Babiš a Zeman to schytali za H-System. Kdyby nečinili nic, schytali by to ještě víc…

Poté, co Nejvyšší soud ČR vynesl minulé pondělí v kauze klientů H-Systemu rozsudek, stala se tato kauza suverénně nejsledovanější politickou událostí v aktuální „okurkové“ sezóně.

O Kauze H-System jsem zde již napsal jeden blog minulý týden. Během 7 dnů, kdy jsem si především užíval putování na kole Východním Tyrolskem, se k ní vyjádřila i řada kolegů blogerů, a i při zpětném pročítání novin jsem zprávy či komentáře k ní nalezl takřka všude.

V médiích i na internetových diskusích se řeší nejenom to, zda byl rozsudek Nejvyššího soudu, který nařídil zhruba 60 rodinám z Horoměřic vystěhovat se do měsíce ze svých domovů, spravedlivý či „lidský“, ale také to, zda je správné, že se do kauzy H-System vložili někteří politici, především pak prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

Jsou dokonce takoví, kteří považují za skandální či nehorázné už to, že vrcholní politici jakýmkoliv způsobem rozhodnutí Nejvyššího soudu komentovali. Tyhle výtky mně osobně ovšem přijdou přehnané. Nikdo z politiků, ať už to byli Babiš, Zeman nebo třeba senátor Čunek, přece nenabádali poškozené klienty H-Systemu, aby rozsudek ignorovali a vzali „spravedlnost do svých rukou.“ A hlásat, že rozhodnutí nezávislého soudu nikomu nepřísluší komentovat, mně přijde takřka stejně nesmyslné, jako hlásat, že po fotbalovém zápase nikomu nepřísluší komentovat výkon nezávislého rozhodčího.

Samozřejmě, že každé srovnání trochu kulhá, ale určitá paralela se zde nabízí. Rozhodčí ve fotbale jednak ne vždy rozhodne správně, a i když má eventuálně k dispozici video, nastanou občas situace, že i po opakovaném zhlédnutí videozáznamu bude polovina diváků tvrdit, že se penalta pískat měla, a druhá polovina naopak, že se pískat neměla. A i když se při jakýchkoliv soudních kauzách soudci pochopitelně drží platných zákonů, i při nich nastanou občas případy, že polovina právníků bude považovat rozsudek za správný a druhá polovina nikoliv. Ostatně, i ve zmiňované kauze H-Systemu je národ dle všeho rozdělen na 2 poloviny: jedni říkají, že zmíněná část klientů si žádné slitování nezaslouží a je čistě jejich chybou, že se rozhodli dostavět si své byty na pozemcích, které i přes slib prvního správce konkurzního řízení do vlastnictví nikdy nedostali, druhá (ke které patřím i já) se naopak domnívá, že postup soudů byl vůči nim necitlivý. A především je neodpustitelné, že české soudy tuto kauzu řešily plných 20 let…

Proto kvituji, že se do kauzy někteří politici vložili. Samozřejmě, že nepředpokládám, že by stát podvedené klienty H-Systemu v plné míře odškodnil - jak ty, co si rozestavěné byty svépomocí dostavili, tak ty, kteří tuto možnost neměli. Ale vidím jako velmi rozumné, že se premiér Babiš ujal jakési role moderátora a pokouší se nalézt společnou řeč mezi správcem konkurzní podstaty Monsportem a členy družstva Svatopluk, kteří projevili vůli finančně se vyrovnat s H-Systemem za to, co do stavby jejich bytů investoval on. A i když cesta k řešení, které by uspokojilo obě dvě strany, asi nebude jednoduchá, jako určitý pozitivní výsledek jednání vidím již to, když pan Monsport prohlásil, že až do vyřešení případu nebudou žádné rodiny z bytů v Horoměřicích vystěhovány (viz odkaz zde). 

Nic špatného nevidím ani na tom, že si prezident Zeman pozval včera na Hrad předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, přičemž dle jejich tvrzení se nebavili konkrétně o kauze H-Systemu, ale o tom, proč některá soudní řízení v naší zemi trvají tak neúměrně dlouho. Na čemž nic nemění ani to, že vyšlo najevo, že na H-System byl napojený i bývalý Zemanův kontroverzní poradce Miroslav Šlouf.

Někdo jistě bude namítat, že je to od Zemana, Babiše či Čunka populistické, a že všem lidem, kterým se zejména v „divokých“ 90. letech staly podobné křivdy, stejně pomoci nelze. Možná, že mají trochu pravdu, ale mně osobně je takový přístup politiků přece jen sympatičtější než například politici typu současného předsedy ODS Fialy, řídící se obvykle zásadou, že kdo nic nedělá, ten nic nepokazí. Navíc jsem si jist, že kdyby Babiš či Zeman nečinili v kauze H-System vůbec nic, tak by to od svých permanentních kritiků schytali ještě víc…

Autor: Josef Nožička | středa 1.8.2018 13:23 | karma článku: 33,11 | přečteno: 967x