Jak je nebezpečné navštěvovat památky
Není proto divu, že jsem se vydal mimo jiné také do města, které je naprostým koncentrátem historie Evropy a mnohých dalších částí světa. Věčné město na sedmi pahorcích, starověký, středověký, renesanční i moderní Řím, odkud pocházejí základy evropské civilizace. Prodloužený víkend s přáteli sliboval mimořádné zážitky. Exkurzi do tisícileté minulosti, z níž jsme vyrostli, neopakovatelnou atmosféru kontrastů starého Říma a moderní doby, ale také skvělé kulinářské zážitky a nápoje mimořádné kvality.
Omámeni atmosférou Svatopetrského náměstí, prohlídkou Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a nádhernými prostorami baziliky svatého Petra opustili jsme poněkud uondáni území státu Vatikán a plni dojmů z mimořádného kulturního zážitku se pomalu vraceli do reality. Její první, byť nehmatatelnou součástí, byly neodolatelné vůně italské kuchyně, ze všech stran útočící na naše smysly. Nezbylo, než se vymanit z duchovního povznesení a vydat se hledat potravu.
Brzy jsme zapadli do jedné příjemné restaurace v boční ulici, jejíž kapacita asi sedmdesáti hostů byla naplněna tak z poloviny a naše společnost se pohodlně vešla na zahrádce k volnému stolu. Spokojenost byla všeobecná. Výborné pokrmy, skvělé víno, příjemná obsluha. Velice příjemný večer měl jen jeden malý háček.
Je všeobecně známo, že pokud do organizmu cosi vkládáme, nezbývá po čase, než také něco odevzdat zpět přírodě. Nevím, zda či jaké existují normy v naší vlasti, pokud jde o počet toalet na jednu restauraci pro sedmdesát hostů, dokonce nevím, zda třeba na toto téma neexistuje nějaká na rozdíl od jiných důležitá evropská směrnice, ale mohu zodpovědně prohlásit, že jeden jediný záchod na 70 lidí je opravdu, ale opravdu málo. Chápu, že tím restauratér elegantně vyřešil nesmírně závažný evropský problém, totiž zda kromě pánských a dámských toalet mají být k dispozici ještě další pro ostatní pohlaví, opomněl ovšem, že zejména pánové po padesátce toto zařízení opravdu, ale opravdu často potřebují.
Tak bylo lze na zahrádce vidět nemálo jinak usedlých a důstojných mužů v nejlepším věku, jak sedí na své židli strnule s rukama v klíně, s vytřeštěným zrakem, jak v potu tváře hypnotizují jediné, jinak zcela nenápadné dveře v rohu místnosti, za nimiž se nacházela jediná toaleta.
Pravda, jakmile se mi podařilo získat pořadí a úspěšně vstoupit do oázy úlevy, měl jsem pocit, že opět nasávám ducha historie věčného města. Architekt se zde asi inspiroval slohem románským, nejspíše z oblasti pevnostního stavitelství. Kóje se totiž směrem dozadu zužovala a byla zaklenuta románským obloukem, což jako celek působilo dojmem, že hledím zblízka do hradební střílny, která má na podlaze umístěnu toaletní mísu, která se tam svojí zadní stranou sotva vešla. Promítl jsem si v duchu proporce některých dam v restauraci a dodnes nechápu, jak se z tohoto zařízení dostaly zpět mezi lidi bez cizí pomoci. Tedy pokud usedly.
Je naprosto zřejmé, že takováto dispozice je pro dámy naprosto diskriminační, a to nejen proto, že zužující se profil navíc mužům usnadňuje zaměření.
Na druhé straně bylo překvapující, že u malého umyvadla tekla teplá voda stále, nedala se totiž zastavit, nebylo čím. Vrtalo mi to hlavou, ale nakonec jsem byl rád, že jsem bez úhony přežil čekací dobu.
Naše expedice nicméně pokračovala zcela úspěšně. Druhý večer po celodenní procházce věčným městem jsme zakotvili ve velmi příjemné restauraci poblíž Termini, tedy hlavního nádraží. Kuchyně byla ještě lepší, mimořádná, a totéž lze říci o vínu k večeři podávanému. Restaurace měla asi 30 míst, takže opět jediná toaleta nebyla v takové permanenci a vykonat potřebu bylo vcelku bezproblémové. To ovšem neznamená, že by se to obešlo bez překvapení.
