Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V Evropě se usadí natrvalo?

Minulý týden vyslechla komise francouzského parlamentu posuzující možnost zákazu integrálního závoje (burky) ve Francii představitele Francouzské rady muslimského kultu. Její předseda Mohammed Moussaoui předvedl, jak vypadá muslimská kasuistika.

„Integrální závoj není podle názoru většiny muslimských álimů náboženskou povinností. Jedná se o minoritní praxi, kterou Rada sice neschvaluje, ale jako v otázce islámského závoje ve veřejných školách, o níž se mluvilo v roce 2003, bude i tentokrát vystupovat proti tomu, aby se záležitost integrálního závoje řešila zákonem. Takový přístup vede pouze k veřejnému ostouzení francouzských muslimů“. Krátce řečeno, s burkami nesouhlasíme, ale dělat něco proti nim nehodláme. Naopak žádáme, aby stát neprohluboval islamofobii novými zákony, nýbrž aby jejímu šíření zamezil.

Tak a je to venku! Evropa se bránit se tomu, co do ní nepatří. Snaží se muslimům vysvětlit, že lidskému soužití po evropsku odporuje představa o odlišných právních režimech pro jednotlivá náboženství, nárokovaná zejména islámem. Evropa naopak vyžaduje od všech respektovat stejná základní pravidla bez ohledu na světonázor a náboženské vyznání. Leč ti, kterých se to týká, slyší něco jiného. Vlastní slabinu změní v přednost a z dialogu, který by měl být pochopen jako snaha o hledání kompromisu, udělají morální kázání ve svůj prospěch. A mlýnek jeremiád se může roztáčel dál. „Evropští muslimové jsou obětí rostoucí nenávisti okolí vůči jejich náboženství. Organizace islámské konference silou 57 členských států se skrze OSN snaží o nápravu, leč naráží na nepochopení Západu. Přitom nežádá nic víc než ochranu náboženství a věřících“.

Skutečnost je drsnější. Oficiální muslimští představitelé chtějí, aby kritika náboženství byla postavena mimo zákon. Výtky na adresu islámu a muslimů vydávají za projev rasismu. Nahrává jim i Charta evropských muslimů, k níž se v lednu 2008 připojily na čtyři stovky muslimských organizací působící v Evropě. Její poselství je jasné. „Bojujte ve vašich zemích za uznání platnosti šaríy!“ Snem mluvčích muslimských zájmů v Evropě není adaptovat muslimskou religiozitu na poměry evropských společností, nýbrž prosadit princip stavící bariéru svobodě projevu v duchu výroku: „Svoboda vyjadřování končí tam, kde začíná svoboda vyznání“.

Francouzská rada muslimského kultu ani tentokrát, při diskusi o ohledně integrálního islámského závoje a jeho slučitelnosti či neslučitelnosti s veřejným životem občanského celku, nepřišla s ničím novým. Operuje s muslimem jako obětí evropského strachu z islámu čili islamofobie a této optice přizpůsobuje vlastní názor na občanská práva. Zavírá přitom oči před skutečností, že islamofobie je z valné části šířena samotnými muslimy. Chováním a způsoby, jak na sebe upozorňují, provokují většinovou nemuslimskou společnost a probouzejí v ní obavy z nábožensky motivovaného násilí.

Je otázkou, čím je tato slepota, s níž jde ruku v ruce omlouvání extrémů jako okrajových menšinových projevů v širokém a mnohostranném oceánu islámu. Odrazem vnitřní zmatenosti a prostoduché naivity či projevem rafinované strategie? Odpověď bude až nebezpečně jednoznačná, pokud vezmeme za bernou minci výroky papeže sunnitského islámu šejcha Júsufa al-Qaradáwího, egyptského álima usazeného v Kataru a hvězdy náboženských pořadů arabské televizní stanice al-Džazíra: „V Evropě se usadíme natrvalo. Prostřednictvím vašich demokratických zákonů a naší porodnosti vás ovládneme. A našimi koránskými zákony vás porazíme“.     

Autor: Zdeněk Müller | pátek 23.10.2009 10:50 | karma článku: 30,18 | přečteno: 2859x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

Arabské jaro v zimníku

Jaro arabských národů začíná zábst. Naděje zrozená před dvěma lety v Túnisku přivádí na svět syrskou tragédii.

21.5.2013 v 13:23 | Karma: 14,48 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Sex a „arabské jaro“

Víte, co odlišuje sex a fotbal u Arabů? O fotbale hovoří vášnivě, ale málokterý z nich ho opravdu hraje. Naproti tomu o sexu veřejně nepadne slovo, i když ho má každý Arab plnou hlavu. Přineslo nebo alespoň naznačilo „arabské jaro“ v tomto ohledu nějakou změnu?

18.4.2013 v 17:15 | Karma: 34,93 | Přečteno: 7529x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Výchova bez iluzí

Masovost sama o sobě nedělá demokracii. Otevřenost školského systému a možnost pro všechny děti projít školní docházkou od nejútlejšího věku k maturitě nevytváří nutně stejnou šanci pro všechny. Takový dojem si lze odnést z knihy „Škola – utopie hodná přestavby“, která pojednává o slabinách veřejné školy v Francii.

4.4.2013 v 14:35 | Karma: 28,99 | Přečteno: 5932x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Individuum nebo kolektivum

„Sám nejsi nic“ hlásal kdysi básník S. K. Neumann na znamení oslavy kolektiva, které mělo světu přinést spravedlnost. Po celé minulé století bylo kolektivum národní a později třídní bráno za rozhodujícího dějinného hybatele, k němuž se individuum lidské mělo obracet a před ním se klanět. Dnes se karta obrátila. Individuum v převleku mediální celebrity stojí v centru dění za obdivného či jen pasivního přihlížení zmateného kolektiva, jímž je pohrdáno.

19.3.2013 v 13:39 | Karma: 13,02 | Přečteno: 626x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Co by dnes dělal Masaryk

Navzdory času zůstává T.G. Masaryk v našem národním povědomí jako vzor, odkaz či symbol. Před více než dvaceti lety ve dnech převratného listopadu jsme ho chtěli mít „ na stovce“ – jak známo, skončil nakonec na bankovce pětitisícové – a v letos v lednu bychom ho bývali chtěli nejraději mít znovu „na Hradě“. Leč návraty k naší národní ikoně vyjadřují spíše touhy po autoritě výrazné osobnosti v esteticko-morálním rouše než zájem o Masaryka jako metodu myšlení a konání.

26.2.2013 v 14:30 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1184x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  18:11

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik