Gottovo letiště: nesmyslný nápad, který by ovšem nevznikl, kdyby zůstal název Ruzyně

Snaha uctít významnou osobnost tím, že po ní pojmenujeme náměstí, ulici či rovnou letiště, může být někdy kontraproduktivní. Zvlášť, když se tak děje již záhy po její smrti.

Úmrtí Karla Gotta je i s čtyřdenním odstupem stále nejsledovanější zprávou v České republice. Naštěstí se již vyjasnilo, jak proběhne jeho poslední rozloučení, a vášnivé debaty ohledně toho, zda tento významný umělec, uznávaný u nás i v zahraničí, je či není hoden státního pohřbu, ustaly. Ovšem jen na krátkou dobu. Podobně vypjaté debaty totiž vyvolala petice na podporu toho, aby po Karlu Gottovi bylo pojmenováno současné Letiště Václava Havla.

Petice se objevila záhy po Gottově úmrtí na sociálních sítích a v době publikování tohoto článku ji přes internet online podepsalo asi 1 600 osob. Což nijak závratné číslo opravdu není a je to jakýmsi důkazem toho, že převážná většina národa si dokáže zdravý rozum zachovat. Ani já totiž, byť jsem si Karla Gotta za jeho umělecké i lidské kvality vždy vážil a vážit budu, nesouhlasím s tím, aby se po něm přejmenovávalo zrovna pražské letiště. Něco jiného je pojmenovat po něm například nějakou kulturní instituci, budovu, spojenou s kulturními událostmi, či ulici. Ale i s tím bych ještě chvilku počkal, vyvíjet takové iniciativy již pár dní po jeho smrti mně také přijde trochu předčasné.

Druhou věcí však je, jak přehnaně ostře na vznik této možná i trochu recesistické petice někteří lidé reagovali. Například známý komentátor Martin Fendrych na ni reagoval na serveru Aktuálně.cz komentářem s výmluvným názvem „Letiště Gotta místo Havla? Rovnou ho pojmenujme Letiště zlomených páteří.“ Pan Fendrych ve svém textu píše o tom, že s nápadem přejmenovat pražské letiště po Karlu Gottovi přišlo hnutí Klause juniora Trikolóra (pravdou je, že člen tohoto hnutí Tomáš Grygar o něm na facebooku informuje, ovšem ve svém příspěvku výslovně píše, že se nejedná o oficiální návrh Trikolóry), a dle něho „z návrhu Trikolóry přímo čiší chuť po revanši, chuť vymazat Havla jako strůjce české liberální, nebo spíš občansko-společenské demokracie.“ (viz odkaz zde)

Co k tomu dodat? Je velmi smutné a nešťastné, když vedle spousty lidí, kteří na Karla Gotta v těchto dnech spontánně vzpomínají, je i dost takových, kteří jeho úmrtí využívají či zneužívají k řešení žabomyších politických sporů. Ať už jde o spory mezi příznivci a odpůrci Andreje Babiše či o hádky ohledně toho, zda byl lepším prezidentem Václav Havel či Václav Klaus.

Nesmyslné spory ohledně přejmenování největšího letiště v naší zemi by ovšem nejspíš vůbec nevznikly, pokud by v roce 2012 na základě iniciativy režiséra Fera Feniče nedošlo ke změně vžitého názvu Letiště Praha Ruzyně na Letiště Václava Havla. Stalo se tak poměrně záhy po smrti prvního polistopadového prezidenta Václava Havla a i tehdy mně tento nápad nepřišel dvakrát šťastný, zvlášť když Václav Havel byl známý tím, že zrovna létání příliš v lásce neměl. Ostatně, i po sedmi letech od tohoto přejmenování má většina Čechů stále zaužívaný dřívější název Ruzyně a málokdo mluví například o tom, že na zahraniční dovolenou letěl z Letiště Václava Havla. Nedělejme proto stejnou chybu, jakou jsme tehdy učinili v souvislosti s Václavem Havlem, i nyní s Karlem Gottem.    

Autor: Josef Nožička | neděle 6.10.2019 11:17 | karma článku: 40,63 | přečteno: 1997x