Jak středoškoláci 24. května opět (ne)půjdou do školy
Tak si naše vláda tentokrát pospíšila a to, jak to bude od příštího pondělí s režimem škol i s některými dalšími rozvolňujícími opatřeními, nám oznámila s týdenním předstihem. Pevně tedy doufám, že ve čtvrtek či v pátek se na základě doporučení například odborníků z MeSES to, co bylo včera vyhlášeno, ještě dodatečně nezmění a do škol se tak na výuku všech předmětů vrátí v celé České republice jak všichni žáci základních škol, tak i všichni studenti škol středních.
Jako učitel na střední škole jistě nemusím dodávat, že se moc těším, jak všechny své žáky po nějakých pěti měsících zase uvidím naživo a nikoliv jen vzdáleně přes aplikaci Teams. A i když tomu za normálních okolností ne u všech žáků bývá, dle mnoha ohlasů i oni se z velké většiny již těší na návrat do školních lavic a osobní setkání se svými spolužáky i učiteli. Jen si nejsem úplně jist, jestli například redaktoři z iDNES zvolili úplně správný titulek článku, referujícího o tom, jak to příští týden ve školách bude, když v jeho první větě napsali: Středoškoláci jdou do školy 24. května.
Obávám se totiž, že ne všichni středoškoláci hned 24. 5. do školy skutečně půjdou. Důvodem toho, proč tomu tak na řadě škol nejspíš nebude, jsou totiž maturitní testy z takzvané společné části maturitní zkoušky (zjednodušeně řečeno státní maturity). V pondělí totiž čekají maturanty testy od společnosti Cermat z matematiky či angličtiny, den nato pak z češtiny. Středa se bude týkat již jen menší části maturantů, neboť v tento den se píší pouze testy z rozšiřující matematiky (kterou si zpravidla moc studentů nevybírá) a z ostatních cizích jazyků vyjma angličtiny.
Což prakticky znamená, že v pondělí i úterý je potřeba rezervovat velké množství učeben pro uchazeče o maturitní zkoušky. Jelikož při testech sedí vždy v lavici maximálně jeden student, tak je-li například na některé střední škole v závěrečném ročníku pět maturitních tříd, je třeba takto volných učeben vyhradit nejméně deset. Zpravidla však ještě o něco víc, neboť žáci, označení jako PUP (tj. žáci s přiznaným uzpůsobením podmínek, mající nárok na vyšší časový limit pro test) jsou od ostatních odděleni. Jelikož je také samozřejmě potřeba uvolnit i příslušný počet učitelů, kteří budou testy zadávat nebo vykonávat při nich dozor, ředitelé řady škol to obvykle řeší tím způsobem, že na dny, kdy se maturitní testy píší, vyhlásí pro zbytek školy ředitelské volno. Z těchto důvodů řada středoškoláků nepůjde příští týden do školy hned v pondělí, ale nejspíš až ve středu či ve čtvrtek.
Samozřejmě, že s ohledem na to, jak velkou část letošního školního roku probíhala výuka převážné části předmětů distanční formou, již návrat, zpožděný o dva či tři dny, až tak zásadní roli nehraje. Ale přece jen je i na tomhle příkladu vidět, že příslušní ministři v souvislosti se stanovováním termínů či vyhlašováním epidemiologických opatření často dostatečně nepřemýšlí. A těžko pak lze i věřit slovům našich vládních činitelů, že školství je pro ně prioritou, když o několik týdnů dříve než k návratu studentů středních škol na prezenční výuku, došlo například k návratu sportovních fanoušků na fotbal či hokej…
Josef Nožička
Pokud bude Vejmelka dobře chytat, je mi úplně jedno, čí portrét bude mít na masce

Kromě samotných výkonů našich hokejových reprezentantů se v médiích v současné době pilně rozebírá i maska českého brankáře Karla Vejmelky.
Josef Nožička
Prezident Pavel naprosto správně nepozval na Hrad exprezidenty Klause a Zemana

Nepozvání obou exprezidentů je zcela v pořádku a žádnému demokraticky smýšlejícímu občanovi něco takového určitě vadit nebude. Zvlášť, když na Hradě budou jistě přítomny jiné, mnohem významnější osobnosti.
Josef Nožička
Rumunský ústavní soud myšlení voličů nezměnil

Jasným vítězem opakovaného první kola rumunských prezidentských voleb se stal George Simion, označovaný médii jakožto euroskeptik a krajně pravicový politik.
Josef Nožička
Fiala věří, že Spolu letošní volby vyhraje. Někdo zase věří, že Sparta vyhraje Ligu mistrů

Opravdu se mi nechce věřit tomu, že by měli čeští voliči tak špatnou paměť, aby zapomenuli, co všechno stávající vládní koalice před volbami v roce 2021 slibovala a posléze nedodržela.
Josef Nožička
Komedii kolem generálního ředitele ČT nějak přestávám rozumět

Když jsem si přečetl, které že to významné osobnosti vyzývají Radu ČT, aby Jana Součka odvolala z funkce, vyvolalo to u mě určité sympatie ke stávajícímu generálnímu řediteli České televize.
Další články autora |
Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.
Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...
Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu
Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...
Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu
Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...
Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy
Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....
Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku
Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...
Putin nakonec do Istanbulu nepoletí. Míří tam stejná delegace jako před třemi lety
Aktualizujeme Kreml zveřejnil večer jména členů ruské delegace, která zamíří k přímým rozhovorům s ukrajinskou...
Popularita USA ve světě po Trumpově návratu klesla, poprvé je předstihla Čína
Vnímání Spojených států na celém světě se od minulého roku prudce zhoršilo a je momentálně horší...
Nová kniha odhalila znepokojivé detaily o Bidenově mentálním zdraví a jeho úpadku
Nová kniha s názvem „Original Sin“ (Prvotní hřích) od novinářů Jakea Tappera a Alexe Thompsona...
Babiš chválí Turka. Maláčová a Zaorálek za ANO? To není na stole, prohlásil
Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pochválil europoslance za stranu Motoristé sobě Filipa...

Prodej stavebního pozemku, 1253 m2, Jenišov - Karlovy Vary
Jenišov, okres Karlovy Vary
3 936 840 Kč
- Počet článků 1692
- Celková karma 37,21
- Průměrná čtenost 3201x