Problém s migranty chtěli ve Švédsku zamést pod koberec, říká český hokejista

Ačkoliv jsem téma migrace a s ní spojených problémů při dnešním brouzdání internetem cíleně nevyhledával, narazil jsem na něj při čtení sportovních zpráv…

Kromě výsledků zahraničních fotbalových lig, tenisových zápasů či reportáží z pro nás velmi úspěšného mistrovství světa ve vodním slalomu jsem v dnešní rubrice Sport na serveru iDNES narazil na zajímavý rozhovor s českým hokejistou Milanem Gulašem (viz odkaz zde).  Tento hokejista, který několikrát oblékl i reprezentační dres, hájí v současné době barvy Škody Plzeň. Ještě donedávna však působil ve švédské lize, kde odehrál celkem 4 sezóny. Z tohoto důvodu se téma rozhovoru pro iDNES netýkalo jen hokeje, ale i migrace a s ní spojených problémů.

Jak většina lidí nejspíš ví, Švédsko je zemí, která ještě donedávna měla k migrantům velmi vstřícný postoj a dokonce se mluvilo o tom, že na rozdíl od některých západoevropských zemí zde multikulturalismus žádné větší problémy v soužití tamních obyvatel nepřináší. To se začalo měnit až po roce 2015 – za tento rok totiž zaznamenalo Švédsko více než 160 tisíc žádostí o azyl, což byl v rámci evropských zemích druhý nejvyšší počet po Německu. V reakci na to pak švédští političtí představitelé prohlásili, že jejich země už nemá na přijetí tak velkého počtu migrantů dostatek kapacit. Začalo proto docházet ke zpřísnění hraničních kontrol i deportování takzvaných ekonomických migrantů.

Pověsti o téměř idylickém soužití švédského obyvatelstva s nově příchozími migranty pak začaly brát za své poté, co začaly do médií prosakovat informace o stále rostoucí kriminalitě švédských imigrantů. Vrcholem pak byla událost z počátku dubna letošního roku, kdy ve Stockholmu najel atentátník nákladním autem do davu lidí, přičemž 4 z nich tento vražedný útok nepřežili. Jako pachatel byl následně zajištěn Uzbek, který sympatizoval s Islámským státem a ve Švédsku neúspěšně žádal o povolení k pobytu.

Jak přitom v rozhovoru říká Milan Gulaš, Švédové si takové nebezpečí dlouho nepřipouštěli, snažili se vždy být pozitivně naladěni a problém s migranty dlouho zametali pod koberec. Informace o incidentech, které se například staly ve městě Karlstad, kde český hokejista hrál, se vůbec nedostaly ani do médií. Atmosféru ve Švédsku pak asi nejlépe dokreslují jeho slova: „Měli jsme štěstí, že jsme bydleli za městem u lesa, kde byl absolutní klid. Ale tu temnější stránku stejně spatříte – přijedete do města a problémových lidí vidíte hodně. Když jsme pak přijeli na zápas do Malmö, Stockholmu, Göteborgu, tak to bylo extrémní. Kluci radili, že je lepší vůbec večer nevycházet ven, zvlášť do nějakých čtvrtí, kde to mají uprchlíci ošéfované.“

Velké množství uprchlíků, které do Evropy během posledních 2-3 let dorazilo, starému kontinentu řadu problémů přineslo a s největší pravděpodobností ještě přinese. Rozhodně nejsem v této souvislosti zastáncem jednoduchých řešení, jaké nabízejí například pánové Konvička, Sládek či Okamura. Ovšem jak ukazuje příklad ze Švédska, stejně nebezpečné také je problém s migranty bagatelizovat a zavírat před ním oči. Případně o něm v rámci „politické korektnosti“ v médiích vůbec nemluvit.

Autor: Josef Nožička | neděle 1.10.2017 19:40 | karma článku: 42,45 | přečteno: 3916x