Hysterie proti Alexandrovcům aneb už zase kádrujeme, na které umělce je vhodné chodit?

Aktuálně probíhající turné světově známého ruského souboru Alexandrovci v České republice budí nečekaně velké emoce.

O jejich koncerty je mezi českou veřejností tradičně velký zájem, jsou však i takoví, kteří s jejich turné vyjadřují nesouhlas. Během sobotního koncertu na pražském Výstavišti někteří aktivisté rozvinuli v hledišti ukrajinskou vlajku i vlajku EU, jiní zase protestovali před Výstavištěm s obřím portrétem Vladimíra Putina či s transparentem „Okupanti hrají kolaborantům.“ K těmto aktivistům, které ve svém dnešním článku oslavuje kolega bloger Tomáš Peszyňski, se příliš vyjadřovat nehodlám. Nevím, kolik lidí je bere vážně, ale v demokratické společnosti mají právo protestovat v podstatě proti čemukoliv a pokud po umělcích či návštěvnících koncertu nebudou například házet zápalné láhve, tak je vše v pořádku.

Trochu problém však mám s tím, jak o Alexandrovcích referují některá naše média, především pak veřejnoprávní Česká televize. Ta si ve včerejším pořadu 168 hodin vzala na paškál české umělce, kteří na koncertech Alexandrovců vystupují či dříve vystupovali jako hosté: Helenu Vondráčkovou, Lucii Bílou, Evu Urbanovou či Karla Gotta. Je pravda, že tito umělci dostali v pořadu prostor k tomu, aby své vystoupení mohli „obhájit“, mnohem většího prostoru se však dostalo těm, kteří je za jejich počin kritizovali: například poslankyně za ODS Jana Černochová, zpěvák David Koller či politolog Michael Romancev. Posledně jmenovaný se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že jelikož Rusko považuje Českou republiku za nepřátelskou zemi, tak se čeští umělci, kteří s ruským armádním souborem vystoupili, dopustili jakési kolaborace.

S takovou hysterií prostě nemohu souhlasit. Je pravdou, že Alexandrovci jsou armádní umělecký soubor a tak tito umělci budí určité emoce v tom, že vystupují ve vojenských stejnokrojích.  Ale v repertoáru tohoto souboru nejsou žádné oslavné písně na Vladimíra Putina či na bývalý Sovětský svaz a kromě ruských lidových písní najdeme v jeho repertoáru i moderní hudbu či církevní skladby.  V minulosti tento soubor vystupoval v zahraničí například i před papežem Janem Pavlem II. Já sám jsem na jejich koncertu nikdy nebyl, protože upřednostňuji jiný typ kultury.  Ale například jedna má kamarádka (žádná „rusofilka“ to rozhodně není) byla na jejich koncertě v Brně a označila ho za skvělý umělecký zážitek, na který by hned šla znovu.

Pokud někdo argumentuje tím, že jelikož se jedná o armádní soubor, tak automaticky propaguje současnou vojenskou politiku Ruska a jedná se o jakousi „Putinovu zpívající střelu“: podle stejné logiky bychom podobným způsobem museli označit například i fotbalisty či hokejisty CSKA Moskva, neboť se přece jedná o ruské armádní kluby. Potom měli být letos v létě, kdy CSKA Moskva byla soupeřem Sparty Praha v předkole Ligy mistrů, čeští fotbaloví příznivci vyzýváni, aby takový zápas bojkotovali.  A fotbalisté Sparty Praha měli být v médiích podrobeni zvlášť ostré kritice za to, že nedokázali nepřátelské mužstvo, které kope za nenáviděného Vladimíra Putina, porazit.

Zkrátka se mi nelíbí, že některá naše média či politici jakýmsi způsobem kádrují, které hudebníky je vhodné poslouchat a kteří jsou naopak pro českého občana z ideologického hlediska nevhodní. Jako bychom se v některých věcech zase pomalu vraceli před rok 1989…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | pondělí 19.10.2015 13:20 | karma článku: 46,39 | přečteno: 7545x