Na film o bratrech Mašínech půjde 15 milionů ze státních peněz

Je smysluplné dotovat tvorbu filmu o kontroverzních bratrech Mašínových částkou 15 milionů korun ze Státního fondu kinematografie?

Médii proběhla tento týden zpráva, že Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie nedávno rozdělil celkem 64 milionů korun na tvorbu osmi chystaných českých filmů. A jak jsem se dočetl například zde na iDNES, nejvíce z této částky obdržel chystaný film o bratrech Mašínech. Na film režiséra Tomáše Mašína a scénáristy Marka Epsteina půjde ze Státního fondu kinematografie 15 milionů korun.

Téma bratrů Ctirada a Josefa Mašínových, kteří byli v 50. letech členy odbojové skupiny, bojující proti tehdejšímu komunistickému režimu, a spolu s dalším členem této skupiny Milanem Paumerem se v roce 1953prostříleli do západního Německa, dodnes rozděluje českou společnost. Jedni je považují za hrdiny, kteří jako jedni z mála měli po Únoru 1948 odvahu otevřeně bojovat proti komunistické totalitě, druzí je pak vnímají jako chladnokrevné vrahy, kteří při svém útěku na Západ zbytečně zabili několik nevinných lidí (například účetního, jenž byl členem posádky vozu s penězi, který Mašínové přepadli, nebo příslušníka SNB na služebně, který byl spoutaný a nemohl již klást odpor).

Toto rozdělení českého národa v otázce pohledu na Mašíny dokumentuje i skutečnost, že zatímco se oběma bratrům v minulosti dostalo v roce 2008 ocenění od tehdejšího premiéra Mirka Topolánka a v roce 2011 od bývalého ministra obrany Alexandra Vondry, s jejich návrhem na státní vyznamenání dosud nesouhlasil žádný český prezident. A to nejenom stávající prezident Miloš Zeman, ale i oba jeho předchůdci na Pražském hradě, Václav Havel i Václav Klaus.

Otázka proto zní, zda je správné dotovat tvorbu filmu o těchto kontroverzních osobnostech ne úplně malou částkou 15 milionů z peněz daňových poplatníků. V diskusi se dost možná najdou takoví, kteří budou argumentovat tím, že jde o zcela zanedbatelnou částku v porovnání s tím, kolik daňové poplatníky stojí například zahraniční cesty českého prezidenta do Číny či dotace pro firmy, patřící do svěřenského fondu českého premiéra. Ovšem stejně populisticky lze otázku položit i tak, zda by nebylo smysluplnější věnovat těch 15 milionů například postiženým dětem nebo zdravotně handicapovaným spoluobčanům.

Co se týká mě, s určitou podporou filmů ze Státního fondu kinematografie obecně problém nemám. Ale v případě filmu o bratrech Mašínech vidím problém jednak v tom, že jeho režisér Tomáš Mašín je s hlavními hrdiny ve vzdáleném příbuzenském poměru, a tak lze mít určité obavy ohledně toho, zda bude film objektivní a nezatají divákům některé důležité historické skutečnosti. A také příliš nevěřím tomu, že by chystaný film přispěl ke sjednocení české společnosti v pohledu na Mašíny. Což samozřejmě neznamená, že by se film o těchto kontroverzních postavách české historie neměl natáčet. Pouze si myslím, že by filmy takového typu neměly být dotovány ze státních peněz.

Autor: Josef Nožička | neděle 11.8.2019 18:15 | karma článku: 41,98 | přečteno: 2339x