Proč Letnou 2019 nelze srovnávat s Letnou 1989

Je od členů sdružení Milion chvilek pro demokracii korektní, když srovnávají dnešní demonstraci na Letné s demonstracemi, které na stejném místě proběhly v roce 1989?

Na Letenské pláni se dnes uskutečnila demonstrace, kterou uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii a která byla namířena proti premiérovi Andreji Babišovi. Ten byl účastníky demonstrace vyzván, aby do 31. prosince tohoto roku odstoupil, pokud se nezbaví svého koncernu Agrofert a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. V opačném případě svolá spolek Milion chvilek pro demokracii hned v lednu příštího roku další protesty.

Že byla protivládní demonstrace svolána zrovna na 16. listopad, není samozřejmě náhoda. Jak jistě všichni vědí, o den později naše země oslaví 30. výročí studentské demonstrace (a také 80. výročí protinacistické demonstrace z roku 1939), která v roce 1989 nakonec vedla k pádu komunistického režimu u nás. Ostatně, hned v úvodu dnešního shromáždění místopředseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll mimo jiné prohlásil: „Někteří naši politici prý nechápou, proč tu jsme. Jiní si zase nechtějí kazit svátky. Tím dokazují, že nevědí, o čem je zítřejší svátek. Zítřek je dnem boje za svobodu a demokracii.“ (viz odkaz zde)

Je však srovnání dnešní letenské demonstrace s demonstrací, která se na stejném místě uskutečnila 25. listopadu 1989, korektní? Něco stejného či podobného by se samozřejmě našlo. Mezi řečníky, kteří vystoupili dnes na pódiu, byl například kněz Václav Malý, který zde vystoupil i před 30 lety a patřil tehdy i k zakladatelům tehdejšího Občanského fóra. Stejně jako v roce 1989, také dnes zazpíval na Letné písničkář Jaroslav Hutka svou píseň Náměšť. A i co se týká masové účasti, jsou obě demonstrace srovnatelné – byť té 25. listopadu 1989 se dle odhadů zúčastnilo 800 tisíc lidí (o den později pak ještě přišlo na Letnou zhruba půl milionu demonstrantů), zatímco té dnešní dle odhadů policie přibližně 250 tisíc lidí (organizátoři uvádějí číslo 300 tisíc), což však také určitě není málo.

Je však opravdu srovnání dnešního boje za svobodu a demokracii, kterým se organizátoři z Milionu chvilek ohánějí, smysluplné v porovnání s tím, za co se bojovalo v listopadu 1989? Ti dříve narození si jistě pamatují, že tehdy občané nemohli volit ve svobodných volbách a byla tu vláda jedné strany – Komunistické strany Československa. Kromě KSČ sice byly ještě povolené dvě politické strany – Československá strana lidová a Československá strana socialistická, jejich politici však vždy byli při volbách spolu s komunisty součástí kandidátky takzvané Národní fronty, takže voliči na rozdíl od dnešní doby, kdy si mohou svobodně vybrat mezi velkým množstvím kandidujících politických stran či hnutí, před 30 a více lety žádný výběr neměli.

Před listopadem 1989 také neexistovala svoboda slova, prakticky všechny tehdejší noviny psaly ve stejném duchu, jednostranně a často lživě informovaly občany i tehdejší televize a rozhlas. Pokud se tehdy lidé chtěli dozvědět i něco jiného, než co hlásala oficiální propaganda, museli tajně v rozhlase poslouchat Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evropu. Přijde mi proto úsměvné, pokud dnes někdo vidí ohrožení demokracie v tom, že součástí koncernu Agrofert, který Andrej Babiš před vstupem do vysoké politiky vlastnil a později ho převedl do svěřenského fondu, je i nakladatelství Mafra, jehož součástí jsou například MF DNES, iDNES či Lidové noviny. Pokud někdo nevěří tomu, co se píše v MF DNES či v Lidových novinách, může si přece přečíst spoustu jiných novin, při sledování televize má výběr mezi veřejnoprávní televizí a několika soukromými televizními stanicemi, atd.

Dalším podstatným rozdílem je, že zatímco dnes mají občané právo demonstrovat prakticky proti čemukoliv, a pokud při demonstracích nezapalují auta, nerozbíjejí výlohy nebo nepáchají jiné majetkové škody, žádný postih jim za to nehrozí, před 30 lety tomu bylo jinak. A rozdílů by se jistě našlo mnohem víc.

Přestože dnes máme svobodné volby a vládnou nám demokraticky zvolení politici, rozumím určitě tomu, že řada lidí má k současnému premiérovi i některým dalším politikům výhrady. Nikoho proto neodsuzuji za to, že se dnešní demonstrace zúčastnil. Pouze jsem přesvědčen, že je nekorektní či zavádějící mluvit v její souvislosti o tom, že se dnes na Letné demonstrovalo za stejné cíle jako v listopadu 1989.   

Autor: Josef Nožička | sobota 16.11.2019 20:50 | karma článku: 40,19 | přečteno: 1509x