Jak napsat zprávu ze světa sportu, aby byla genderově vyvážená?

Německé město Hannover nařídilo svým úředníkům, aby v co nejvyšší možné míře používali genderově vyvážené výrazy. U nás se zatím nic takového nepožaduje, ovšem za pár let, kdo ví…

Při včerejším brouzdání internetem mě zaujala zpráva, pojednávající o tom, jak daleko již zašli v sousedním Německu s takzvanou genderovou vyvážeností. Například úředníkům z města Hannover jejich nadřízení nařídili, aby co nejvíce používali takzvané genderově vyvážené výrazy, tedy taková slova, z kterých bude v co nejnižší možné míře jasné, zda oslovují muže, ženu či jiné pohlaví. Například místo slova učitel či učitelka se bude používat genderově neutrální výraz vyučující (viz odkaz zde).

Německo je holt zemí, kde na rozdíl od nás zpátečnických Čechů většina lidí myslí pozitivně a moderně, což se projevuje například mnohem vstřícnějším postojem k migrantům z Blízkého východu, mnohem vyšší politickou korektností, a jak vidno, i moderními postoji ke genderové neutrálnosti. U nás to asi ještě bude nějaký ten pátek trvat, než v souladu s moderní dobou budou nejenom úředníci, ale i novináři či blogeři natolik pokrokoví, aby ve svých textech používali v co nejvyšší možné míře genderově vyvážené výrazy. Ale já chci jít s dobou, a tak se hned dnes o tohle pokusím.

Rozhodl jsem se, že napíši blog se sportovní tématikou, konkrétně o aktuálně probíhajícím tenisovém Australian Open a úspěchu českých … Co teď? Když napíši tenistek, tak poruším genderovou vyváženost, když použiji výraz hráček, tak to bude to samé. Tak tedy osob, hrajících tenis? Sice to zní hrozně, ale genderově vyvážené to je, tak jdu s chutí do toho.

Na Australian Open se do semifinále jedné z dvou hlavních kategorií (jedná se o kategorii, v níž se hraje jen na 2 vítězné sety) probojovaly dvě osoby, reprezentující Českou republiku. První z nich dnes ráno středoevropského času nastoupila proti osobě ze Spojených států amerických. I když osoba, hrající za Českou republiku, byla vzhledem k svému žebříčkovému postavení i suverénním výkonům v předchozích kolech odborníky favorizovaná, první set byl zcela vyrovnaný a osoba, reprezentující Českou republiku, ho vyhrála až v tie breaku. Druhý set pak již byl jednoznačnou záležitostí osoby, reprezentující naši zemi. Nicméně diváci a divačky v hledišti, mezi nimiž byla i známá australská celebrita ze světa herectví, doprovázená v manželství s ní žijící novozélandskou celebritou ze světa hudby, viděli hezký a zajímavý zápas.

Ještě více zajímavý však byl následující semifinálový zápas, v němž druhá česká osoba, hrající tenis, nastoupila proti osobě ze země vycházejícího slunce. Po třísetové bitvě byla nakonec šťastnější osoba, reprezentující Japonsko, a byť si to jistě všichni čeští tenisoví fanoušci a fanynky přáli, české finále se v sobotu hrát nebude. Nepochybuji nicméně o tom, že v něm všichni budou držet palce osobě, reprezentující naši zemi.

Tak se mi snad zprávu o českém úspěchu na tenisovém mistrovství Austrálie podařilo napsat genderově neutrálně, ovšem ohledně její srozumitelnosti si přece jen stoprocentně jist nejsem. Takže pokud se zmíněné české osobě, hrající tenis, podaří sobotní finále vyhrát, asi o jejím úspěchu raději opět napíši genderově nevyváženě. Na to, aby se ze mě stal bloger, píšící v souladu s moderními trendy genderově vyváženě, holt ještě potřebuji nějaký čas, tak snad mi to všichni pokrokoví čtenáři prominou…

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 24.1.2019 13:47 | karma článku: 39,46 | přečteno: 2024x