Hloupá a nepoučitelná Evropa

Ruští separatisté pod diktátem Kremlu dobyli donbaské letiště a chtějí postupovat dále na Západ. Podle Evropy se Ukrajina musí ubránit sama a já marně vzpomínám, kdy se Evropa naposledy více mýlila.

Dokud Evropa nereagovala na ruské agresorské výpady vůči Gruzii a byla jí lhostejná situace v Moldávii, byla to chyba, ale nebyla klíčová. Současný postoj evropských politiků vůči rusko-ukrajinské válce je ale drsně alibistický a pro Evropu extrémně nebezpečný. Proč evropští politici nic nedělají ? Myslím, že jsou dva důvody, které se navzájem doplňují. Někteří politici jsou natolik hloupí, že závažnost situace nechápou ani když jim to někdo řekne. Tedy pokud vůbec mají, kdo by jim to řekl. Nebo závažnost situace znají, ale nechtějí nic dělat, protože mají strach nebo protože nechtějí přijít o voliče kvůli příštím volbám.

Evropa tvrdí, že Ukrajina by se měla bránit sama. To je samozřejmě naprosto správný názor. Evropa Ukrajině rovněž slibuje finanční pomoc pod podmínkou provedení reforem na Ukrajině kvůli vysoké míře korupce. I to je naprosto správný přístup. To vše je ale naprosto správný přístup pouze za normální situace. Současná situace ovšem není normální ani trochu. Ukrajina vede válku a vede válku nejen za to, aby ubránila svoje území. Vede válku rovněž za mír v Evropě. A Evropa není nijak zvlášť ochotná jí s tím pomoct. Na to se hodí slovy Sira Humpreyho Applebyho ze seriálu Jistě, pane ministře:

"A v poslední fázi jim řekneme, že jsme s tím sice něco dělat mohli, ale teď už je pozdě."

Evropě dojde, že měla dělat více a že nešlo jen o Ukrajinu, teprve tehdy, až se vojáci Ruské federace ocitnou na hranicích Ukrajiny se Slovenskem. Pak už ale bude pozdě. Zemře daleko více lidí, bude to stát daleko více peněz a vysoce se tím vyostří již tak zhoršená bezpečnostní situace v Evropě.

Rusko neustále oficiálně tvrdí, že nikomu zbraně nedodává a nikoho nepodporuje. Vzal bych pana Putina za slovo a poslal na Ukrajinu jednotky NATO na potlačení teroristů. Podle Ruska jsou to přece jen místní vzbouřenci, které Kreml nemá pod kontrolou, takže panu Putinovi může být jedno, jakým způsobem Ukrajina potlačí místní protistátní ozbrojené povstání. Pan Putin by to v Rusku jistě udělal taky, že ? Ostatně, všichni si pamatujeme Čečensko.

Tvrdit, že pomoc a podpora Ukrajiny jsou podmíněné jejími reformami, je v této situaci jen velmi chytrá výmluva na to, aby Evropa mohla Ukrajině - a opět si vypůjčím repliku Sira Humpreyho -

"poskytnout veškerou podporu kromě pomoci".

Smutné je na tom jenom to, že Evropa tím poškozuje sama sebe. Reformy na Ukrajině by samozřejmě probíhat a proběhnout měly, ale Evropa nemá čas, až je někdo začne realizovat. Pokud vůbec, že.

Osobně tipuji, že v nejlepším případě vznikne na východě Ukrajiny územní celek propojující Luhansk, Doněck a Krym. Ukrajina toto území neudrží a její hlavní starostí se v nejbližší době stane to, aby ruská armáda nepostupovala směrem ke Kyjevu.

Smutný to obrázek Evropy. Chceme si žít jako prasata v žitě, ale něco pro to udělat, to se nám nechce. To ovšem není chyba jen politiků v evropském parlamentu, v EK a politiků jednotlivých členských států EU. To je chyba i nás ostatních, kteří si myslíme, že když válka probíhá na území Ukrajiny, tak že se nás netýká.

Pomalu si říkám, že si ty Rusy na slovensko-ukrajinských hranicích skoro zasloužíme.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Netopil | pátek 23.1.2015 21:37 | karma článku: 20,95 | přečteno: 1194x
  • Další články autora

Jan Netopil

Mnichov 1938 vs. Minsk 2015

14.2.2015 v 13:31 | Karma: 20,60

Jan Netopil

Na prahu III.sv.v. ...

5.2.2015 v 19:21 | Karma: 17,44