Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

Šnorchloval jsem už všude možně - v Rudém moři, v JV Asii (Thajsko, Malajsie, indonéské ostrůvky Gilli), v Karibiku a Pacifiku mexickém i kostarickém (ale Bariérový útes v Austrálii mně chybí). Samozřejmě jsem všude byl nadšený krásnými, barevnými útesovými rybičkami, rejnoky, nějakou tou chobotničkou, karetou nebo útesovým žralokem. Ale po čase jsem vždy měl dojem, že se vše tak nějak opakuje a pozoruji dokola stále to samé.

Takže po šnorchlování v středoamerickém Belize jsem nabyl dojmu, že tamní zážitky už nemůže nic překonat. Barevné rybičky, barakudy, rejnoci jsou tam samozřejmě taky, ale mořští koníci, množství želv, obří kapustňák volně splývající metr ode mne nebo třeba proplouvání skrz hejno mnoha desítek více než dvoumetrových hnědých žraloků na mě zapůsobilo mnohem více.

Následující obrázky lze rozkliknout do lepšího rozlišení.

Šnorchlování se žraloky v Belize (bohužel jsem neměl funkční podvodní kameru, tak jsem na chvíli vylezl na loď a natočil to hemžení aspoň z paluby)

 

Ale letošní expedice s osmidenní plavbou po Galapágách vše změnila. Už Galapágy samotné jsou zážitkem na celý život i pro lidi, kteří už viděli leccos, ale zdejší podmořský svět je naprosto unikátní. Je pravda, že ač přímo na rovníku, tak oceán moc teplý není, o což se stará Humboldtův studený proud, takže je v období našeho léta nutný neoprén, ale právě chladnější moře umožňuje vidět mořskou faunu běžně jinde nevídanou. 

Kde jinde se povede do jednoho půlminutového nepřerušovaného záběru dostat nelétavého kormorána lovícího v desetitisícovém hejnu sardinek, karetu a na dně se pasoucího mořského leguána? Kde s vámi lachtani laškovně hrají hru "na sraba" (kdo první uhne, je srab - on sice nakonec uhne jako první vždy lachtan, ale jen proto, že je prostě rychlejší a na jeho bleskurychlé otočky a loopingy není šance v reálném čase reagovat)? Kde se kareta téměř větší než vy vydá nadechnout tak, že vás málem na krunýři vynese na hladinu? Viděli jste už zespodu nějakého plovoucího tučňáka nebo pelikána s lopatami místo nohou? A stovky hvězdic tak hustě vedle sebe, že není kam stoupnout, přitom je každá jinak barevná?

Statické fotky bohužel nedokážou zprostředkovat to hlavní - totiž to, co je pro Galapágy typické: už mnoho desítek let jsou všechna zvířata přísně chráněná a měla tedy možnost si na občasnou lidskou přítomnost zvyknout bez obavy z ublížování či zabíjení. A protože větší savci, ptáci a plazi nemají na ostrovech ani přirozené predátory, žijí si zde v naprostém klidu a pohodě.

To se projevuje tím, že naprosto nemají strach z lidí (navíc přístup na vybraná místa na pevnině a na šnorchlovací pointy je přísně limitován povolenými počty lidí a otevřenými časovými sloty pro jednotlivé výpravy). Takže veškerá zvířata berou člověka jako naprosto přirozenou součást přírody, nechají nás přiblížit se k sobě takřka na dotek. Dotýkání je ovšem velmi přísně zakázáno, součástí povolenky je přítomnost biologa-guida, který každou výpravu povinně doprovází a kromě zasvěceného výkladu dohlíží i na dodržování pravidel. I když je pravda, že zrovna náš Leo nás občas nechal přiblížit se k lachtanům, leguánům nebo želvám i blíže než jsou oficiálně povolené 2 metry. 

Připojím tedy pár fotek, ale spíše doporučuji milovníkům šnorchlování, aby obětovali 7 minut svého času na zhlédnutí videa na konci blogu. A ještě lépe, aby si video rozklikli do většího okna, než je blogové embeded okno. Video lépe ukazuje tu bezprostřednost, s jakou se k nám zvířata pod hladinou chovají, a vynikne na něm bohatost a rozmanitost podmořského světa, který si v ničem nezadá s bohatstvím života třeba při safari na pláních divoké Afriky.

Na fotkách chybí žraloci lagunoví, které mám lépe nafocené ze břehu, věnoval jsem jim předchozí blog. Velké žraloky, obrovské manty a skákající rejnoky jsme viděli jen z paluby našeho katamaránu, takže na fotkách ani v tomto videu také nejsou. 

Video doporučuji rozkliknout, délka 7:24

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 24.10.2022 15:00 | karma článku: 17,12 | přečteno: 425x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Nebeská brána Tianmen

Číňané se stávají mistry v tom, jak využít přírodních krás k nalákání turistů a vyždímání jejich peněženek tak, že si to turisté ještě pochvalují (včetně mě). Příkladem může být oblast hory Tianmen a skalního okna Nebeská brána.

30.3.2020 v 15:00 | Karma: 16,25 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Tianmen - visuté a skleněné chodníky

Číňané se vrhli na cestování. A protože Čína je velká, začínají nejprve s objevováním krás své země. Ale nebaví je jen tak si v klidu užívat přírody, proto si našli zvláštní libůstku: visuté a skleněné chodníky nad prudkými srázy.

16.3.2020 v 15:00 | Karma: 19,31 | Přečteno: 545x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejzakroucenější silnice světa?

Jsou i nebezpečnější silnice, jsou i strmější silnice. Ale asi bychom těžko hledali silnici zakroucenější, než je Cesta 99 zatáček na horu Tianmen (Tongtian Highway 99 bends road), označovaná jako nejkrásnější cesta na světě.

2.3.2020 v 15:00 | Karma: 25,26 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Jeskyně Desetitisíců Buddhů

Binglingsi - u nás nepříliš známá část Číny. Cesta sem je poněkud krkolomná, nicméně Jeskyně Desetitisíců Buddhů určitě stojí za návštěvu. Nejen kvůli obřímu sedícímu Buddhovi, ale i kvůli nádherným scenériím kolem Žluté řeky.

17.2.2020 v 15:00 | Karma: 13,68 | Přečteno: 247x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Údolí koňské podkovy

Čína, velká země mnoha neznámých krás. Kdo kdy u nás slyšel třeba o Údolí koňské podkovy v pohoří Mati. Nádhernou přírodu zde doplňují památky vybudované lidmi - buddhistické chrámy zavěšené na strmých a vysokých skalních útesech.

3.2.2020 v 15:00 | Karma: 19,38 | Přečteno: 314x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

  • Počet článků 359
  • Celková karma 13,52
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.