Je správné, když média radí svým čtenářům, koho mají volit?

Deník USA Today (třetí největší noviny v USA) otevřeně vyzval tento týden své čtenáře, aby v letošních prezidentských volbách nedávali hlas republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi.

Novináři z USA Today Trumpa mimo jiné charakterizovali jako chorobného lháře, rasistu či politika, který v USA způsobil zhrubnutí veřejné diskuse, a svým čtenářům adresovali výzvu: „Ať ale uděláte cokoli, musíte odolat vábení nebezpečného demagoga. Rozhodně jděte volit, jen ne Donalda Trumpa.“ Jak je napsáno v článku na Lidovky.cz, je to poprvé v 34 leté historii USA Today, kdy tento deník při prezidentské volbě porušil svou nezávislost.

Donald Trump je určitě postava velmi kontroverzní a vůbec nezávidím americkým voličům, když si v letošním souboji o Bílý dům budou muset vybrat mezi ním a demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Přesto si však asi nejenom já kladu otázku, zda je správné, když redakce novin, které se označují za nestranné, v jakýchkoliv volbách otevřeně vyzývá své čtenáře, aby volili nebo naopak nevolili toho či onoho.

Samozřejmě, že žádný zákon médiím nic takového nezakazuje, zvláště, jde-li o média soukromá. Ostatně, kromě deníku USA Today již Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou otevřeně podpořil i jiný známý americký list The New York Times. A ti, kteří mají dobrou paměť, si nejspíš velmi dobře vybavují, že při české prezidentské volbě v roce 2013 se naše média v tomto směru činila ještě mnohem víc než americká média v letošním roce. K volbě Karla Schwarzenberga tenkrát své čtenáře otevřeně vyzývaly například redakce Lidových novin, MF DNES, Hospodářských novin, zpravodajského serveru Aktualne.cz i dalších periodik.

Přesto se však domnívám, že takovéto otevřené výzvy jsou již poněkud za hranou novinářské etiky. Je jistě v pořádku, když novináři upozorňují na prohřešky jednotlivých kandidátů, vyjadřují pochybnosti nad reálností jejich předvolebních slibů nebo informují čtenáře o tom, kdo všechno se podílí na financování předvolební kampaně toho či onoho kandidáta. Ale pokud otevřeně vyzývají k tomu, koho volit či nevolit, tak zneužívají své moci a navíc ze svých čtenářů dělají jakési nesvéprávné ovce.

Jistě se najdou tací, kteří se mnou v tomto směru souhlasit nebudou a budou tvrdit, že řada voličů není dostatečně rozumných a je tudíž dobře, když jim někdo, kdo má lepší politický přehled či vyšší vzdělání, poradí. Najdou se i lidé, kteří vždy, když výsledky voleb nedopadnou dle jejich představ, mluví o tom, že hlas všech voličů by neměl mít stejnou hodnotu a váha hlasu by měla být brána například podle toho, jak velké daně jednotlivý volič státu odvádí nebo jak vysoké má vzdělání. Těmto názorům se však vždy pousměji a pevně věřím, že v žádné demokratické zemi nikdy nic takového zavedeno nebude. 

Autor: Josef Nožička | neděle 2.10.2016 10:05 | karma článku: 34,07 | přečteno: 965x