Komisař Schimanski by ze současných německých policistů radost neměl

Dnes je to přesně týden, co na adventním trhu v Berlíně došlo k teroristickému útoku, při němž zemřelo 12 lidí. Kromě samotného útoku vyvolalo určité zděšení i to, jak „kvalitní“ práci německá policie při jeho šetření předvedla.

Pokusím se jen v kostce připomenout, co po útoku, při němž pachatel najel kamionem do návštěvníků berlínského předvánočního trhu, následovalo. Veřejnost byla prvně informováno pouze o tom, že kamión byl polský, s odstupem času pak o tom, že polský řidič, který se s ním vracel z Itálie, byl nalezen v kabině mrtev. V noci po teroristickém útoku pak německá policie zadržela jakožto jeho pachatele 23letého Pákistánce, který přišel do Německa jako uprchlík.

Ovšem následující den se ukázalo, že policisté šlápli vedle a skutečný pachatel je tak nejspíš stále na útěku. Teprve po téměř 2 dnech bylo zjištěno a oznámeno, že v kamionu byly nalezeny osobní doklady na jméno Anis Amri. Veřejnost byla v této souvislosti informována o tom, že se jedná o radikálního islamistu, který z rodného Tuniska přišel po několikaletém pobytu v Itálii (kde většinu času strávil ve vězení) vloni do Německa. Zde zažádal o politický azyl. Vyhověno mu sice nebylo, německým úřadům se ho však nedařilo vyhostit. Tajné služby ho sice sledovaly, protože i v Německu se dopouštěl trestné činnosti, v prosinci však jeho stopu ztratily…

Po oznámení o Amriho nalezených dokladech se policisté v celém Německu do jeho pátrání masivně zapojili a za informace, které by vedly k nalezení tohoto podezřelého Tunisana, byla vypsána odměna ve výši 100 tisíc eur. Přesto se však Anis Amrimu podařilo vycestovat z Německa do Francie a odtud následně do Itálie. Až den před Štědrým dnem, tedy 4 dny po útoku, byl Amri zastřelen italským policistou při náhodné silniční kontrole…

Co k celé záležitosti dodat? Německo dosud bylo u většiny nejenom české veřejnosti bráno jako symbol jisté preciznosti a tak řada lidí věřila tomu, že i přes stále stoupající počet imigrantů z islámských zemí německé tajné služby i německá policie nedopustí to, aby v jejich zemi došlo k teroristickým útokům takového rozsahu jako předtím ve Francii nebo Belgii. Naprosto amatérské počínání německých policistů při vyšetřování berlínského teroristického útoku však ukázalo, jak hluboce se tito lidé mýlili.

Na závěr jsem proto nucen trochu ironicky konstatovat, že kvalita německých policistů není bohužel taková, jak ji prezentoval fiktivní komisař Schimanski v u nás oblíbeném kriminálním seriálu Místo činu, případně jeho kolegové z jiných německých seriálů, komisaři Derrick, Wolf či někteří další.

Autor: Josef Nožička | úterý 27.12.2016 13:30 | karma článku: 37,37 | přečteno: 1383x