TOP 09 eurobubákům neuhne a neuhne…

Kampaň před parlamentními volbami vrcholí a tak se politické strany předhánějí v tom, kdo přijde s údernějším a originálnějším billboardem, kterým se pokusí ulovit dosud nerozhodnuté voliče.

Ze spousty billboardů, které lemují naše silnice, nebo volebních plakátů, vylepených na sloupech či nástěnkách, případně reklam, „vyskakujících“ na nás na internetových stránkách, mně letos jako skutečně originálních a vtipných přijde jen málo. Mnohá hesla na nich, jako například „Zasloužíme si lepší Česko“, „Vyhlašujeme válku levné práci“ či „Umíme lidem pomáhat“ pak na mě působí vyloženě kýčovitě. Ovšem asi úplně nejvíc mě v tomto směru zaujal billboard strany TOP 09, na němž je rázně sděleno: „Tak dost! Eurobubákům neuhneme.“

Tohle rázné heslo mě přimělo zamyslet se nad tím, kdo to ten „eurobubák“ podle pánů Kalouska, Schwarzenberga, Feriho, či paní Adamové Pekarové vlastně je. Je to snad někdo, kdo se každý den ze strachu z Bruselu probouzí ze snu, a tvrdí, že pokud okamžitě z Evropské unie nevystoupíme, tak brzy dojde k vymření českého národa, neboť naši zemi brzy zaplaví miliony migrantů a zakáže se vše původně české? Nebo je podle TOP 09 „eurobubákem“ každý, kdo není tak nadšeným „eurohujerem“ jako je například bývalý předseda této strany a letošní lídr její pražské kandidátky Karel Schwarzenberg?

Můj názor na Evropskou unii, jejímž členem je naše země od roku 2004, jsem už ve svých blozích v minulosti několikrát sdělil, takže ho zkusím jen v kostce shrnout.  Souhlasím s tím, že členství v EU pro Českou republiku mnohé výhody má. Dotace, které z ní získáváme, našemu rozvoji určitě pomáhají. Samozřejmě za předpokladu, že jsou použity na smysluplné věci a nikoliv třeba na golfová hřiště, rozhledny, z kterých není nic vidět, či na zbytečné vzdělávací projekty s takřka nulovým přínosem pro zúčastněné. Také je samozřejmě výhodné být součástí Schengenského prostoru (i když po vypuknutí migrační krize to přináší i určitá rizika) a našly by se i další výhody.

Ovšem na druhou stranu se na rozdíl od „eurohujerů“ nedomnívám, že možnost získávat evropské dotace by měla automaticky znamenat, že musíme poslušně přikyvovat na vše, co se nařídí z Bruselu či Štrasburku, včetně třeba toho, kolik máme povinně přijmout migrantů. Také se nedomnívám, že bychom se museli v oblasti zahraniční politiky vždy řídit tím, co nám doporučují vrcholní evropští politici, nemít žádné výhrady k mnohým nesmyslným evropským směrnicím, atd.

Přičemž se domnívám, že lidí, kteří souhlasí s tím, že členství v EU má své výhody i nevýhody, je u nás většina. A ani na tom, že je v České republice údajně nejvíc kritiků Evropské unie ze všech jejích členských zemí, s ohledem na stále větší bruselský centralismus a byrokratismus také nic divného nevidím. Proto mi přijde srdnatý boj politiků z TOP 09 proti českým „eurobubákům“ poněkud úsměvný a hlavně zbytečný.

Autor: Josef Nožička | pondělí 16.10.2017 13:20 | karma článku: 39,04 | přečteno: 2204x