Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním. 

Ve světě sportu mě nedávno zaujala zpráva o tom, že legendární norský biatlonista Ole Einar Bjőrndalen bude trénovat čínskou biatlonovou reprezentaci mužů. Jeho manželka, kterou je bývalá běloruská biatlonová reprezentantka Darja Domračevová, pak povede čínskou reprezentaci žen (viz odkaz zde). Pokud snad těm, co se o sport zajímají jen velmi okrajově, tato jména nic neříkají: Bjőrndalen je zřejmě vůbec nejúspěšnější závodník celé biatlonové historie, který během své kariéry získal celkem 8 zlatých olympijských medailí (poslední dvě vybojoval ve svých 40 letech na ZOH v Soči) a 20 titulů mistra světa, jeho manželka Darja Domračevová je čtyřnásobnou olympijskou vítězkou a dvojnásobnou mistryní světa.

Jestli se někomu zdá divné, že tyto dvě biatlonové legendy angažovala zrovna Čína, tak vězte, že vysvětlení je vcelku jednoduché: nejlidnatější země světa bude v roce 2022 hostit zimní olympijské hry, které jsou pro ni velmi prestižní záležitostí. Proto chce uspět jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním. A přestože se za tři roky budou naděje čínských fanoušků spíše upínat ke sportům jako například rychlobruslení na krátké dráze nebo akrobatické lyžování, kde čínští sportovci patří ke světové špičce a v Pekingu budou patřit mezi adepty na medaile, je sympatické, že se Číňané chtějí zlepšit i ve sportech, kde se dosud na ty nejlepší dívají z uctivé vzdálenosti. K takovým sportům patří jak biatlon, tak třeba i lední hokej. A zatímco kvůli pozvednutí výkonnosti svých biatlonistů Číňané angažovali Oleho Ajnara Bjőrndalena, Čechy by mělo těšit, že kvůli pozvednutí čínských ledních hokejistů navázali pořadatelé zimních olympijských her spolupráci s legendou českého hokeje Jaromírem Jágrem. Ovšem je tam to slovo „mělo“…

Realita je totiž taková, že když Jaromír Jágr letos na jaře odletěl kvůli navázání sportovní spolupráce do Číny jako člen delegace prezidenta Miloše Zemana, ostře to v České republice od mnoha lidí schytal. Z miláčka národa se najednou pro některé stal jeho zrádce, bylo mu vytýkáno, že je pokrytec, když má na svém drese číslo 68 a zároveň letí do komunistické Číny jako doprovod Zemana či Nejedlého, atd. Snad nejtrapnější z této Jágrovy kritiky byl komentář redaktora Pavla Šafra na serveru Forum24, který v článku s výmluvným titulkem Řepka s Jágrem ukázali, že ani dětské idoly nemusí být morálním vzorem přirovnával Jágrovo „morální selhání“ se selháním bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Řepky, odsouzeného za zpronevěru peněz a porušování práv své exmanželky.

Ole Einar Bjőrndalen má tedy štěstí, že nežije v České republice, ale v Norsku, a nejspíš se mu za přijetí jeho angažmá u čínské biatlonové reprezentace žádné velké kritiky nedostane. A i když se mnou zcela jistě nebudou všichni souhlasit, mně prostě přijde od některých „zásadových“ antikomunistů pokrytecké kritizovat českého prezidenta Zemana za jeho časté cesty do Číny a nemluvit již o tom, že například Angela Merkelová navštívila jakožto německá kancléřka Čínu více než desetkrát, dělat humbuk kolem několik let staré návštěvy čínského prezidenta u nás a mlčet o tom, že například při návštěvě Velké Británie vozili téhož prezidenta ve zlatém kočáře, případně nevidět, že kromě Jaromíra Jágra či Pavla Nedvěda spolupracují s tou zlou komunistickou Čínou i sportovní legendy z řady jiných zemí.  

Autor: Josef Nožička | pondělí 16.9.2019 19:15 | karma článku: 32,38 | přečteno: 680x