Jak je nebezpečné milovat českou kuchyni
Po čtvrtstoletí společného soužití dobře věděla, že nepotěší svého muže více, než když mu připraví nějakou dobrou krmi tradiční české kuchyně. Pravda, k výročí patří také dort, který již odpočívá od včerejška v lednici, ale Jiřinka dobře věděla, že toho si ten její ani nevšimne. Drží se zásady, že maso je maso a nejlepší je vepřové.
Tak čím začít, říkala si v duchu. Nejdřív dám vařit ovárek, ještě že jsem včera zajela do toho supermarketu a všechno nakoupila. Tak, tady máme pěkná dvě kolínka, nožičky a ještě nějaké další masíčko… Co to tady je, to musím odříznout: Product of Spain, podívejme se, jakou cestu prasátko vážilo, než se dostalo k nám na stůl. Ještě sůl, koření…to mám taky čerstvé, podle firmy asi maďarské, ba ne, to je rakouská firma. A ještě nějakou zeleninu, mám tu cibuli, česnek, petržel a mrkev ze Slovenska, a celer. No ten je, jako hlávka zelí! Inu, vždyť je holandský, jak to tam ti farmáři dělají…
Tak, to bychom měli. A teď zlatý hřeb poledního programu, kačenka. Ještě, že jsme byli minulý víkend v tom Polsku, kačka je tak akorát a cena byla mimořádně výhodná. Tak nasolit, okmínovat a šup s ní do trouby. Ale chyba! Vždyť jsem do ní zapomněla dát dvě jablíčka, včera jsem je kvůli tomu koupila. Nejhezčí, veliká a červená byla z Polska, krásně se leskla, jako by je někdo nakrémoval a vyleštil jak sváteční polobotky, ale byla moc veliká, do kachny by se nejspíš nevešla, tak zvítězila jablíčka z Itálie, menší a taky docela levná.
Paní Jiřinka spokojeně zavřela troubu a rozhodla se, že si zaslouží malé kafíčko. Pěkně s německou smetánkou a třtinovým cukrem, to je ono.
No, a teď se pustím do knedlíků. Ten můj miluje bramborové, houskových, jak říká, má dost v jídelně v zaměstnání. Brambory, krásně veliké, s červenou slupkou z Holandska, už mám od včerejška uvařené, tak do nich. Oloupat, nastrouhat, teď osolit, ještě vejce, taky jsem je koupila v Polsku, uvědomila si paní Jiřinka, a hrubou mouku. Ani nevím, jakého je původu, proběhlo jí hlavou. A podle maminky taky trochu strouhanky, knedlíčky jsou pak nadýchané. Kdepak, v naší rodině se odjakživa dělají malé knedlíky, někde jim říkají špalíčky, žádné šišky, které se pak špatně krájí, pomyslela si s patřičnou dávkou hrdosti na rodinné tradice paní Jiřinka.
Poctivě vypracované těsto již odpočívalo v míse a paní Jiřinka se jala chystat zelí. Samozřejmě červené, jak se ke kachničce patří.
Krásná cibule, veliká, dobře to ti Slováci dělají, je radost s ní pracovat. A jak je v naší rodině zvykem, taky jedno dvě strouhaná jablíčka, ta z Itálie budou prima. Trochu citronové šťávy a dvě lžičky medu. To bychom měli připravené, tak ještě trochu slovenské slaninky a sádla, tedy bravčovej masti, jako základ, kmín, sůl, hřebíček a může být i bobkový list.
Kuchyní se rozvinula směs velmi příjemných vůní, až se začínaly sbíhat sliny na budoucí hostinu. Tak, ještě to nechám chvíli restovat, řekla si paní Jiřinka, a přidám zelí. Spokojeně vylovila z lednice 2 sáčky s červeným sterilizovaným zelím, jehož původ byl bezesporu rakouský, jak stálo na obalu. A zalít trochou červeného, mám tu Egri bikavér, ještě z Maďarska, kde jsme byli v termálech.
Trochu se v tu chvíli zarazila. Sakra, co kdyby všechny ty země k nám přestaly dovážet všechny ty nezbytné suroviny? No to by byla pro milovníky české kuchyně katastrofa! Z čeho bych vařila? No a není tak tradiční česká kuchyně vlastně v ohrožení? Úplně jí zatrnulo. Co bych vařila?
Chvíli stála nad kastrolem s budoucím českým rakouským červeným zelím a před očima se jí míhaly katastrofické scénáře gastronomických improvizací, ke kterým by byla nucena.
Najednou z ní nepříjemný pocit z temné budoucnosti české kuchyně spadl. Jasně, není se přece čeho bát! Když mohou naši spoluevropané vyvážet nyní, budou vyvážet jistě i v budoucnu. Vyrobí zkrátka více, než spotřebují a rádi přebytky vyvezou levně k nám. Představa, že by omezili výrobu, je naprostý nesmysl. Která země by si dobrovolně likvidovala své prosperující zemědělství? Takovou politiku by museli dělat leda pitomci, nesvéprávní a slabomyslní, blesklo jí hlavou. Jen šílenec si bude likvidovat domácí sedláky, tedy dnes farmáře. A kdyby to nakrásně nějakého magora napadlo, běželo hlavou paní Jiřince, měl by hned na ulicích traktory, kombajny a tisíce rozzuřených občanů. Takovou pitomost přece nikdo neudělá, říkala si v duchu paní Jiřinka, která zpravodajství v televizi a rozhlase prakticky vůbec nesledovala. Zahraniční ani náhodou.
S úsměvem na tváři pak dokončovala a ladila odpolední hostinu, na kterou se sama také moc těšila.
Přejme jí, aby odpoledne nikdo, třeba jen náhodou, nepustil nějaké zprávy. Ještě by se vyděsila, že česká kuchyně je v nebezpečí.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné navštěvovat památky
Jak přibývají léta, stále více mě zajímá historie. Člověku je asi vrozena potřeba vědět, kdo jsem a odkud přicházím. Odkud pramení způsob života, který vedeme. A vydávám se na místa, která v sobě historii nesou.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné reklamovat televizor
Stává se, že lidé přebývají ve svém domě nebo bytě sami. Tyto samotáře lze dělit na několik druhů, na počítačové, televizní, rozhlasové, případně mobilové podle toho, co mají v době samoty doma zapnuto.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné být bez mobilu
Bydlet v paneláku má své výhody i nevýhody. Prostředí je to poněkud uniformní, ale na druhé straně je tu vše, co k běžnému žití potřebujete. Voda, elektřina, plyn, teplo, světlo. Zdánlivé samozřejmosti.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné dodržovat prevenci
Je to už pár let, kdy pan Spořádaný překročil padesátku a postoupil tak do kategorie mužů v nejlepších letech. Popravdě nevěděl, co tato kategorie obnáší a proč se tak vznešeně říká stárnoucím a chátrajícím mužům.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné stranit se žen
Ženy, ta tajemná stvoření, po kterých my muži celý život toužíme a současně se marně snažíme jim porozumět, vyzývavé a současně nedostupné, laskavé i přísné, umějí být láskyplné i rafinovaně kruté.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně
Advertorial E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných...
České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit
Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...
Reforma značky Klasa se odkládá. I když podle obchodů na ni lidé nehledí
Premium Na konci loňského roku vyzval ministr zemědělství Marek Výborný obchodní řetězce, aby dodaly nápady...
Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem
Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...
Byt 307 1+kk 30 m2 s balkonem 4 m2 Ekorezidence Strašnice
Strančická, Praha 10 - Strašnice
4 850 000 Kč
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1170x