Když škole chybí žáci, zapíšeme místo nich ovce… I tohle je někde v 21. století možné

Když má některá škola nedostatečný počet žáků, lze to vyřešit různým způsobem. Velmi originálně to provedli v jedné vesnici na severovýchodě Francie…

Jak jsem si přečetl zde na iDNES, v jedné vesnici na severovýchodě Francie nedávno došlo ke vskutku bizarní situaci. Počet žáků v místní škole poklesl z 266 na 261 a tím pádem by dle striktně daných tabulkových předpisů vedení školy muselo počet stávajících tříd snížit z 11 na 10. Rodičům se tato skutečnost nelíbila, mimo jiné i proto, že při 10 třídách by se průměrný počet žáků ve třídě zvýšil z 24 na 26. A jelikož více dětí ve vesnici Crets-en-Belledonne k dispozici bohužel nebylo, vyřešil situaci jeden místní farmář tak, že do školy nechal ke studiu zapsat 15 svých ovcí. Jak je v článku na iDNES uvedeno, novými žáky školy se tak staly například ovce se jmény Baa-bete, Dolly či Shaun. 

Po přečtení této zprávy jsem si pro jistotu ověřil, zda nejde o nějaký opožděný aprílový žert, ale informaci o téhle události jsem nalezl i na některých jiných, vesměs seriózních zpravodajských serverech… Ovšem když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, tak když se v dnešní době maximální politické korektnosti požaduje za všech okolností rovný přístup ke vzdělání pro všechny děti, proč by nakonec právo na vzdělání nemohla mít i zvířata? Když budou ovce do školy poctivě docházet a každou absenci budou mít řádně omluvenou od veterináře nebo přímo od farmáře, tak proč ne? Také je samozřejmě třeba, aby ve třídě nevyrušovaly učitele příliš častým bečením, vyjma případů, kdy tímto bečením dají najevo například nesouhlas se způsobem výuky nebo s chováním ostatních žáků.

A přece jen je přijatelnější, když byli chybějící žáci nahrazeni ve třídě ovcemi, než kdyby se některý farmář rozhodl zapsat ke studiu například krávy nebo koně. Případně, když by některý místní chovatel přišel k zápisu s tygrem či gepardem. Bude ovšem zajímavé sledovat, nakolik se poté, co se žáky zmíněné francouzské školy staly i některé ovce, zhorší nebo naopak zlepší studijní průměr v jednotlivých třídách…

Teď přece jen vážněji. Popsaný případ názorně ukazuje, k jakým absurditám někdy mohou vést striktně dané předpisy, které různí státní úředníci vymýšlejí. V článku citovaný komentář jednoho z rodičů: „Státní vzdělávání jsou pouze čísla. No a my jsme teď po zápisu ovcí s tímto číselným nárůstem v rámci státního vzdělávání v pořádku,“ je totiž velmi výstižný. V České republice by zápis ovce či jiného zvířete ke studiu nejspíš neprošel, ovšem s centrálně stanovenými limity na minimální počet žáků ve třídě se české státní školy potýkají také.

A hlavně je politika ministerstva školství dosud nastavená tak, že školy jsou financované především dle počtu zapsaných žáků. Díky tomu to především na mnohých středních školách funguje tak, že aby naplnily maximální možnou kapacitu (což je obvykle 30 žáků ve třídě), přijmou ke studiu prakticky každého, kdo se přihlásí (od ledna 2020 má dojít k reformě financování regionálního školství, která by tomu měla zabránit - pokud se reformu opět nepodaří někomu odložit). Potom se těžko lze divit tomu, proč je na některých školách u maturitních zkoušek nebo již v průběhu studia tak velká úmrtnost…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 9.5.2019 13:15 | karma článku: 29,63 | přečteno: 993x