Architekt se tentokrát pravděpodobně inspiroval starověkým Římem. Půdorys kóje měl tvar lichoběžníku, přičemž jeho pravé rameno svíralo se základnou pravý úhel, čímž vznikl kout, v němž byla umístěna toaletní mísa. Ve starém Římě nebyli lidé tak stydliví a je známo, že na veřejných záchodech seděli svorně vedle sebe. Soudím proto, že architekt původně plánoval umístit vlevo ještě jednu mísu, neboť místa tam bylo pro ni více než dost. Leč nestalo se tak a vlevo byl jen volný prostor. Problémem bylo, že na instalovanou mísu zcela v rohu se prakticky nedalo usednout, od zdi byla vzdálena přesně jeden centimetr.
Po starém římském zvyku nebyla mísa opatřena prkénkem. Staří Římané sedávali na holých kamenech. Aby na toto zařízení neusedla omylem či ve spěchu osoba s širším pozadím, byl do otvoru v zadní části mísy instalován masívní ocelový šroub směřující tak pět centimetrů kolmo vzhůru, kterým se jinak upevňuje prkénko. V levém otvoru šroub instalován nebyl, neboť zde nehrozilo zranění či pohmoždění usedajícího.
Zde k mému údivu netekla do umyvadla ani teplá ani studená voda. Jelikož trubka postrádala kohoutek, usoudil jsem, že to bude na fotobuňku. Mával jsem rukama i nohama na všechny strany, leč marně. Poněkud vyčerpaného mě napadlo podívat se pod umyvadlo a ejhle! Pod ním byly umístěny nějaké pedály. Ukázalo se, že voda teče, pokud sešlápnu modrý nebo červený pedál. Studená nebo teplá.
Vtom mi to došlo. Je to asi dvacet let, kdy vešla v platnost jedna moudrá evropská směrnice o tom, že ve veřejných prostorách, jako jsou restaurace, školy, úřady a podobně, musí být všechny baterie bezdotykové. Aby se předešlo infekcím, což ovšem některé euroskeptické mikroorganizmy nerespektovaly, například covid. Češi – tak jako vždy vše, co je jim nakázáno zvenčí – splnili úkol výtečně. Stálo to tehdy šílené peníze a byl to výborný kšeft pro evropské firmy, včetně italských. Doma v Itálii, jak jsem se přesvědčil, si moc nepomohly. Také jsme se my Češi dostali do určité nevýhody – nevíme si tu a tam rady v některých vyspělých západních zemích v běžných situacích, jako je obsluha vodovodního kohoutku. Jsme zkrátka v této věci napřed.
Inu, ani navštěvovat památky se neobejde bez rizika. Nebezpečné to může být například pro ženy, ale nejen pro ně.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné milovat českou kuchyni
Paní Jiřinka Spořádaná si přivstala. Dnes je totiž slavný den, její životní soupoutník a spořádaný manžel Petr se právě dnes dožil padesátky a zařadil se tak již neodvratně mezi prostatiky v nejlepších letech.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné reklamovat televizor
Stává se, že lidé přebývají ve svém domě nebo bytě sami. Tyto samotáře lze dělit na několik druhů, na počítačové, televizní, rozhlasové, případně mobilové podle toho, co mají v době samoty doma zapnuto.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné být bez mobilu
Bydlet v paneláku má své výhody i nevýhody. Prostředí je to poněkud uniformní, ale na druhé straně je tu vše, co k běžnému žití potřebujete. Voda, elektřina, plyn, teplo, světlo. Zdánlivé samozřejmosti.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné dodržovat prevenci
Je to už pár let, kdy pan Spořádaný překročil padesátku a postoupil tak do kategorie mužů v nejlepších letech. Popravdě nevěděl, co tato kategorie obnáší a proč se tak vznešeně říká stárnoucím a chátrajícím mužům.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné stranit se žen
Ženy, ta tajemná stvoření, po kterých my muži celý život toužíme a současně se marně snažíme jim porozumět, vyzývavé a současně nedostupné, laskavé i přísné, umějí být láskyplné i rafinovaně kruté.
Další články autora |
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...
Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa
Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...
ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala
Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...
Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů
Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1170x