Maďarsko na pranýři. Nepatřili by na něj spíše Merkelová a vrcholní politici EU?

Evropští poslanci tento týden odhlasovali, aby bylo vůči Maďarsku spuštěno řízení kvůli „vážnému ohrožení evropských hodnot.“

Že maďarského premiéra Viktora Orbána nemají v Bruselu příliš v lásce, se ví již delší dobu. A že je to především kvůli jeho postojům k migrační krizi, je nejspíš jasné každému, kdo politiku sleduje aspoň okrajově. Orbán patří k politikům, kteří rázně odmítají rozdělování uprchlíků podle povinných kvót, a před 3 lety v reakci na tehdejší prudký příliv migrantů z Blízkého východu do Evropy nechal na hranicích své země se Srbskem i Slovinskem vybudovat plot. Nejenom západní politici tenkrát jeho počin ostře kritizovali, nicméně po čase přistoupily ke zbudování hraničních zábran i některé jiné země včetně například Rakouska.

Proto bylo asi jen otázkou času, kdy se špičky Evropské unie pokusí neposlušného maďarského premiéra potrestat a stalo se tak tento týden na zasedání Evropského parlamentu. Europoslanci zde více než dvoutřetinovou většinou schválili doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli „vážnému ohrožení evropských hodnot.“ Jako hlavní důvody této rezoluce, jejímž důsledkem by mohlo být zavedení sankcí vůči Maďarsku a v krajním případě i odebrání hlasovacích práv v EU, byly zmíněny Orbánova snaha kontrolovat média, ohrožení nezávislosti tamní justice či nesrovnalosti při čerpání evropských dotací (viz odkaz zde).

Jsou takové důvody opravňující k tomu, aby bylo Maďarsko za Orbánovu politiku takto tvrdě potrestáno (tedy za předpokladu, že by příslušnou rezoluci schválili čtyřpětinovou většinou i vrcholní politici členských států EU, což moc pravděpodobné asi není…)? Někteří budou zcela jistě tvrdit, že jsou výše zmíněné důvody závažné a pro ohrožování demokracie v Maďarsku nebezpečné. Na první pohled možná ano. Ovšem například nesrovnalosti v čerpání evropských dotací jsou nejspíš úplně všude (a ani naše země v tomhle zcela jistě není výjimkou) a se snahou kontrolovat média je to asi obdobné. Například i v dnešním Německu je dle různých signálů cenzurováno to, zda se někdo v souvislosti s upozorňováním na negativní důsledky přijímání velkého množství migrantů v médiích nedopouští „politické nekorektnosti.“

A především se domnívám, že je čistě věcí Maďarska jakožto suverénního státu, zda si jeho občané i přes zmiňovaná negativa Orbánovu stranu Fidész v příštích demokratických volbách opět zvolí. A jelikož se tak letos na jaře již potřetí za sebou stalo, asi s tím tak velký problém nemají. Je otázkou, zda by se evropští poslanci v Bruselu či Štrasburku neměli spíše zabývat mnohem závažnějšími problémy, majícími dopad na celou EU. Taková německá kacléřka Merkelová zcela jistě přinesla Evropě svou abnormálně vstřícnou migrační politikou mnohem více problémů než maďarský premiér. A o předsedovi Evropské komise Junckerovi, bývalém předsedovi Evropského parlamentu Schulzovi či francouzském prezidentovi Macronovi to platí rovněž. Je proto otázkou, zda by v Bruselu na pomyslném pranýři neměli místo Orbána stát spíše oni.

Autor: Josef Nožička | neděle 16.9.2018 9:20 | karma článku: 43,48 | přečteno: 1829x