Slavná Íránka po odchodu ze země odhodila hidžáb, firma Nike jí ho nyní zase přimalovala

Když známá íránská matematička Maryam Mirzakhani opustila v roce 1999 svou zemi, už si nikdy nedala na hlavu hidžáb. Přesto však občas stále bývá s muslimským šátkem vyobrazována, a to nejenom v Íránu…

Jméno íránské matematičky Maryam Mirzakhani nejspíš není pro většinu lidí tak známé jako například jména slavných zpěvaček, hereček, sportovkyň či političek. Ti, kteří se hlouběji zajímají o královnu věd, však její jméno nejspíš znají. Mirzakhani je totiž dosud jedinou ženou v historii, které byla (v roce 2014) udělena Fieldsova medaile, což je nejprestižnější matematické ocenění, srovnatelné s Nobelovou cenou za fyziku či chemii.

Tato matematička původem z Íránu je navíc známa i svým svobodným postojem vůči muslimské víře. Od doby, co v roce 1999 svou rodnou zemi opustila, si totiž již nikdy nevzala na hlavu hidžáb. V silně teokratickém Íránu to dlouho způsobovalo vůli nevole a íránská propaganda ji i dlouho poté v médiích zobrazovala s šátkem na hlavě. Tohle tabu porušilo několik tamních médií až před 2 lety, kdy Maryam Mirzakhani v pouhých 40 letech zemřela na rakovinu.

Proto mezi spoustou lidí vyvolalo bouři nevole, když byl nedávno slavné matematičce na hlavu znovu hidžáb přimalován – nikoliv ovšem v Íránu či v jiné islámské zemi, nýbrž v USA… Jak je totiž napsáno v článku, který se před několika dny objevil na iDNES, slavná americká firma Nike ve svém bulletinu vyobrazila Mirzakhani s šátkem na hlavě, přičemž použila stejný obrázek, jaký dříve užívala íránská propaganda. Paradoxní přitom je, že obrázek byl použit v článku, zvoucí na akci, uspořádanou na počest žen…

Jistě se najdou takoví, kteří budou tvrdit, že jde o prkotinu a na světě jsou mnohem důležitější věci. Já se však domnívám, že v případě této slavné ženy nejde o bezvýznamnou věc, a naopak je velmi symbolické, že od doby, co Mirzakhani v roce 1999 z Íránu odešla a žila ve Spojených státech, si šátek na hlavu nikdy nedala. Asi by se nám také nelíbilo, kdyby například ženě, která se proslavila bojem proti komunistické totalitě, byla na její foto přimalována pěticípá rudá hvězda.

Případným mudrlantům, kteří mi v diskusi budou radit, že mě nikdo nenutí výrobky od slavné americké firmy kupovat, dopředu vzkazuji, že mé sportovní boty značky Nike rozhodně do popelnice házet nebudu. Ale to nic nemění na skutečnosti, že se mi podbízení této firmy případným muslimským zákazníkům (Nike například proslula v loňském roce svým záměrem začít vyrábět sportovní hidžáby), které bylo pravděpodobným důvodem přimalování šátku na hlavu Maryam Mirzakhani, nelíbí.

Autor: Josef Nožička | pondělí 18.3.2019 12:20 | karma článku: 37,05 | přečteno: 1546x