sport polovinu závodů vystřihávat...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | úterý 19.2.2019 17:45 | karma článku: 31,66 | přečteno: 1158x