Když jsem v neděli sledoval pořad 168 hodin, nevěřil jsem vlastním očím

Ačkoliv jsem ve svých dřívějších blozích pořad 168 hodin několikrát kritizoval kvůli zaujatosti jeho reportérů, tentokrát mají ode mě tvůrci tohoto pořadu velkou pochvalu.

Publicistický pořad 168 hodin, vysílaný v neděli večer na programu ČT1, sleduji poměrně pravidelně. Proto jsem i předevčírem po sledování prvního dílu kriminálního seriálu Devadesátky nechal první program naší veřejnoprávní televize zapnutý a se zvědavostí jsem očekával, s čí kritikou přijde tým moderátorky Nory Fridrichové po dvoutýdenní vánoční pauze. A jak už zmiňuje titulek mého dnešního blogu, nevěřil jsem svým vlastním očím…

Místo po řadu let takřka tradiční kritiky prezidenta a jeho okolí, Andreje Babiše či některého jiného politika z ANO, případně politika z ČSSD či SPD, si tentokrát reportéři 168 hodin hned v první části nedělního pořadu vzali na paškál politiky z nové vládní koalice. V díle s příznačným názvem Hledá se 80 miliard nejprve připomenuli před volbami pronesená slova nynějšího premiéra Petra Fialy o tom, že jeho strana je připravena ušetřit minimálně 100 miliard na výdajích států, aniž by se to dotklo občanů. V obdobném duchu tehdy mluvil i současný ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

Jak však asi všichni vědí, realita je dnes poněkud jiná. Na svém prosincovém zasedání totiž nový kabinet rozhodl, že platy mnoha státních zaměstnanců (včetně například nepedagogických pracovníků ve školství, pracovníků v muzeích a některých dalších oblastech, kde mzdy nejsou zrovna vysoké) budou zmrazeny. Což vzhledem k současné výši inflace znamená, že jejich reálné příjmy poklesnou zhruba o 6 %. Přitom, jak bylo v reportáži zmíněno, Fialův kabinet tímto krokem zatím snížil rozpočtový deficit o pouhých pět miliard ze slibovaných osmdesáti.

Čekal jsem, že hned vzápětí přijde reportér Václav Crhonek s obhajobou nové vlády tím, že bude diváky obsáhle informovat o rozhazovačné politice předchozího Babišova kabinetu. Místo toho však reportér připomněl politikům z nejsilnější vládní strany ODS, že nyní jen hasí požár, který před rokem sami pomohli založit tím, když spolu s poslanci ANO a SPD ve Sněmovně protlačili zákon o zrušení superhrubé mzdy. Jeho prosazením totiž přišel státní rozpočet o příjmy ve výši 90 miliard, tedy o 10 miliard víc, než je cifra, kterou se nyní snaží Stanjura a spol. někde rychle nalézt…

A aby toho nebylo málo, ve zbytku reportáže si ještě reportéři České televize postěžovali na to, že se jim většina členů nové vlády vyhýbá a odmítá jim poskytnout byť jen krátký rozhovor. Což dokumentovaly jejich marné pokusy dostat aspoň nějakou odpověď z úst ministrů Stanjury, Gazdíka, Válka či Baxy. Vskutku překvapivá věc – člověk totiž při sledování mnoha předchozích dílů pořadu 168 hodin často nabýval dojmu, že jejich reportérům se vyhýbají jenom politici z ANO či SPD, případně lidé z okolí prezidenta Zemana…

Jelikož mi i ostatní části nedělních 168 hodin přišly velmi zajímavé (někteří kolegové blogeři se ve svých článcích věnovali části s názvem Antivaxíků sledka), tentokrát jeho tvůrcům uděluji velkou pochvalu a věřím, že i v příštích dílech se budou řídit zásadou „padni, komu padni“.

A pokud snad některé zdejší příznivce dosud skvěle pracující Fialovy vlády vyděsilo, že i veřejnoprávní televize si nyní dovoluje novou vládu kritizovat místo toho, aby voličům objektivně připomínala chyby vlády předchozí, tak nemusí zoufat. Stále jsou média, které tak neúnavně činí: například takový internetový deník Forum24. Když si jeho stránky rozkliknou a spatří tam titulky článků typu: „Zemědělci jdou demonstrovat za zisky Agrofertu“, „Alena Schillerová v roli upíra aneb nová jednotka drzosti“ či „Farského cesta se činnosti vlády nijak nedotkne“, tak se jim dobrá nálada nepochybně brzy vrátí…  

Autor: Josef Nožička | úterý 11.1.2022 20:32 | karma článku: 41,69 | přečteno: 3824x