Superostuda redaktora Marjanoviče

Český prezident Miloš Zeman přednesl včera při příležitosti osvobození Osvětimi na Pražském hradě krátký projev. Jak asi téměř všichni ví, apeloval v něm na nebezpečí Islámského státu a vyslovil se pro sjednocenou ozbrojenou akci, která by byla vedena pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Projev vyvolal patřičnou mediální pozornost a na domácí politické scéně i velkou polemiku. Někteří politici tento návrh hodnotili kladně (například předseda ODS Fiala a ministr kultury Herman), jiní jej zase kritizovali – nejhlasitěji ministr zahraničních věcí Zaorálek a předseda TOP 09 a Zemanův hlavní rival v prezidentské volbě v roce 2013 Karel Schwarzenberg (což asi nikoho příliš nepřekvapilo).

Je přirozené, že prezidentův návrh má řadu příznivců, kteří poukazují na to, že jen vyčkávat a sedět s rukama v klíně se už mnohokrát v historii nevyplatilo. Chápu však i ty, kteří Zemanův návrh odmítají - ne každý je přesvědčen o reálnosti toho, že by se všechny světové velmoci dokázaly v boji proti islámskému radikalismu semknout. Řada lidí je rovněž po zkušenostech s nepříliš úspěšnými válkami mezinárodního společenství proti teroristům v Iráku a Afghánistánu k uskutečnění takové akce skeptická.

Byl jsem však zcela šokován tím, jakým laciným způsobem zkritizoval projev prezidenta Zemana v dnešní MF DNES komentátor Teodor Marjanovič. V článku s názvem Superostuda jménem Zeman mimo jiné napsal: „Žalostně trapných a Českou republiku zesměšňujících rozměrů Zemanova projevu je více. A jak si vlastně dovoluje navrhovat vyslání vojáků cizích států? … Jeho přehnaný, slovy o superholokaustu našlehaný důraz na islamisty vyznívá prapodivně, když vezmeme v potaz, že se mezi hosty na Pražském hradě objevil i Vladimír Jakunin, muž z amerického sankčního seznamu.“

Podle pana Marjanoviče kvůli tomu, že je Česká republika poměrně malým státem, nesmí její prezident říct svůj vlastní názor na řešení problému čím dál nebezpečnějšího islámského radikalismu? Má snad jen slepě poslouchat a plnit to, na čem se usnesou ti mocnější ve Washingtonu či v Bruselu? Jsem přesvědčen, že kdyby s podobným projevem vystoupil v době svého prezidentství Václav Havel, tak se čeští novináři budou rozplývat nad tím, jak skvělého a světového státníka v čele našeho státu máme…

To, že pro české novináře bylo z celé vzpomínkové akce, která se v Praze a v Terezíně uplynulých dvou dnech konala, nejdůležitější informace, že se jí zúčastnil i zmiňovaný Vladimír Jakunin, pak považuji za vysloveně trapné. Akci pořádal Evropský židovský kongres (Česká republika byla pouze pověřena jejím hostitelstvím) a je zcela jeho věcí, koho na vzpomínkovou akci k osvobození Osvětimi pozval. Nechápu, proč by někdo v této souvislosti měl řešit protiruské sankce současného amerického prezidenta…

Za superostudu proto nepovažuji Zemanův projev, ale naopak to, jakým primitivním a populistickým způsobem o něm v MF DNES napsal redaktor Teodor Marjanovič.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | středa 28.1.2015 20:10 | karma článku: 39,79 | přečteno: 2262x