Libor O. Novotný
www.libornovotny.cz
www.libornovotny.cz/Vikend
Na blogu iDnes od roku 2007.
Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.
Můj kanál
Around the world with Libor Novotný
na YouTube má cca 15.000 odběratelů.
- Počet článků 359
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3247x
Libor O. Novotný
Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka
V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.
Libor O. Novotný
Ngorongoro - přírodní Archa Noemova
Kráter Ngorongoro v Tanzánii sice oficiálně nepatří mezi Sedm přírodních divů světa, ale podle mne by si zasloužil minimálně čestné členství. Musí uchvátit snad každého, kdo jej poprvé uvidí z výšky více než 600 metrů na některé z vyhlídek na jeho hranách.
Libor O. Novotný
Koloseum, novodobý div světa VII.
V seriálu o novodobých divech světa jsem si ten nejbližší a nejsnáze dostupný nechal až na konec. Proč? Protože s ním mám jeden technický problém. Bez soukromého vrtulníku jej totiž není možné inteligentně nafotit. Římské Koloseum je tak velké, že do snímku se bez patřičného odstupu (na který nikde kolem není dost místa) vejde jen část vnější zdi. A všechny fotky pak vypadají stejně, jedna jako druhá.
Libor O. Novotný
Liquid and metal in action
Liquid and metal in action – takový nápis zdobí průčelí hlavního vchodu do areálu KLCC. Co je KLCC? No přece Kula Lumpur City Center. Pořád nic? Asi už přihořívá. Ano. Známá dvojčata Petronas Twin Towers, jedna z nejvyšších budov na zemi.
Libor O. Novotný
Tady by si Angelina Jolie nabila nos
Filmy umějí různá kouzla. Třeba skočíte jako Lara Croft do tajemných dveří v kamenné stěně, obrostlých divokými vzdušnými kořeny banyánu, a dopadnete do vodopádu. Přestože ve skutečnosti byste si rozbili obličej - ty dveře jsou totiž slepé.
Libor O. Novotný
Zátoka Halong
Zariskovali jsme a vydali se do Vietnamu v tom nejhorším možném čase – o prázdninách, uprostřed období dešťů. A vyplatilo se. Třeba právě v kouzelné zátoce Halong jsme měli mnohem lépe, než mnozí opatrnější cestovatelé, kteří zvolili sušší část roku – ale také chladnější.
Libor O. Novotný
Tádž Mahal, pomník jediné nesmrtelné lásky. Novodobé divy světa VI.
Nebo spíše megalomanský projekt člověka posedlého vlastní slávou a (ne vždy normálním) sexem?
Libor O. Novotný
Velká čínská zeď, novodobý div světa V.
Nevěřte blbostem. Z vesmíru rozhodně vidět není. Dokonce i první čínský tchajkonaut Jang Li-wej se zvědavým novinářům vysmál a v Číně se nenápadně přepisují učebnice. Zmínka o viditelnosti Zdi z nich mizí.
Libor O. Novotný
Mexické Chichen Itzá, novodobý div světa IV.
Jan Werich to tam měl rád, říkával tomu místu Čičenice. V jeho době znamenalo vypravit se do nich dobrodružnou výpravu, plnou strádání a nebezpečí. Dnes se tady lítá jak na Kanáry, autobus nás doveze až na místo se vším pohodlím. Část kouzla je nenávratně pryč, ale pro přerostlé kluky, kteří v mládí hltali Halliburtona (pamatujete jeho skok do svaté cenote?), není těžké se na chvíli v duchu přenést do doby krutých Mayů vyřezávajících zaživa srdce z těl obětí obsidiánovými noži. V Chichen Itzá, na Yucatánu, v Mexiku.
Libor O. Novotný
Peruánské Machu Picchu, novodobý div světa III.
V roce 1911, při objevení Machu Picchu Američanem Hiramem Binghamem, vědcem z Yalské University, bylo zřejmé, že město bylo opuštěno najednou, bez předchozích příprav a ve spěchu. Mnoho práce zůstalo rozděláno a nedokončeno, často s odloženým nářadím, jakoby si někdo jen odskočil na svačinu. O příčinách odchodu je několik teorií, např. obavy ze zemětřesení (ale nic zde není pobořeno), nebezpečná epidemie (ale nenašla se nepohřbená těla), zprávy o příchodu Španělských dobyvatelů (kteří však Machu Picchu nikdy neobjevili), náboženské důvody, ale pravdu se asi už nedovíme, stejně jako to, kam zmizelo všechno zlato, kterého zde muselo být několik tun. Jak tedy posvátné město Inků zaniklo?
Libor O. Novotný
Riodejaneirský Kristus, novodobý div světa II.
Listopad 2006. Projíždíme Riem známými luxusními čtvrtěmi Botafogo a Botanická zahrada, před námi nás rozpaženýma rukama vítá Vykupitel na Corcovadu, za zálivem přímo z moře vyrůstá Cukrová homole. To vše pod azurovou oblohou, která dojem umocňuje. Přestože je čas odpolední dopravní špičky, město se zdá celkem průjezdné, po pár desítkách minut vjíždíme do tunelu oddělujícího známé pláže Copacabana a Ipanema od zbytku města.
Libor O. Novotný
Jordánská Petra, novodobý div světa I.
Na návštěvu Jordánska jsme si nevybrali ten nejlepší čas. V únoru je ještě zima, většinu času si připadáme jak na polární výpravě - svetry, větrovky, kapuce stažené až na oči. Alespoň kdyby se podle toho chovali ostatní a rekreovali se někde v teple. Ale to ne, máme pocit, že se zde sešli všichni turisté, kteří zrovna neměli co dělat. Naštěstí den v Petře nakonec přece jen vyšel, i tu modrou oblohu jsme si užili. A Petra samotná - naprosto nepopsatelná. Přesto to zkusím.