Proč virus zika ohrožuje pouze tenisty a golfisty, kdežto jiné sportovce nikoliv?

Již za necelé 3 týdny budou v brazilském Riu de Janeiro zahájeny XXXI. letní olympijské hry. O tom, zda brazilští pořadatelé hry úspěšně zvládnou, však panují určité obavy.

Současnou Brazílií totiž zmítají ekonomické problémy, je zde velká pouliční kriminalita, řada sportovišť se dostavovala na poslední chvíli a v neposlední řadě je zde určitý strach z viru zika, který se do největší jihoamerické země dostal během pořádání mistrovství světa ve fotbale před 2 lety. Tento virus, který u napadeného organismu způsobí vysoké teploty, představuje vysoké riziko především pro těhotné ženy.

A právě údajný strach z viru zika je důvodem, proč dva přední čeští tenisté včera oznámili, že se olympijských her v Riu de Janeiro nezúčastní, přestože byli v tomto týdnu Českým olympijským výborem nominováni. Konkrétně jde o Tomáše Berdycha a Karolínu Plíškovou.

Tomáš Berdych je náš současný nejlepší tenista, který se na letošním Wimbledonu probojoval až do semifinále dvouhry. Na olympiádě mu však experti dávali největší šanci ve čtyřhře, kde měl hrát s Radkem Štěpánkem. Dvojice Berdych-Štěpánek sice na turnajích ATP spolu nestartuje, avšak v Davis Cupu, kde spolu zpravidla hrávají, v posledních letech jen málokdy našli přemožitele. Karolína Plíšková, v současné době podle žebříčku WTA 16. nejlepší tenistka světa, je rovněž velmi dobrou deblistkou. Byť její neúčast možná není pro českou olympijskou reprezentaci až tak bolestivá – nabízí se totiž možnost, že místo ní bude po boku Lucie Šafářové hrát jiná výborná deblistka Barbora Strýcová.

Nemám v úmyslu Plíškové ani Berdychovi vyčítat, že se letošních olympijských her nezúčastní a oslabí tím českou tenisovou reprezentaci. Zvlášť když zejména Tomáš Berdych toho za ni již odehrál a vyhrál hodně. V letech 2012 i 2013 to byl on, kdo měl rozhodující podíl na vítězství naší země v nejprestižnější tenisové týmové soutěži Davis Cupu. A na olympiádě již reprezentoval Českou republiku třikrát. Byť je pravdou, že olympijskou medaili Berdych zatím nemá a Radka Štěpánka jistě bude jeho odřeknutí mrzet. Také Karolínu Plíškovou je třeba ocenit za její nedávné výkony ve Fed Cupu – ať už při finále loňského ročníku proti Rusku, nebo v zápasech proti Rumunsku i Švýcarsku v letošním roce.

Přesto mi však v souvislosti s virem zika přijde zvláštní, že až na drobné výjimky vážné obavy z něj zatím projevili pouze tenisté a golfisté. Když budu konkrétní: účast v Riu kvůli této hrozbě již odřekla řada golfistů zvučných světových jmen  - například Day, McIlroy, Singh… U tenistů zatím neodřekl nikdo z těch absolutně nejlepších, ovšem kvůli viru zika do Ria kromě Berdycha a Plíškové nepojedou například finalista letošního Wimbledonu Raonic, pátá hráčka světa Halepová nebo známý americký tenista Isner. A asi nejenom mě udivuje, že obavy ze zika nemá nikdo z předních světových atletů, plavců, gymnastů, veslařů… Tedy aspoň ne tak velké, že by kvůli nim účast v Riu odřekl.

Mimochodem s velmi zajímavým prohlášením dnes přišel olympijský vítěz z Londýna a zřejmě největší konkurent Ondřeje Synka v boji o veslařské olympijské zlato na letošní olympiádě, Novozélanďan Mahé Drysdale. Ten zkritizoval sportovce, kteří zrušili kvůli obavě ze zika start v Riu, slovy: „Šance chytit ziku během olympiády představuje pravděpodobnost 3,2:100 000, šance stát se obětí vraždy v Riu 35,7:100 000, šance zabít se na silnici na Novém Zélandu 7,3:100 000.“ (viz odkaz zde).

Také já jsem přesvědčen, že za odřeknutím startu na olympijských hrách stojí u většiny golfistů i tenistů něco jiného než obavy z viru zika. Ono totiž za olympijské zlato obdrží český sportovec odměnu ve výši 1 750 000 korun. Není to úplně málo, ovšem odměnu ve srovnatelné výši inkasuje ve Wimbledonu či na jiném grandslamovém turnaji tenista již za postup do druhého kola. A u golfistů bývají odměny na prestižních světových turnajích ještě vyšší než u tenistů.

Nechci tímto golfisty ani tenisty za jejich přístup kritizovat nebo jim dokonce nadávat do namyšlených milionářů. Spíše by se asi měl Mezinárodní olympijský výbor zamyslet nad tím, zda má zařazení těchto dvou sportů (stejně jako například fotbalu) do programu olympijských her smysl. Je totiž na hlavu postavené, když kvůli omezenému počtu míst naopak nemohou na olympiádě startovat špičkoví sportovci typu Hradílka, Martikána či Sáblíkové.

Autor: Josef Nožička | neděle 17.7.2016 18:16 | karma článku: 38,82 | přečteno: 5144x