O „sabatiklu“ a žákyni, která (ne)dostala důtku za účast na stávce za záchranu klimatu

Žákyni, která údajně dostala ve škole třídní důtku za neomluvenou absenci kvůli účasti na stávce, se dostalo v některých médiích patřičné slávy. Pak se však ukázalo, že skutečnost je nejspíš trochu jiná…

Jak jsem si přečetl v dnešní MF DNES, poslanci z hnutí STAN navrhují, aby si čeští učitelé mohli po deseti letech učení udělat placený rok volna, které by využili pro vlastní vzdělávání i pro to, aby si od výuky chvíli odpočinuli. Čím dál více z nich je totiž prý ohroženo syndromem vyhoření.

Neříkám, že jakožto učiteli s více než pětadvacetiletou praxí by se mi takový návrh nezamlouval. Ovšem jelikož jsem realista, příliš nevěřím tomu, že takový návrh najde v Poslanecké sněmovně většinovou podporu. Otázkou totiž je, kdo by za pedagogy, kteří by možnosti takzvaného „sabatiklu“ neboli dlouhodobějšího volna využili, v době jejich nepřítomnosti ve školách učil – spousta škol totiž už tak má v dnešní době problém sehnat kvalifikované učitele pro většinu vyučovaných předmětů.

Spousta českých učitelů by pro začátek možná uvítala jiné věci, které také u některých z nich mohou k takzvanému syndromu vyhoření vést. Jednou z nich je i to, aby některá dnešní média začala psát o školství více objektivně a přestala jejich obětavou práci shazovat. Pokud jsou někteří přesvědčeni, že se nic takového neděje, nechť čte i dále a udělá si názor na to, jakým způsobem některá naše média informovala veřejnost o případu žákyně, která na své škole údajně dostala důtku za účast na stávce za záchranu klimatu.

Zmíněnou žákyní je patnáctiletá Anna Mezgerová, která je mluvčí hnutí Fridays For Future, organizující studentské stávky za záchranu klimatu, které letos několikrát (vždy během školního roku v pátek) proběhly i u nás. Jak informoval začátkem července zpravodajský server Aktuálně.cz v článku zde, tato žákyně dostala na své základní škole třídní důtku za účast na páteční stávce. Přinesla sice omluvenku na tento den podepsanou od svých rodičů, jenže její třídní učitelka ji neakceptovala. Mezgerová to aspoň tvrdila při veřejné debatě s výmluvným názvem Důtka za klima, kterou v červnu zorganizovala obecně prospěšná společnost EDUin.

Jenže již o den později bylo vše trochu jinak. Na serveru Aktuálně.cz totiž vyšla korigovaná zpráva, v níž se píše o tom, že dle vyjádření hospodářky příslušné základní školy Mezgerová sice od školy v minulosti několik důtek dostala, ovšem k tomu došlo v době, kdy ještě žádné studentské stávky na podporu klimatu neprobíhaly. Žákyně nicméně nadále tvrdí, že důtku za účasti na stávkách dostala (nemůže ji prý ukázat, neboť ji podepsanou vrátila škole), ovšem nechce se už k problému dále vyjadřovat, neboť chce být se školou zadobře…

Jde tedy o tvrzení proti tvrzení. Že žákyně doklad o udělení důtky nemá, je teoreticky samozřejmě možné. Ovšem pokud jí byla opravdu udělena, pak by to mělo být dohledatelné v příslušné pedagogické dokumentaci – ať už v třídním výkazu či příslušné klasifikační zprávě ve škole. Chápu, že v době, kdy jsou prázdniny a většina pedagogického sboru včetně ředitele školy je na dovolené, je něco takového trochu problematické, ovšem moc nerozumím tomu, proč si redaktoři ze serveru Aktuálně či lidé ze společnosti EDUin příslušné informace neověřili před tím, než zprávu o údajném udělení třídní důtky pustili do éteru.

Nejvíce překvapivé pro mě ovšem bylo, že známý mediální expert na vzdělávání Bohumil Kartous, který ve volném čase navíc pracuje jako elf (tedy člověk, bojující proti dezinformacím), ve svém vyjádření na stránkách EDUinu (viz odkaz zde) postup těchto médií de facto hájí, spor o důtku bere jako marginální věc a dle jeho slov je především důležité, „jestli české školy skutečně naplňují stanovené cíle vzdělávání a do jaké míry současné globální hnutí na ochranu klimatu i samotné téma do takových cílů zapadají.“   

Autor: Josef Nožička | sobota 3.8.2019 18:15 | karma článku: 46,37 | přečteno: 9706x