Česká miss, turecká miss a saúdskoarabská miss

Soutěže ženské krásy mají v mnoha zemích světa jak řadu obdivovatelů, tak i odpůrců. V některých zemích však při těchto soutěžích nemusí být krása to rozhodující, co rozhoduje o vítězství.

Jak jsem se dnes ráno dočetl na internetu, Českou miss pro rok 2017 se včera v Brně stala Michaela Habáňová ze Zlína. Finále soutěže letos proběhlo netradičně až na podzim a nepřenášela ho žádná větší televize. Jak je totiž popsáno v článku zde, důvodem byly spory nových organizátorů soutěže s jejím bývalým vedením, v důsledku nichž daly od soutěže ruce pryč některé známé tváře, které se soutěží spojily své jméno a nesouhlasily s jejím novým pojetím. Odstoupily také některé soutěžící dívky a tak jich ve finále oproti původně plánovanému počtu 16 nakonec soutěžilo jen 12.

Spory mezi organizátory těchto soutěží nejsou v naší zemi ničím novým (z minulosti je v této souvislosti znám například spor o užívání názvu soutěže mezi Milošem Zapletalem a Michaelou Maláčovou Bakala, který musel řešit až Nejvyšší soud) a asi to bohužel patří k české národní povaze. Ale pro příznivce této soutěže a především samotné soutěžící je to nepochybně škoda. Soutěže královny krásy sice ne každého zajímají a ani já nepředpokládám, že bych včera večer dal přednost eventuálně vysílanému finálovému večeru před tenisovým Laver cupem. Ale na druhou stranu má Česká miss i určitý společenský význam, její vítězka bude naši zemi reprezentovat na Miss Universe a i případný úspěch v této soutěži se ve světě určitým způsobem cení.

První tři dívky z České miss 2017 (uprostřed vítězná Michaela Habáňová)

Veškeré spory kolem České miss se však jeví jako malicherné v porovnání s tím, co se odehrálo při soutěži ženské krásy v Turecku, respektive těsně po jejím skončení. Jak je psáno zde na iDNES, její vítězka přišla dodatečně o svůj titul kvůli politicky nevhodnému prohlášení na adresu lidí, kteří byli v Turecku vloni v létě zabiti při pokusu o převrat. Osmnáctiletá Itir Esenová totiž na Twitter napsala: „Dostala jsem menstruaci ráno 15. července na den mučedníků. Připomínám si ten den krvácením, které představuje prolitou krev mučedníků.“ Přičemž mučedníky jsou myšleni Erdoganovi stoupenci, kteří vloni v červenci zahynuli při pomoci puči zabránit.

Řada diskutérů označuje za tato slova tureckou miss jako hrdinku, já si nejsem úplně jist, zda si naopak těmito slovy nechtěla u vládnoucího Erdoganova režimu šplhnout a pouze jí nedošlo, že to přirovnání k menstruaci je trochu hloupé. Každopádně je ale především projevem totality, která od nástupu prezidenta Erdogana v Turecku panuje, když je vítězka soutěže krásy dodatečně diskvalifikována za slova, napsaná na sociální síti.

Miss Turecko

Diskvalifikovaná turecká miss Itir Esenová

Byť na druhou stranu možná mohou být dívky v čím dál víc islamistickém Turecku rády za to, že zatím nemusí být při soutěži miss zahalené v hidžábech či burkách. Když se totiž před 8 lety konal v Saúdské Arábii druhý ročník soutěže krásy, tak musely tamější dívky především prokázat oddanost k islámským hodnotám a nesoutěžily tak v plavkách ani ve večerních róbách, nýbrž zcela zahalené (viz odkaz zde). Informaci o tom, zda se od té doby v Saúdské Arábii soutěž miss znovu konala a v jaké podobě, jsem na internetu nenalezl…

Miss Saúdská Arábie

Ilustrační záběr ze soutěže krásy v Saúdské Arábii

Autor: Josef Nožička | neděle 24.9.2017 11:10 | karma článku: 23,70 | přečteno: 1617x