Pohádky Markéty Pekarové Adamové

Byť se říká, že pohádky jsou určené především malým dětem, mnozí politici tuto zásadu nevyznávají a jsou dle všeho přesvědčeni, že některým jejich pohádkám často uvěří i dospělí lidé, mající volební právo.

Byť se říká, že pohádky jsou určené především malým dětem, mnozí politici tuto zásadu nevyznávají a jsou dle všeho přesvědčeni, že některým jejich pohádkám často uvěří i dospělí lidé, mající volební právo. A i mezi politiky (nejenom) současné vládní koalice je takových „pohádkářů“ poměrně dost. K těm nejpilnějším patří předsedkyně TOP 09 a současná předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Na co konkrétně narážím?

Například počátkem roku 2022 paní Pekarová Adamová veřejně prohlásila, že v předloženém rozpočtu Poslanecké sněmovny ušetří 40 milionů korun. „Nelze se tvářit, že obrovské zadlužení naší země není problém. Úspory se budou týkat i sněmovny,“ pronesla tehdy sympatické prohlášení. Jenže jaká byla nakonec realita? Dle konečné bilance za loňský rok byly výdaje Poslanecké sněmovny oproti schválenému rozpočtu naopak o 120 milionů vyšší… Vyplývá to z dat sněmovny, které si podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal a následně zveřejnil web Kverulant (naleznete je i v článku na serveru Lidovky.cz). Předsedkyně Sněmovny se sice proti článku na webu Kverulant ohradila a vyhrožuje jeho provozovateli žalobou, ovšem zveřejněná čísla dosud nijak nevyvrátila.

Ne zrovna pozitivní obraz u české veřejnosti si tato politička (dle v únoru zveřejněného průzkumu CVVM jí důvěřovalo pouze 23 % dotázaných respondentů) pokusila vylepšit svou nedávnou cestou do Tchaj-wanu a Jižní Koreji, na které jí kromě několika dalších politiků doprovázela i zhruba stovka českých podnikatelů. A dle zpráv mnohých českých médií dosáhla při jednání s jihokorejským premiérem významného diplomatického úspěchu, když v Soulu dojednala možnost dodávek některých chybějících léků z této východoasijské země do České republiky. Superlativy na adresu Pekarové tehdy nešetřil například její stranický kolega a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, když prohlásil: „V Jižní Koreji se nám podařilo dosáhnout mimořádného úspěchu. Je to cesta do budoucnosti, cesta, jak zvýšit odolnost trhu.“ (viz odkaz zde)

Pokud by se dodávky léků v brzké době opravdu realizovaly, bylo by to samozřejmě pro občany České republiky moc dobře, neboť nedostatek některých základních léků, včetně například antibiotik pro děti, v českých lékárnách stále trvá již několik měsíců. Přitom jsme ministrem Válkem, případně některými jeho podřízenými, již zhruba půl roku ujišťováni o tom, že brzy dojde k této věci k nápravě a léky, které v lékárnách v Německu či v Polsku není obvykle problém sehnat, budou brzy k dostání i u nás.

Optimismus Markéty Pekarové i Vlastimila Válka však brzy mírnili někteří experti, kteří upozorňovali na to, že dodání léků z Jižní Koreji na český trh je podmíněno doložením dokumentace, prokazující jakost, účinnost a bezpečnost, odpovídající evropským standardům. A byť šéfka Poslanecké sněmovny prvně na tohle konto prohlásila, že se bavíme o řádu týdnů (viz odkaz zde), poměrně brzy se začalo psát a mluvit o tom, že reálný termín je spíše někdy na podzim letošního roku. V tomto týdnu to ve čtvrtečních Televizních novinách na TV Nova potvrdil například náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Pokud mě v diskusi pod článkem budou někteří obviňovat z toho, že jsem vůči této krátkovlasé političce s velkýma hnědýma očima zaujatý, tak na obranu Markéty Pekarové Adamové dodávám, že samozřejmě není jediným českým politikem či političkou, která občas dává voličům nereálné sliby. Stačí si například vzpomenout na to, co všechno před sněmovními volbami v roce 2021 slibovaly svým voličům strany současné vládní koalice…     

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | neděle 23.4.2023 8:10 | karma článku: 43,19 | přečteno: 2321x