I Česká televize se „překvapivě“ přidala k honu na Jaromíra Jágra

Jedním z témat, kterým se věnoval včerejší pořad 168 hodin na České televizi, byla cesta hokejového reprezentanta Jaromíra Jágra do komunistické Číny.

Jaromír Jágr to za svou cestu do Číny, které se nedávno zúčastnil jako člen prezidentské delegace, v některých českých médiích stále schytává. Včera se k médiím typu Reflex, Forum24 či Echo24, která byla v kritice slavného hokejového reprezentanta nejdůslednější, přidala i veřejnoprávní Česká televize. Jedním z témat pořadu 168 hodin moderátorky Nory Fridrichové, vysílaného pravidelně v neděli večer na ČT1, byla právě Jágrova návštěva Číny. Příslušnou část pořadu, příznačně nazvanou „Na tenkém ledě,“ je možno zhlédnout na videu zde.    

Jaromír Jágr přitom letěl do Číny propagovat hokej, který je v této miliardové zemi stále v „plenkách.“ Ovšem jak asi sportovně znalí čtenáři vědí, v roce 2022 bude Čína pořadatelem zimních olympijských her, a tak chce, aby i její reprezentanti v ledním hokeji udělali do té doby určitý pokrok. Samozřejmě nejspíš nikdo nepředpokládá, že by čínští hokejisté byli za 3 roky postrachem pro týmy Kanady, Švédska, Ruska či český hokejový tým, ovšem Číňané určitě udělají vše pro to, aby jejich hokejové mužstvo svým vystoupením na olympiádě aspoň zanechalo sympatický dojem. Ostatně, Jágr není první světovou hokejovou celebritou, která nejlidnatější zemi světa kvůli zvýšení popularity tohoto sportu navštívila. Již před ním tam byla propagovat hokej některá mužstva NHL i zřejmě nejlepší hokejista všech dob, Kanaďan Wayne Gretzky.

Jenže u nás mnozí lidé nemohou překousnout, že jeden z nejlepších hráčů naší hokejové historie (ne-li ten vůbec nejlepší) pobýval v Číně jakožto doprovod „nenáviděného“ prezidenta Zemana, že se během návštěvy vyfotil s hradním kancléřem Mynářem a dokonce si potřásl ruku s čínským prezidentem a generálním tajemníkem čínské komunistické strany Si Ťin-pchingem. Tyto „prohřešky“ byly opakovaně zmíněny i ve včerejším pořadu 168 hodin, v souvislosti se společným fotem Jágra s Mynářem reportéři ČT navíc vyslovili domněnku, že oba muže možná spojuje víc než společný snímek. Stavební firma, jejímž spolumajitelem je Jágrův otec, je prý aktuálně vyšetřována policií kvůli podezřelé zakázce v prezidentově sídle v Lánech. Reportáž pak byla doplněna kritickými názory sinoložky Olgy Lomové a politologa Miloše Brunclíka na Jágrův počin.

Že v pořadu naopak nedostal prostor nikdo z těch, kdo na Jágrově návštěvě nejlidnatější země světa nic špatného nevidí, je u pořadu 168 hodin vcelku normální a pro mě nijak překvapivou věcí. Je však škoda, že tentokrát v pořadu nedostal prostor například partner Nory Fridrichové, sportovní reportér Robert Záruba. U něho si totiž vždy vybavím jeho slavné hlášky, které pronesl v televizním přenosu při památném vítězství našich hokejových reprezentantů na olympiádě v Naganu. Konkrétně mám na mysli třeba Zárubův výrok: „Přepište dějiny, Česká republika vyhrála zimní olympijské hry v ledním hokeji!“ S trochou nadsázky se proto zeptám: nebudou s ohledem na to, že důležitým členem zlatého týmu v Naganu byl i „nenáviděný“ Jágr, někteří lidé nyní naopak přepisovat význam tohoto historického úspěchu našeho sportu?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | pondělí 6.5.2019 12:40 | karma článku: 43,09 | přečteno: 2178x