Zavěste červené lampióny: Hongkong se připravuje na Svátek podzimu

Měsíček na nebi hlubokém se nám pěkně zakulacuje a Hongkong se postupně začíná ztrácet v záplavě lampiónů. To znamená jediné: blíží se důležitý tradiční Svátek podzimu ???

Podle lunárního kalendáře bude 21. září 2021 patnáctým dnem osmého měsíce, což znamená polovinu podzimu. V tento den budou lidé obdivovat nejjasnější a nejkulatější úplněk roku, který symbolizuje pospolitost a soudržnost rodiny. Všichni členové rodiny, blízcí i vzdálení, by se měli ten večer dostavit domů na honosnou slavnostní večeři. V Hongkongu budeme mít z toho titulu další den volno, tak oslavy můžou klidně pokračovat. 

Svátek podzimu byl též tradičně oslavou sklizně a vyjádřením díků za podařenou úrodu. Slaví se nejen v Číně a Hongkongu, ale i v okolních zemích, kde jsou početné čínské komunity, jako například v Singapuru, Malajsii, na Filipínách, v Jižní Koreji a Japonsku. Tento rok bude mít hodně rodin situaci ztíženou kvůli přísným koronavirovým nařízením, které znemožňují cestování. 

Ke Svátku podzimu též neodmyslitelně patří velmi sladké "měsíční koláčky". Nejsou to jen tak nějaké obyčejné koláčky. Jsou symbolem znovusjednocení rodiny a i vhodným dárkem pro vaše přátele a obchodní partnery, kterým chcete popřát hodně štěstí. Lidé se tu obdarovávají už od začátku září. Internetový obchod PandaMart na ně myslel a tento měsíc připravil speciální rubriku "Dárky k Podzimnímu svátku". Kromě koláčků nejrůznějších tvarů a druhů se tam též doporučuje jako vhodný dárek whisky, koňak a luxusní sušení mořští plži (v češtině se jim též říká "ušeň").

Měsíční koláčky, v čínštině ??, jsou kapitolou samou pro sebe. Musím se přiznat, že k nim mám poměrně ostražitý vztah. Když jsem před lety studovala v Pekingu, připadaly mi tak trochu jako pokusy kočičky a pejska, když vařili dort. V měsíčních koláčcích bylo tolik dobrot nejasného původu, že celkový výsledek nebyl moc uspokojivý. Pamatuji si, že ty nejtradičnější koláčky mívaly uvnitř dokonce i žloutky uvařené natvrdo. Až později jsem zjistila, že ta hutná hmota, která tvoří základ náplně koláčků je pasta z lotosových semínek. A že se koláčky pečnou nadvakrát, a proto někomu mohou připadat trochu vysušené.

Mezi nezbytné ingredience náplně koláčků patří také pasta ze zelených fazolek mung, cukr a kukuřičný škrob. Do těsta, které náplň obaluje, se kromě mouky dává cukrový sirup, řepkový olej a sádlo, které může za charakteristickou vůni koláčků. Dnes už se koláčky dělají i z netradičních materiálů, jako z vlašských ořechů, fíků a vaječného krému, a prodávají se tu teď téměř všude, od Starbucks až po luxusní obchodní dům Fortnum&Mason. Co zůstává, je jejich zajímavé tvarování a čínské znaky nebo symboly štěstí, které se tvoří ve speciálních formách. 

Svátek podzimu je též svátkem lampiónů. Tradiční řemeslo vyroby lampiónů se v Číně předávalo z generace na generaci po několik set let. V Hongkongu zůstalo tradičních výrobců, co vyrábí lampióny ručně, už jen pár. Nemohou konkurovat se strojově vyráběnými lampióny, které se dnes do Hongkongu dovážejí z Číny. Tradiční kostru z bambusu, na kterou se napínal barevný papír nebo látka těla lampiónů, u nich nahradila konstrukce z drátů. 

Fotografie dole jsou ze začátku září, kdy začaly velkolepé přípravy na Podzimní svátek. Mnoho nákupních center, ulic a parků připravuje barevné lampiónové instalace, na které se pak lidé chodí dívat a fotit se u nich. Mezi mladými lidmi je též populární chodit v podvečer slavit Podzim s rozsvícenými lampióny na pláže. 

Ulice ozdobená lampióny na fotografiích má poměrně zvláštní historii. Nazývá se Lee Tong a původně se jí říkalo “wedding card street”. Byla to taková stará kouzelná ulička, kde tiskli tradiční svatební oznámení. Dnes se jí říká Lee Tung Avenue. Měla jsem to štěstí, že se mi tam ještě podařilo nechat si vytisknout svatební oznámení pro naši svatbu, kterou jsme měli v Praze právě dnes před 22 lety. Boj o zachování “Uličky svatebních oznámení” byl docela tvrdý, hodně se proti jejímu srovnání se zemí protestovalo, ale nakonec zastánci tradice a místní kultury prohráli.
Dnes je Lee Tong Avenue úplně novým místem. Je tam i východ z metra, spousta restaurací, kaváren a obchodů. Nejlépe to asi vystihla jedna moje kamarádka ze Slovenska, která tam poblíž pracovala: “Potkáme se tam…víš? Jak je ten Disneyland pro dospělé…” Nevěděla jsem. I já se v Hongkongu neustále učím a ztrácím. Zvlášť když nám tu občas nenávratně zmizí celá ulice. Ale od té doby kdykoliv procházím těmi místy, kde stávala "Ulička svatebních oznámení", vzpomenu si na její slova. 

Do Lee Tung Avenue řivážejí další lampióny
Lampióny stoupají vzhůru
Růžové lampiony čekají na svou chvílí
Lampióny v podvečer

 

Autor: Marketa Moore | sobota 18.9.2021 7:16 | karma článku: 10,09 | přečteno: 139x